moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza budowa tarczy przeciwrakietowej

Prezydent Bronisław Komorowski w Szypliszkach niedaleko Suwałk złożył podpis na nowelizacji ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu armii. – Podpisuję ustawę, która będzie gwarantowała jako absolutny priorytet dla polskich sił zbrojnych budowę własnego systemu obrony przed zagrożeniami lotniczymi i rakietowymi – podkreślał prezydent.

Dlaczego jeden z najważniejszych wojskowych dokumentów prezydent podpisał akurat w Szypliszkach, niewielkiej miejscowości na Suwalszczyźnie? Ponieważ mieści się tam 184 posterunek radiolokacyjny dalekiego zasięgu. Jednostka ta w przyszłości będzie prowadziła rozpoznanie przestrzeni powietrznej w ramach krajowego i NATO-wskiego systemu obrony powietrznej. Stacja w Szypliszkach jest wyposażona w funkcję wykrywania i śledzenia taktycznych rakiet balistycznych.

– Stoimy przed budynkiem supernowoczesnego radaru, który jest cząstką ogólnonatowskiego systemu ulokowanego na ziemiach polskich – wyjaśniał prezydent. Dodał, że system obrony przestrzeni powietrznej, który zostanie zbudowany i sfinansowany według zasad znowelizowanej ustawy, będzie też częścią nowoczesnego systemu NATO. – Wyślemy ważny sygnał dla wszystkich, że Polska dysponuje własnymi zdolnościami obronnymi, ale również, że jest zdolna do partycypowania w budowie wspólnych rozwiązań, wspólnych systemów dotyczących całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent.

W Szypliszkach Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Prezydent podarował tam szefowi MON pióro, którym podpisał ustawę. Minister Siemoniak zadeklarował zaś, że będzie nim podpisywał wszystkie dokumenty związane z projektem budowy systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. – Nowelizacja, poza tym, że gwarantuje finansowanie dla tego projektu na najbliższe lata, pokazuje też obywatelom, jak ważne są sprawy bezpieczeństwa państwa oraz że warto kierować znaczącą część budżetu na to, by Polacy czuli się bezpiecznie – podkreślał minister Siemoniak.

Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych będzie obowiązywać w latach 2014–2023. Przewiduje, że w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie jest zapisywane na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego będą przeznaczane na wyposażenie wojska w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Stanisława Kozieja, będzie to ok. 4–5 proc. budżetu MON rocznie.

Polski system przeciwrakietowy ma być dostosowany do obrony przede wszystkim przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Ma być także zintegrowany z systemem budowanym przez NATO.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~Mateusz
1366150860
I bardzo słusznie! Polska nie powinna polegać na USA, które grają z nami jak chcą. Należy działać swoje i niech Obama nie obiecuje, jak słowa nie potrafi dotrzymać. Polacy potrafią wiele i tutaj wierze w sukces Polskiej Armii i polskiej zbrojeniówki.
43-CC-A7-E9
~scoobydoopoznan
1366104960
~Martinez z tym marazmem to przesadziłeś. U nas się stosunkowo dużo dzieje. Misje, reforma, zakup i w drożenie sprzętu, ćwiczenia, poligony - choć 5 dniowe. Marazm to mają : Szwajcarzy - ostatnia wojna na kusze ( nie licząc domowej na muszkiety) - Szwedzi .... .
5C-16-3D-92
~Martinez
1365802920
BRAWO!!! To jest to na co warto zwrócić uwagę, to jest krok w dobra stronę, mam nadzieję że koniec z marazmem w Polskiej Armii.
6B-F5-F1-EF
~scoobydoopoznan
1365784620
Sugeruję by do ochrony Krzesin i Łasku ( również Witkowa 80 % personelu , Powidza pominąć krajowy potencjał w tym zakresie i kupić gotowe rozwiązania amerykańskie.
5C-16-3D-92

Wojskowi eksperci o koronawirusie
 
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Iran uderza w USA
Własne interesy Europy
Militaria na Zamku Królewskim
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Arsenał Iranu
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Pretorianie na Mazurach
Polowy „Brave Band”
Śmierć bohatera
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Security Game
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Defense Without Politics
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ważka bliżej
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Kolejne kontrakty na Wisłę
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Darłowo czeka na śmigłowce
Palmiry – miejsce kaźni
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
JWK z odznaką pamiątkową
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Klasy wojskowe po nowemu
„Defender” wkracza do Polski
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Nowy wiceminister w MON
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Obradowała Rada Gabinetowa
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Bolko” w służbie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Krwawe walki o Monte Cassino
Polacy najlepsi w Hackathonie
Symulatory strzelań Rosomaków
We Are All Darfur
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO