moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Iskry zostają do lata

Nie w kwietniu, lecz dopiero w lipcu samoloty szkolne Iskra odlecą z Dęblina. – Harmonogram inwestycji realizowanych na lotnisku udało się tak zmienić, by podchorążowie ze Szkoły Orląt mogli się jak najdłużej szkolić na miejscu – wyjaśnia kpt. Grzegorz Grabarczuk, oficer prasowy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Lotnisko w Dęblinie przechodzi wielkie zmiany. Za 45 mln zł armia buduje tu między innymi wojskowy port lotniczy z wieżą kontroli lotów, bazę kompanii obsługi lotniska, garaże, magazyny i drogi. Inwestycja powinna zostać sfinalizowana do końca 2014 roku.

Jeszcze w grudniu wydawało się, że w związku z pracami Iskry będą musiały opuścić dęblińską bazę na pół roku. Na początek kwietnia zaplanowano przelot samolotów do Łasku albo Mińska Mazowieckiego. W ślad za nimi mieli się tam przenieść instruktorzy oraz uczący się pilotażu podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Na razie jednak nie będzie to konieczne.

– Samoloty, owszem, odlecą z Dęblina, ale jeszcze nie teraz. Przebazowanie zostało przesunięte na lipiec – informuje kpt. Grabarczuk. Iskry najpewniej trafią do Powidza i pozostaną tam przez dwa miesiące.

– Zmienił się harmonogram prac. Zdemontowano dźwigi, które mogłyby przeszkadzać pilotom, pas lotniska zaś uda się odwodnić w ciągu dwóch letnich miesięcy – tłumaczy kpt Grabarczuk. – Musieliśmy dostosować się do terminów, którymi dysponowały inne bazy. Ale korekty są nam na rękę, bo piloci dłużej będą mogli szkolić się na miejscu.

Z lotniska w Dęblinie korzystają piloci 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego oraz przyszli lotnicy ze Szkoły Orląt. Na co dzień stacjonuje tu 38 samolotów Iskra. Polska armia planuje wycofać je z użytku i zastąpić maszynami nowszej generacji. Remont ma przygotować lotnisko na ich przyjęcie.

Lotnisko w Dęblinie jest także bazą dla 24 śmigłowców SW-4 oraz dziesięciu Mi-2. One jednak nie opuszczą obiektu na czas remontu. – Do startów i lądowań potrzebują znacznie mniejszej powierzchni. Realizowane prace nie będą im przeszkadzać – zaznacza kpt. Grabarczuk.

Szkolenie lotnicze podchorążych Szkoły Orląt powinno się rozpocząć w ciągu kilku dni. Po przebazowaniu Iskier będzie kontynuowane w Powidzu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1365073620
~mi;ro - spokojnie . kiedyś - podobno- ktoś napisał , że mam 3 nogi. mam 2.
5C-16-3D-92
~mi;ro
1365002640
Dzisjaj przeczytalem w gazecie i na portalu ,,onet,,Ze Armia Bialoruska zajela by cala wschodnia Polskie az do Wisly w ciagu 12 godzin,,a takze pod wzgledem wyposazenia armia bialoruska jest na miejscu 16 na swiecie a Polska na 60,,To pokazuje prawdziwy obraz Polskiej armi,,,Armi << Nedzy I rozpaczy>>> Strach pomyslec w ile godzin lub minut zajelo by dotarcie Armi Niemieckiej do Wschodnich granic Polski,,
85-CD-2B-92
~scoobydoopoznan
1364988660
Tylko nie przesiadajcie się z Syreny 105 L na nowego zakonserwowanego Trabanta ... .
5C-16-3D-92
~GJ
1364915760
IU MON w dalszym ciągu nie ma pomysłu na nowy samolot szkoleniowy a zastępowanie 38 Iskier przez 8 AJT uważam delikatnie mówiąc za jakieś szaleństwo tym bardziej że podczas negocjacji powinno się raczej rozmawiać o większej ilości ( podstawa biznesu )wtedy można dużo ugrać a nie zaniżać i płacić drogo za szt.a potem równie drogo albo nawet jeszcze drożej dokupywać następne sztuki chyba że planowana jest likwidacja SP po 2025-2030r to w takim razie po co mówić o zakupie 16 nowych samolotów w zamian za Su 22.Jeżeli wodzowie mają plan likwidacji to na te parę lat wystarczy zakupić 8 szt używanych albo L-159 z zapasów Czeskich po 3 mln $ za szt. i nie będzie wtedy płaczu że ktoś wyrzucił kasę przypomnę że plan wydatku na zakup to ok.0,5 mld $ :8 = ponad 60 mln $ za szt.za te pieniądze kupuje się nowoczesny myśliwiec a nie samolocik.Jeżeli zaś planuje się w przyszłości zakupy nowych myśliwców to należało by kupić więcej niż 8 szt. wtedy i cena inna i można składać je w kraju a najlepiej wyprodukować własne, podobno mamy wspaniałych inżynierów i wydajemy miliardy na szkolnictwo wyższe a profitów żadnych dla naszej gospodarki nie widać.Coś ten cały Wielki Plan nie trzyma się kupy chyba że.........
8D-F6-79-61

GROM Challenge
 
Wojsko wraca do Łomży
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Modernizacja Sokołów
Walka i dyplomacja
Terytorialsi na wysokościach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Klasy wojskowe po nowemu
Defendery 2019 – część 4
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Oko na Europę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Zapal światło dla ofiar Katynia
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Defendery 2019 – część 3
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Polskie firmy na targach w Londynie
Umarły dla świata
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Polska nie pozostanie osamotniona
Pamięć o tragedii
Nowy wiceminister w MON
Rok Żelaznej Dywizji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Irańskie szachy
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Agresja sowieckiego kolosa
W Indiach mieli swój drugi dom
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Historia Liberatora wyjaśniona
Kosmiczny gość
Chorwacki test polskich kadetów
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Thin Blue Line
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Śląskie sceny z życia
Samochód do desantowania
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
A Torn Subcontinent
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowa misja i nowy sprzęt
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Sprawdzają Brutusa
Z maratonu programowania do wojska
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Stalin czekał i kalkulował
Jedna misja, jeden zespół
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Iranian Chess Game
Wrzesień ’39 na południu Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Głos (z) płonącej Warszawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO