moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe symulatory dla lotników

Armia chce kupić sprzęt, na którym trenować będą piloci myśliwców MiG-29 i śmigłowców SW-4 Puszczyk. Za jego pomocą będzie można przećwiczyć najtrudniejsze sytuacje, jakie mogą przytrafić się w powietrzu. Piloci uczyć się będą m.in. manewrów, radionawigacji oraz latania przy ograniczonej widoczności.Inspektorat Uzbrojenia kilka dni temu ogłosił przetarg na nowy sprzęt do nauki latania. Będą to symulatory lotu myśliwca MiG-29 i śmigłowca SW-4 Puszczyk. Ponadto wojsko kupi spadochrony szybujące, ratownicze i wyposażenie desantowe m.in. do zrzutów towarowych, tzw. tary ciężkiej. – Ogłoszenie o MiG-ach opublikowane zostało w piątek, a już dwie firmy dzwoniły z zapytaniami – mówi ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy IU.

Urządzenie naziemne do nauki latania na samolotach myśliwskich MiG-29 trafić ma do 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Symulator składać się będzie m.in. z kabiny będącej repliką kokpitu myśliwca, stanowiska instruktora, systemów informatycznego i wizualizacji, zestawów części zamiennych oraz wyposażenia pomocniczego. – Dzisiaj bez dobrego symulatora nie można profesjonalnie przygotować się do lotów. Poza tym takie szkolenie oszczędza czas, paliwo i resurs maszyn – mówi ppłk pil. Artur Kałko, dowódca grupy działań lotniczych z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Pilotom z Mińska służy obecnie wysłużony trenażer lotów. Pozwala on wykonywać najprostsze elementy, czyli uruchomienie myśliwca, start, lot po planowanej trasie, lądowanie oraz przećwiczyć niektóre sytuacje awaryjne. Przy czym start i lądowanie nie są dokładnym odwzorowaniem zachowania prawdziwego samolotu, pozwalają jedynie pilotowi właściwie rozłożyć uwagę na przyrządach lotniczych w kokpicie.

Do czego wykorzystywany będzie nowy symulator? Pozwoli on pilotom na kompleksowy trening. Przećwiczą oni misję lotniczą od momentu włączenia silników, kołowania i startu. – Będą mogli także walczyć z przeciwnikiem na krótkich dystansach. Możliwości nowoczesnych symulatorów są bardzo duże. Na taki sprzęt właśnie czekamy – dodaje ppłk pil. Kałko. Dowódca przyznaje także, że w zależności od poziomu zaawansowania takiego urządzenia istnieje możliwość, by włączyć je do sieci symulatorów. Wówczas ćwiczący może szkolić się w najtrudniejszych misjach, czyli takich, gdy w powietrzu znajduje się jednocześnie kilkanaście różnego typu samolotów. Symulator do jednostki trafić ma do końca listopada 2015 roku.

Rok dłużej, bo do listopada 2016 roku, na nowy sprzęt poczekają lotnicy z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Wówczas do bazy w Dęblinie trafi symulator śmigłowca szkolno-treningowego SW-4 Puszczyk. Maszyna zasili budowane obecnie w Dęblinie centrum symulatorów.

Symulator Puszczyka będzie składał się ze stanowiska pilotów (wiernie odwzorowana kabina), miejsca dla instruktora, systemu informatycznego i systemu wizualizacji oraz części zamiennych i pomocniczych. Dodatkowo do Dęblina trafi komputerowy system wspomagania szkolenia oraz wyposażenie sali dydaktycznej. Na symulatorze SW-4 młodzi piloci będą mogli trenować loty o dowolnej porze roku i w różnych warunkach atmosferycznych, np. podczas silnego wiatru. Z podobnego symulatora korzystają już podchorążowie w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1365407940
MIG'iem trzeba się tego pozbyć i zastąpić najnowszą wersją Foxbat killer'a.
5C-16-3D-92
~GJ
1365074160
Dziwne zachowanie IU kupują symulator do Miga w czasie gdy maszyna ta choć świetna tym bardziej że ma modernizowaną awionikę / ale tylko 16szt z 31/ jest przeznaczona do wycofania z SP.Z drugiej zaś strony była propozycja węgierska sprzedaży nam 8 migów i 20 silników za niespełna 20 mln$ i nigdzie nie znalazłem informacji czy nasi skorzystali czy nie.Nadarza się kolejna okazja pozyskania Malezyjskich Migów / mają 16 / i np.zamienić je na PT 91 ( podobno są z nich zadowoleni) albo coś innego.Jest jeszcze kilka zakonserwowanych słowackich migów można by było spróbować je pozyskać pamiętając że mamy kompletny serwis tych maszyn w kraju jak i wyszkolone kadry.W takim wypadku przy utrzymaniu 2 a nawet 3 eskadr Miga opłaca się kupować symulator w innym razie to wyrzucone pieniądze.Odnośnie zaś symulatora do SW-4 to właśnie Puszczyk miał być przeznaczony do taniego treningu pilotów a tu nagle potrzebny symulator;
52-19-D3-CB
~GB
1365058320
Poproszę zamówić jeden symulator ponadto dla mnie;)
3C-80-E4-F6

„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
 
Polscy weterani i książę Harry
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Indiach mieli swój drugi dom
A Torn Subcontinent
Modernizacja Sokołów
Polscy nurkowie na Islandii
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Rozpoczynamy nową erę
Cienka niebieska linia
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Dead to the World
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Stalin czekał i kalkulował
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Irańskie szachy
Defendery 2019 – część 4
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Terytorialsi na wysokościach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Z maratonu programowania do wojska
Głos (z) płonącej Warszawy
GROM Challenge
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Umowa na Feniksy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Nowa misja i nowy sprzęt
Śląskie sceny z życia
„Górale” zdobywają miasto
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Polska nie pozostanie osamotniona
Iranian Chess Game
Pamięć o tragedii
Nowy wiceminister w MON
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wojsko wraca do Łomży
Agresja sowieckiego kolosa
Klasy wojskowe po nowemu
Walka i dyplomacja
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Modernizacja starów 266
Oko na Europę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
Jedna misja, jeden zespół
Samochód do desantowania
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Selekcja w pigułce
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Chorwacki test polskich kadetów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sprawdzają Brutusa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Cztery lata LITPOLUKBRIG

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO