moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

V4 a strategia europejska

Grupa Wyszehradzka odegrała ważną rolę w pierwszym pozimnowojennym rozszerzeniu NATO. Była instytucjonalnym łącznikiem dla państw Europy Środkowo-Wschodniej między Układem Warszawskim i Sojuszem. Potem nieco utraciła swoją energię, nie mogąc zdefiniować na nowo własnej misji. Ale ostatnio przed V4 znowu otwiera się szansa – pisze gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Grupa Wyszehradzka może stać się patronem i „przyspieszaczem” budowy tak bardzo potrzebnego bezpieczeństwa europejskiego. Mam na myśli zwłaszcza uświadamianie, upowszechnianie oraz propagowanie konieczności odnowienia strategicznych fundamentów bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Dotychczasowa strategia Unii z 2003 roku tak naprawdę jest już martwa. Nikt o niej nie pamięta, nie mówiąc o jakiejkolwiek jej praktycznej roli. My tutaj, w Europie Środkowo-Wschodniej, potrzebujemy silnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE. A taka polityka nie jest możliwa bez strategii, tak jak nie jest możliwy rejs żaglowca bez żagli. Dlatego z satysfakcją odnotowuję, na przykład, wspólny pogląd w tej sprawie moich partnerów z rad bezpieczeństwa narodowego państw Grupy Wyszehradzkiej. Myślę, że obradujący obecnie nad polskim morzem szefowie sztabów generalnych V4 także podzielą ten pogląd.

Chciałbym wyrazić nadzieję, że uda się nam, czyli Grupie Wyszehradzkiej, przekonać do takiego podejścia innych sojuszników z UE. W tym także tych zaambarasowanych bieżącymi problemami i niemających głowy do spojrzenia na busolę strategiczną, aby stwierdzić, że tak naprawdę to ona nie pracuje. Może nawet uda się nam doprowadzić do tego, aby podczas tegorocznej Rady Europejskiej, poświęconej wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony, pojawił się także temat potrzeby nowelizacji strategii europejskiej. Myślę, że to mogłoby być naszym dobrym wkładem w budowę realnego systemu bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze


Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Multimedaliści górą
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Wojsko wraca do Ełku
Zielone światło dla konwoju
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Arktyka pod lupą NATO
Finał B żołnierza w short tracku
Gorąco wśród lodu
Debiut skialpinizmu
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Arktyczne polowanie NATO
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Misja zdrowie trwa
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Rubio: należymy do siebie
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Oko na Bałtyk
„Wicher” rośnie w oczach
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Chciałem być na pierwszej linii
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Together on the Front Line and Beyond
Outside the Box
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Finlandia dla Sojuszu
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Partnerstwo dla artylerii
W NATO o inwestycjach w obronność
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Kierunek Rumunia
Skromny początek wielkiej wojny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Chwała bohaterom AK
Engineer Kościuszko Saves America
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Fenomen podziemnej armii
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Czarne Pantery na śniegu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO