moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięć jak u strzelca

Na stole leży dziesięć różnych przedmiotów. – Macie cztery minuty, żeby je zapamiętać – mówi do żołnierzy jeden z instruktorów i włącza głośną muzykę. Strzelcy wyborowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przechodzą właśnie trening zapamiętywania. Fenomenalna pamięć to podstawa w służbie żołnierzy tej elitarnej jednostki.


Trening to część szkolenia, które strzelcy przechodzą na poligonie w Wędrzynie. Dziennikarki polski-zbrojnej.pl miały okazję w nim uczestniczyć.

Zadanie rozpoczyna się późnym wieczorem, gdy żołnierze są już zmęczeni całodziennymi zajęciami na poligonie. W ciemnej sali instruktor układa na stole różne przedmioty: noże, markery, chusty, kominiarki i mapy. Nie można ich dotknąć ani przesuwać. Stół oświetla jedynie migoczące światło. Instruktor włącza muzykę. Bardzo głośno słychać piosenkę Edyty Gepert „Kocham cię życie”. – Polska muzyka rozprasza ich najbardziej – mówi instruktor. – Zamiast koncentrować się na przedmiotach, żołnierze mimowolnie zaczynają nucić. Dekoncentrująco działa też heavy metal albo hip hop.

Żołnierze mogą patrzeć na stół tylko cztery minuty. Każdy zachowuje się inaczej. Jedni nerwowo wpatrują się w przedmioty, inni głośno je wyliczają. Daro spogląda na stół tylko raz, po czym odchodzi na bok i słucha muzyki. Jakby zupełnie mu nie zależało. – Spójrzcie na niego, on już wie wszystko – mówi nam jeden z instruktorów. – To mistrz zapamiętywania.

Za chwilę poznajemy Cziko, strzeleckiego partnera Daro. – Strzelcy wyborowi działają zawsze w tandemach – mówi instruktor. – Muszą tak samo szybko zapamiętywać i koncentrować się. Cziko jest tak samo dobry jak Daro.

Żołnierze muszą wypełnić specjalnie przygotowany test, który pokaże, czy zapamiętali wszystkie przedmioty (my pamiętałyśmy tylko sześć), ich kształt, wymiary i kolor. Ale test też ma być zaskoczeniem. Dlatego żołnierze, którzy spodziewają się go, dostają zadanie… przebiec 3 kilometry. Kiedy wracają, znów są zdziwieni – testy, które otrzymują, dotyczą zupełnie innych zagadnień, na przykład znajomości tradycji, jakie dziedziczy 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

– Strzelec wyborowy musi być czujny i gotowy do działań w każdej chwili – podkreśla instruktor. Dlatego Cziko i Daro pamięć ćwiczą non stop. – Kiedy jestem z żoną w supermarkecie, zapamiętuję kolejność, w jakiej na półkach ułożone są artykuły spożywcze. Co stoi za makaronem, gdzie jest majonez, ile rodzajów keczupu można tam kupić – mówi Daro.

Przyznaje, że może to wyglądać jak dziwactwo, ale przydaje się w służbie strzelca wyborowego. – Ważne jest, aby znaleźć swój sposób na zapamiętywanie – tłumaczą żołnierze. Techniki są różne. Jedni łączą przedmioty w zespoły, grupują je, np. od największego do najmniejszego, albo dzielą na te, które mogą na siebie włożyć, i te, które mogą im się przydać w walce. – Jeśli znajdziesz swój sposób, wystarczy jedno spojrzenie i pamiętasz wszystko – zapewniają.

Fotograficzna pamięć i zdolność zapamiętywania najdrobniejszych szczegółów to podstawowe umiejętności dobrego strzelca wyborowego. Jak to się sprawdza na służbie? – W Afganistanie, kiedy patrolujemy teren, dokładnie obserwujemy trasę. Od tego, ile szczegółów uda nam się zapamiętać, zależy czasami nasze życie – mówi jeden ze strzelców.

Na misji niebezpieczeństwo rozpoznają nawet po drobiazgach, np. fakt, że auto ustawiono w nieco innym miejscu niż zazwyczaj, może oznaczać, że ktoś ukrył w nim ładunek wybuchowy.

Dzień ćwiczeń dobiegł końca. Okazuje się, że testu pamięciowego żołnierze dzisiaj nie przejdą. – Możecie iść spać – mówi instruktor. Nam jednak zdradza, że obudzi ich o 3.00 w nocy. Włączy bardzo spokojną, usypiającą muzykę i poprosi, by opisali 10 przedmiotów ze stołu.

Ewa Korsak, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


WOT dostanie 13 zestawów FlyEye
W poszukiwaniu majora Serafina
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Medale dla sojuszników z Niderlandów
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Zawiszacy na Litwie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Hiszpanie pomogą chronić polskie niebo
Polski „Wiking” dla Danii
Koniec dzieciństwa
Sztuka i służba w jednym kadrze
„JUR” dla terytorialsów
Miliardy na inwestycje dla PGZ-etu
Wellington „Zosia” znad Bremy
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Kolejna fabryka amunicji z Niewiadowa
DragonFly czeka na wojsko
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
WOT na Szlaku Ratunkowym
„Droga do GROM-u”
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Priorytetowe zaangażowanie
Speczespół wybierze „Orkę”
Zamiast szukać skarbów, uczyli się strzelać
Kircholm 1605
Polskie innowacje dla bezpieczeństwa – od Kosmosu po Bałtyk
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Więcej pieniędzy na strzelnice w powiecie
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
W wojsku orientują się najlepiej
Abolicja dla ochotników
Mity i manipulacje
Szli po odznakę norweskiej armii
„Road Runner” w Libanie
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Żołnierze na trzecim stopniu podium
Brytyjczycy na wschodniej straży
Transbałtycka współpraca
Maratońskie święto w Warszawie
W Warszawie stanie pomnik pierwszego szefa SGWP
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Polskie Bayraktary nad Turcją
Korpus bezzałogowców i nowe specjalności w armii
Rezerwa i weterani – siła, której nie wolno zmarnować
Kolejne „Husarze” w powietrzu
Standardy NATO w Siedlcach
Niezłomni w obronie
Więcej szpitali przyjaznych wojsku
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Kosmiczny Perun
UBM, czyli przepis na ekspresową budowę
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Broń i szkolenia. NATO wspiera Ukrainę systemowo
Szpital polowy, czyli test Żelaznej Dywizji
„Czerwone berety” na kursie dowódców i SERE
Jelcz się wzmacnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO