moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Roszady w drużynie wojskowych ze Świętoszowa

Tydzień później niż planowano rozpocznie się runda wiosenna w jeleniogórskiej klasie okręgowej, w której walczy o punkty jedenastka Twardego Świętoszów. Wojskowi, z trzema nowymi zawodnikami w składzie, ligową wiosnę zainaugurują 23 marca spotkaniem z Victorią Ruszów.

St. szer. Kamil Ganczarek (drugi z prawej) znów bronić będzie barw Twardego.

Dla drużyny Twardego najbliższa runda rozgrywkowa będzie ostatnią, w której mecze w roli gospodarza przyjdzie jej rozgrywać na obcym boisku. Wojskowi, którzy od kilku lat nie mają zielonej murawy w Świętoszowie, tej wiosny po raz ostatni korzystać będą z gościny na obiekcie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Osiecznicy. W czerwcu ma być bowiem oddane do użytku, po przebudowie, świętoszowskie boisko. W dziesiątą rocznicę zarejestrowania Piłkarskiego Klubu Sportowego Twardy Świętoszów drużyna złożona w większości z żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej wreszcie będzie miała do dyspozycji kompleks sportowy w swojej miejscowości. Wojskowi od awansu do IV ligi w sezonie 2009/2010 rozgrywali mecze jako gospodarze w odległej o 16 km od Świętoszowa Osiecznicy, a wcześniej – kiedy grali w klasie okręgowej – o ligowe punkty na „własnym” boisku walczyli w Parowej – 35 km od Świętoszowa.

Czy w roku jubileuszu PKS Twardy wojskowym uda się awansować do wyższej klasy rozgrywkowej i piłkarską jesień rozpocząć na nowo oddanym do użytku stadionie w IV lidze? Na pewno nie będzie to łatwe. Zresztą nikt nie stawia piłkarzom takiego celu przed inauguracją wiosny. Po rundzie jesiennej wojskowi zajmują czwarte miejsce i mają dziesięć punktów straty do prowadzącej jedenastki Bolesławieckiego Klubu Sportowego Bobrzanie. Gdyby z IV ligi spadły dwie drużyny z okręgu jeleniogórskiego, do wyższej klasy rozgrywkowej awansuje również druga drużyna z „okręgówki”. Na razie wiceliderem tabeli jest jedenastka Włókniarza Mirsk, a wojskowi mają do niej stratę siedmiu punktów. – Wszystko może się jeszcze wydarzyć, ale nie stawiamy sobie celu awansu – mówi prezes Twardego ppłk Mariusz Bolecki. – Koncentrujemy się na budowie silnej drużyny na przyszłoroczny sezon, który rozpoczniemy wreszcie na własnym boisku – dodaje kierownik drużyny ze Świętoszowa mł. chor. Władysław Sadowski.

Budowę mocnej jedenastki wojskowi rozpoczęli od roszad w składzie przed rundą rewanżową w sezonie 2012/2013. Do zespołu powrócił 27-letni st. szer. Kamil Ganczarek, który w Twardym grał w sezonach 2009/2010 i 2010/2011. Po wycofaniu jedenastki ze Świętoszowa (po trzeciej kolejce) z rozgrywek III ligi dolnośląsko-lubuskiej w sezonie 2011/2012 przeniósł się do Sparty Grabik (IV liga, grupa lubuska), a jesienią 2012/2013 występował w Sprotavii Szprotawa (III liga dolnośląsko-lubuska). W drużynie wojskowych zadebiutuje natomiast dwóch nowych zawodników: Filip Paluchowicz (w poprzedniej rundzie grał na boiskach IV ligi w Vitrosiliconie Iłowa – do tej drużyny został wypożyczony z II-ligowych Czarnych Żagań) i szer. Andrzej Siciński (występował w IV-ligowej drużynie Łęknickiego Klubu Sportowego, a wcześniej w III-ligowym Promieniu Żary).

– Siciński jesienią 2011 roku w meczu Twardego z Promieniem w III lidze, który wygraliśmy 3:1, strzelił jedynego gola dla drużyny z Żar – przypomina kierownik drużyny Twardego. – Na pewno będzie silnym wzmocnieniem naszej jedenastki – dodaje chorąży Sadowski. – Filip Paluchowicz dobrze wkomponował się do zespołu. Pokazał się z dobrej strony w jedynym jak dotąd meczu sparingowym rozegranym w tym roku, w którym 3:2 pokonaliśmy w Żaganiu drużynę Konina Żagań – podkreśla prezes Twardego. – Po długiej przerwie gotowy do gry jest też szer. Łukasz Iwaniak. Na szczęście po turniejach w futsalu żaden z zawodników z powodu kontuzji nie wypadł nam ze składu – dodaje ppłk Bolecki.

Późniejsza inauguracja rundy wiosennej pomoże wojskowym jeszcze lepiej przygotować się do pierwszego spotkania o punkty. Wojskowi poza sparingiem na sztucznej nawierzchni na Arenie Żagań w ramach przygotowań do sezonu brali udział w turniejach piłki halowej. Na rozegranych w dniach 1–3 marca XIV Halowych Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Futsalu kilku piłkarzy Twardego wraz z innymi żołnierzami z 10 BKPanc wywalczyło czwarte miejsce. Kawalerzyści w meczu o brązowy medal przegrali 5:6 z drużyną Straży Miejskiej z Warszawy. W półfinale świętoszowianie ulegli 3:5 reprezentacji Śląska Państwowej Straży Pożarnej (strażacy ze Śląska w finale przegrali 3:5 z drużyną wystawioną przez Komendę Wojewódzką PSP w Łodzi). Na pocieszenie pozostało kawalerzystom miano najlepszej wojskowej drużyny na mistrzostwach, które odbyły się w Zawoi. Piąte miejsce w czempionacie zajęła reprezentacja Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, siódme – 56 Bazy Lotniczej z Inowrocławia, a ósme – 5 Batalionu Dowodzenia w Krakowie.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Iran uderza w USA
 
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Własne interesy Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Podziemna potęga
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Cenni pracownicy w mundurach
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Arsenał Iranu
Krwawe walki o Monte Cassino
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Double Eagle po nowemu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Obradowała Rada Gabinetowa
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
O Patriotach na WAT
Klasy wojskowe po nowemu
Umowa na Harpie podpisana!
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
Czerwoni w odwrocie
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Szturmani na Lipie
Chciałem walczyć z Niemcami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Zagłada Parośli
Nauka latania
Sowieci w lodowej pułapce
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Żyj zdrowiej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Obronny „Brave Band”
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Nowy wiceminister w MON
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Noc deportacji
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
F-35 – polska Harpia
We Are All Darfur
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
They Train Together, They Fight Together

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO