moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykanie kręcą film o GROM-ie

Byli komandosi oddziału Navy Seals robią film o Polsce. – Chcemy pokazać historię waszego kraju, ale też historię GROM-u, bo uważamy, że to jedna z najlepszych jednostek specjalnych na świecie – mówią. Ich przewodnikiem po kraju jest Drago – Polak, który służył w amerykańskiej elitarnej jednostce specjalnej.


Do Polski Drago przyleciał razem z Brandonem Webbem, byłym instruktorem komandosów Navy Seals i autorem książki „Czerwony krąg”, w której zdradza, jak trenował najlepszych amerykańskich snajperów, m.in. Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego strzelca w historii armii Stanów Zjednoczonych.

– Film o Polsce to projekt Brandona. Chcemy w nim pokazać historię GROM-u. Amerykanie wiedzą, że to świetna jednostka, ale nie znają jej korzeni. A przecież jest o czym mówić, co pokazać  – przekonuje Drago, który odwiedził Polskę po prawie trzydziestu latach. Do Stanów wyjechał, ponieważ działał w Solidarności i ówczesne władze postawiły mu ultimatum. – Zasugerowali, że nie ma tu dla mnie miejsca, a jeśli nie wyjadę, nie będę miał spokoju – mówi były specjals amerykańskich „fok”.

Zaciągnął się do wojska, kiedy w Zatoce Perskiej wybuchła wojna. Trafił do Navy Seals. – Po latach spotkałem gromowców w Iraku – wspomina Drago.

Zdjęcia do filmu już trwają. Na razie nagrywane są wywiady z dowódcami jednostki oraz byłymi i obecnymi operatorami. Webb i Drago zaczęli jednak od cichociemnych. – Nie możemy o nich zapomnieć, bo to przecież rodowód GROM-u – mówi były instruktor amerykańskich snajperów.

W ciągu kilku najbliższych dni ekipa nagra także elementy ćwiczeń gromowców. – Mamy mało czasu, a musimy bardzo dużo zrobić, zobaczyć i nagrać – mówi Drago.

Film na początku można będzie zobaczyć w telewizji internetowej na stronie poświęconej wojskom specjalnym – sofrep.com. To pierwsza z cyklu amerykańskich produkcji dotyczących wojsk specjalnych państw koalicji. Kolejny film będzie opowiadał o niemieckim KSK.

EK/IS

autor zdjęć: arch. JW GROM

dodaj komentarz

komentarze

~morelexx
1395222900
ok. oni potrafia robic dobre kino
22-15-AC-A1
~aVe
1366639620
Bardzo pozytywnie się zapowiada :D To będzie uderzenie jak Grom z jasnego nieba ;p
E6-01-ED-C0
~Arkan
1366480440
~Mystogan muszę cię zaskoczyć ale jest film o GROM'ie stary ale jest
FC-91-78-86
~plkdm
1366471620
W Polsce ten kto się interesuje ten wie co trzeba o GROMie, a ten kto chce się dowiedzieć może to zrobić bez problemu. W Ameryce jest z dostępem do informacji o GROMie gorzej i ze względu na to, prawdopodobnie zdecydowano o tym projekcie. Większość polaków zna angielski i może poczytać o SEALsach, a z kolei Amerykanom o GROMie po Polsku poczytać jest raczej trudno.
D9-98-76-02
~Mystogan
1366451460
Świetna sprawa - i tylko smutno, że takie coś muszą robić Amerykanie, bo w Polsce nie ma zainteresowania tematem...
66-43-55-1B

Symbol skupiający wiele znaczeń
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Groźny incydent w Libanie
Ready for Every Scenario
Wraki w sonarze
Wyścig Stalina
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Uczczono ofiary zamachu majowego
Huta Częstochowa bliżej wojska
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wypadek w PKW UNIFIL
Początek wielkiej historii
Od cyberkursu po mundurówkę
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Borsuk po słowacku
Rzeźnik w rękach GROM-u
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Jest nowy szef BBN
Przyszłość „Łucznika”
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Ostatni most
Więcej strzelnic w powiecie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
NATO i USA o Iranie
Specjalsi przeciw flocie cieni
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Czerwieńsze będą…
Borsuki zdały wodny egzamin
Skrzydlaci komandosi
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Bez zmian w emeryturach
Wojsko zaprasza rodziny
Armia testuje roboty do transportu
Bieg ku pamięci bohaterów
Terytorialsi zapraszają
Adaptacja i realizm
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Bez schematów
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
JW Agat: idziemy po młodych!
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Hornet czyli „polski Shahed”
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Syndrom Karbali
Nauki i nauczki z Afganistanu
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO