Polki bez medalu w biatlonie

Start w Wojskowych Igrzyskach Sportów Zimowych miał być ukoronowaniem najlepszego sezonu w ich karierze. Niestety, kobieca drużyna biatlonowa zajęła piąte miejsce, a najlepsza z Polek – st. szer. Krystyna Pałka – była dopiero piętnasta. Szansa ma medale została przegrana na strzelnicy.

Miejsce na podium w klasyfikacji drużynowej wydawało się pewne. Liderki reprezentacji st. szer. Krystyna Pałka i st. szer. Magdalena Gwizdoń miały dodatkowo walczyć o laury indywidualnie. Dodatkowo, przed startem okazało się, że na trasę nie wyruszy Norweżka Tora Berger. Nieoczekiwanie wypadła więc z rywalizacji triumfatorka Pucharu Świata i na „pudle” jakby zwolniło się jedno miejsce. W biatlonie jednak nie ma takich kalkulacji, czego dowodem jest występ w Annecy lidera Pucharu Świata Martina Fourcade. Francuz, który przyciągnął na trasę w Grand Bornand setki kibiców, zajął „dopiero” czwarte miejsce. Na dodatek, co niezbyt często mu się zdarzało podczas rywalizacji o PŚ, był bezbłędny na strzelnicy. Na osłodę pozostał mu brązowy medal w klasyfikacji drużynowej. Nasze zawodniczki – w przeciwieństwie do najlepszego z Francuzów – rywalizację o wysokie miejsca przegrały na strzelnicy. St. szer. Pałka, z trzema karnymi rundami, zajęła 15. miejsce, st. szer. Gwizdoń była 25. (miała pięć „pudeł”), a najlepiej strzelająca z Polek – st. szer. Paulina Bobak – po przebiegnięciu dodatkowych 150 m uplasowała się na 16. pozycji. Drużynowo takie wyniki wystarczyły Polkom do zajęcia piątej lokaty.

Po wypadnięciu już po pierwszym strzelaniu liderek biało-czerwonych z rywalizacji o medale (st. szer. Pałka biegała dwie karne rundy, a st. szer. Gwizdoń trzy) o miejsca na podium walczyła Francuzka Marine Bolliet, Włoszki Karin Oberhofer i Michela Ponza oraz Słowenka Teja Gregorin. Niesiona dopingiem kibiców Francuzka była bezbłędna na strzelnicy i świetnie pobiegła. Na mecie uzyskała najlepszy czas i wyprzedziła o 3 s biegnąca tuż za nią Oberhofer. Włoszka biegała dodatkowe 150 m, ale na mecie i tak uzyskała lepszy wynik od bezbłędnej na strzelnicy koleżanki z reprezentacji – Ponzy. Gregorin zabrakło do miejsca na podium niespełna pięciu sekund. W rywalizacji drużynowej Włoszki pewnie wyprzedziły Francuzki i Niemki. A lepiej od Polek pobiegły jeszcze Szwedki.

W sprincie mężczyzn triumfował Włoch Lukas Hofer przed Szwajcarem Benjaminem Wegerem i Simonem Fourcade. Martin przegrał z bratem tylko o 3,1 s. Czwórka najlepszych zawodników nie pokonała żadnej karnej rundy. W rywalizacji drużynowej zwyciężyli Szwajcarzy, srebrny medal wywalczyli Włosi, a brązowy Francuzi. Z biało-czerwonych najlepiej wypadł zdobywca dwóch złotych medali na niedawno rozegranych mistrzostwach Polski w Jakuszycach – st. szer. Krzysztof Pływaczyk. Pomylił się tylko raz na strzelnicy – podczas drugiej wizyty na strzelnicy – i uplasował się na 35. pozycji. St. szer. Łukasz Szczurek zajął 50. miejsce (dwa niecelne strzały), szer. Grzegorz Jakubowicz był 57. (z jednym „pudłem”), a st. szer. Adam Kwak – 63. (biegał jedną rundę karną). W klasyfikacji drużynowej, do której liczyły się wyniki trzech najlepszych zawodników, Polacy zajęli 13. miejsce.

Lepiej wystartowali w swoim debiucie na imprezie rangi mistrzowskiej orientaliści w biegu sztafetowym. Zespół w składzie: st. sierż. Wojciech Kowalski, sierż. Wojciech Dwojak i szer. Maciej Jasiński ukończył rywalizację na dziewiątej pozycji. Orientaliści mieli jednak mniej drużyn do pokonania od biatlonistów, którzy spisali się na miarę swoich możliwości. Z debiutu biegaczy na orientację jest zadowolony szef wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego mjr Leszek Korszun. Jednak zdaje sobie sprawę, że Polaków dzieli znaczny dystans do najlepszych na świecie w zimowej odmianie orientacji sportowej.