moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senat o konsolidacji zbrojeniówki

Zespół powołany do opracowania koncepcji konsolidacji przemysłu obronnego przedstawi w przyszłym tygodniu swoje wnioski rządowi. Gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej, p oinformował o tym portal polska-zbrojna.pl po posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej.


Międzyresortowy zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortów obrony, gospodarki i skarbu, od dwóch miesięcy pracuje nad koncepcją zmian w polskiej zbrojeniówce. Swoje wnioski przedstawił na wtorkowym posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Senatorowie kolejny raz debatowali na temat połączenia zakładów zbrojeniowych. Nadal rozważane są dwa warianty konsolidacji. Pierwszy zakłada połączenie wszystkich państwowych spółek zbrojeniowych w grupę kapitałową pod przewodnictwem Bumaru. Druga opcja to utworzenie nowej spółki holdingowej, konsolidującej przedsiębiorstwa sektora obronnego. Upadł natomiast pomysł utworzenia drugiego – obok grupy Bumaru – koncernu złożonego między innymi z Huty Stalowa Wola i Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich. – Nie ma sensu tworzenie dwóch podmiotów o podobnych zadaniach – tłumaczył na posiedzeniu komisji Rafał Baniak, wiceminister skarbu.

Zespół nie podjął jeszcze decyzji, który wariant zostanie wybrany. Za pierwszym opowiada się Ministerstwo Skarbu, drugi rekomenduje resort gospodarki i obrony. – Pierwszy wariant będzie tańszy i łatwiejszy do przeprowadzenia – argumentował Rafał Baniak. Podobnego zdania był senator Maciej Grubski z PO. Jak dodał wiceminister skarbu, druga opcja konsolidacji ma być droższa o ponad 10 mln zł. Wątpliwości miał natomiast przewodniczący komisji Władysław Ortyl (PiS), który podkreślał brak dokładnej analizy kosztów wprowadzenia obu wariantów.

Natomiast wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak tłumaczył, że druga opcja przyniesie mniejsze szkody społeczne. Odniósł się w ten sposób do kontrowersji, jakie wśród części związkowców m.in. z będących własnością MON Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych, wzbudza konsolidacja wokół grupy Bumar. – Nie chcemy takiego rozwiązania. Bumar jest spółką źle zarządzaną i mającą problemy finansowe – mówiła obecna na posiedzeniu komisji Małgorzata Kucab, przewodnicząca Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska.

Wszyscy zgadzali się natomiast co do konieczności konsolidacji zbrojeniówki. – Dzięki temu ten sektor przemysłu będzie efektywniejszy i bardziej konkurencyjny, także za granicą – podkreślał wiceminister skarbu.

– Nasz zespół od jutra będzie pracować nad ostateczną koncepcją dotyczącą przyszłości zbrojeniówki i w następnym tygodniu powinniśmy przedstawić ją rządowi – zapowiedział Waldemar Skrzypczak. Później premier zdecyduje, który z zaproponowanych przez ekspertów scenariuszy zostanie zrealizowany.Plany konsolidacji sektora wokół Bumaru budzą obawy pracowników przemysłu zbrojeniowego. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Nie chcą połączenia

96 procent pracowników Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych opowiedziało się przeciwko włączeniu tych przedsiębiorstw do Bumaru. W zorganizowanym przez związki zawodowe referendum wzięło udział ponad 80 procent zatrudnionych w nich osób. Wynik oznacza odwieszenie pogotowia protestacyjnego we wszystkich dwunastu WPRP.
Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Tadeusz Wróbel

dodaj komentarz

komentarze

~Marek
1363769040
Trzymam kciuki za efekty pracy Zespołu. Nie rozumiem, jak ktoś kto ma problemy finansowe może dostawać coraz to więcej i więcej. Wyraźnie widać natomiast, że resort Skarbu Państwa wie - ciekawe, ciekawe...
89-6D-91-65

Szef NATO w Warszawie
Alarm dla Jastrzębi
Panie bez taryfy ulgowej
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Leopards in a Trap
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Wodowanie „Artemisa”
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Bohater Yoga
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Żołnierski dar serca
Rozgrywka Stalina
Leopardy w pułapce
Zgrupowanie przed defiladą
Region Without a Key
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
„Sophia” z nową zmianą
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Kurier podziemnego państwa
Śmigłowce ZOP dla marynarki wojennej
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Sukcesy biegających żołnierzy
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Tryumf w cieniu Jałty
Tarcza przeciwko agresji
Miliony na badania amunicji
Irackie zapiski gen. Bieńka
Remont „Piasta” na finiszu
Podpułkownik „Sokole Oko”
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Czołgi błota się nie boją
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Szczęśliwa trzynastka
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Misja rotmistrza Pileckiego
Bliski Wschód. Region bez klucza
Kampania wyborcza poza armią
Ducha nie wolno tracić
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Cel – bezpieczna Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO