moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum zadba o bezpieczeństwo sieci

Narodowe Centrum Kryptologii wesprze nie tylko Ministerstwo Obrony Narodowej, ale także pozostałe resorty rządowe. Centrum stworzą wojskowi kryptografowie, naukowcy cywilni oraz eksperci ABW. Będą oni podlegać szefowi MON. Na czele NCK stanie gen. Krzysztof Bondaryk.


Środowe posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej poświęcone było bezpieczeństwu teleinformatycznemu w Siłach Zbrojnych RP. Informacje na ten temat przedstawili Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony oraz Romuald Hoffmann, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji MON. Z oczywistych powodów przekazywane dane miały charakter dość ogólny.

Waldemar Skrzypczak powiedział, że resort zapewnia bezpieczeństwo dwóch systemów przetwarzania informacji: jawnych oraz niejawnych. Z kolei dyrektor Hoffman omówił sześć podstawowych elementów zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa. Wśród nich wymienił m.in. modernizację istniejących oraz budowę nowych Centrów Przetwarzania Informacji, standaryzację wykorzystywanego oprogramowania i narzędzi, współpracę międzynarodową i specjalistyczne szkolenia oraz politykę kadrową, dzięki której w zespołach czuwających nad bezpieczeństwem teleinformatycznym pracują najlepsi informatycy na rynku. Hoffmann ujawnił, że w ubiegłym roku doszło do niemal 5 tys. „incydentów komputerowych”. Jednak w zdecydowanej większości nie były to cyberataki, lecz efekt błędów popełnianych przez osoby obsługujące systemy teleinformatyczne.

– Obecnie resort obrony czeka na zakończenie certyfikacji nowoczesnych urządzeń kryptograficznych pozwalających na budowę rozległych systemów teleinformatycznych, w których możliwe będzie przetwarzanie niejawnych informacji włącznie z tymi, które mają klauzulę „tajne” – mówił dyrektor Hoffmann.

Posłów zainteresowała zapowiedź powołania Narodowego Centrum Kryptologii. W połowie marca MON ujawnił, że jego organizacją zajmie się gen. Krzysztof Bondaryk, były szef ABW. – Czy powołanie Centrum odbędzie się w drodze ustawy czy rozporządzenia? Komu podlegać będzie jego szef? I czy będzie wykorzystywać dorobek polskich kryptologów? – pytali członkowie komisji obrony.

Dyrektor Hoffmann powiedział, że Centrum zostanie powołane w drodze rozporządzenia ministra, zarządzać nim będzie szef MON, a tworzyć je będą naukowcy wojskowi i cywilni. – Jest rzeczą naturalną, że Centrum będzie ściśle współpracowało z ABW – mówił. Dyrektor zapowiedział też, że w przyszłości NCK będzie świadczyć usługi kryptograficzne nie tylko ministerstwu obrony narodowej, ale także innym resortom, np. MSZ w kontaktach z attachatami wojskowymi.

Politycy chcieli się także dowiedzieć, czy Polska jest przygotowana na cyberatak. – Czy są prowadzone ćwiczenia na wypadek tego rodzaju napaści? – pytała posłanka Renata Butryn.

Przedstawiciele MON zapewniali, że takie scenariusze są trenowane zarówno przez wojsko, jak i we współpracy służb mundurowych i cywilnych. Dyrektor Hoffmann podkreślił, że strona internetowa ministerstwa skutecznie broniła się przed atakami hakerskimi np. podczas protestów związanych z przyjęciem ACTA.

W drugiej części posiedzenia wiceminister Beata Oczkowicz poinformowała, że w resorcie rozpoczęto prace nad rozporządzeniem, dzięki któremu samorząd lokalny będzie miał mniejsze możliwości decydowania o przeznaczeniu terenów wokół obiektów wojskowych. – Władze lokalne prowadzą dość ekspansywną politykę i coraz częściej przeznaczają tereny obszaru chronionego, jaki otacza obiekty wojskowe, na budownictwo mieszkaniowe. – Kiedyś o takich gruntach decydował wojewoda i chcemy wrócić do tej praktyki. Wojewodowie lepiej rozumieli potrzeby obronne wojska i uwzględniali je przy opracowywaniu planów zagospodarowywania – tłumaczyła wiceminister.

Propozycja minister zyskała przychylność posłów z komisji obrony. – W ostatnich latach nastąpiło pewne „przegięcie”. Kiedyś wojsko hamowało rozwój sąsiadujących z nim miejscowości, teraz samorząd lokalny hamuje rozwój wojska. Trzeba wypracować sensowny kompromis pomiędzy potrzebami samorządu i armii – zauważył poseł Jerzy Budnik (PO).

REKLAMA

JT

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


Armia donatorów krwi
 
Jakie zmiany w mundurówce?
Laserowa artyleria US Army
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dominatorzy biegów na orientację
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Sąd nad systemem
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Piekło „Pługa”
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Wojskowi wspierają medyków
HackYeah, czyli programiści na start!
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Amerykanie odmładzają F-16
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Attention, Controlled Flight
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Proobronni wspierają potrzebujących
Obrady ministrów obrony NATO
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żołnierze spieszą z pomocą
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Święto sportowców w mundurach
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Komisje sejmowe o umowie z USA
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Świąteczne prezenty od AMW
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
13 medali żołnierzy na ringu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Debata nad wyzwaniami przyszłości
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Ukraiński kurs na Zachód
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Start w nieznane
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO