moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Fenomen judoków

Wola walki, jasne zasady, nieustanne dążenie do sukcesu oraz przede wszystkim wyczerpujący trening sprawiły, że judocy z „cyfrowej brygady” po raz kolejny stanęli na podium Mistrzostw Wojska Polskiego w judo.


Aż dziewięć medali w klasyfikacji indywidualnej Mistrzostw Wojska Polskiego w judo przywieźli z Gdyni reprezentanci zespołu Wojsk Lądowych nr 1. Jego zasadniczą część, bo aż 10 na 16 zawodników, stanowili żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ). Jest to sukces trenera chorążego Wojciecha Korzenia, Sekcji wychowania Fizycznego i Sportu (SWFiS) 17 WBZ oraz całej ekipy, która przez cały rok ciężko pracowała na sukces.

Połowa żołnierzy „cyfrowej brygady” wróciła z zawodów z medalami. – To niesamowity wynik. Świadczy on o poziomie zawodów i naszym rozwoju. W ubiegłym roku mieliśmy 5 indywidualnych medali. Teraz przywieźliśmy aż 9  – opowiada kapral Patryk Janik, złoty medalista Mistrzostw w kategorii do 100 kg. To już 8 medal w jego karierze. –Mam zamiar dojść do co najmniej 10, więc jeszcze wszystko przede mną– zapowiada mistrz.

W zgrupowaniach poprzedzających zawody brało udział 38 osób. Miejsc startowych wystarczyło tylko dla 16. Konieczne były selekcje, które wyłoniły ostatecznych reprezentantów. – Judo jest dyscypliną rozwojową. Z roku na rok liczba zawodników rośnie. W tegorocznej edycji wystartowało aż 140 reprezentantów oraz 13 zespołów. To naprawdę imponujący wynik. Pamiętam początki, kiedy z trudem zbieraliśmy ekipę na zawody. Dziś ten problem nie istnieje. Ewentualnym problemem może być fakt, że mamy zdecydowanie większą ilość dobrych zawodników, którzy ze względu na limity miejsc nie mogą startować w Mistrzostwach – opowiada z dumą major Tomasz Bajer, szef SWFiS 17 WBZ oraz kierownik mistrzowskiego zespołu.

To właśnie dzięki kadrze, która trenuje i wspiera zawodników możliwy jest rozwój tej dyscypliny. A zaplecze jest spore. W zespole jest wielu doświadczonych zawodników, którzy służą radami i wskazówkami dla początkujących sportowców.

Przygotowania do zawodów to żmudna praca. Wyczerpujący trening na macie, ćwiczenia ogólnorozwojowe, bieganie i pływanie. Do tego pot, zmęczenie, determinacja i wiara w sukces. Wszystko to sprawia, że judo jest sportem przyciągającym wielu zapaleńców. – O fenomenie tego sportu świadczą jego stabilne zasady. Ten sport pociąga za sobą nie tylko rozwój fizyczny, ale też pewną filozofię życia. W judo dominują zasady, jasne reguły, które w dzisiejszym świecie zanikają. Trenerzy dbają o rozwój, respektowanie zasad starszeństwa, rangi i tradycji. To wszystko sprawia, że jest to sport, który przyciąga ludzi – tłumaczy podporucznik Arkadiusz Lesiewicz, brązowy medalista Mistrzostw.

Zawodnicy podkreślają, że zgodnie z pierwszą zasadą obowiązującą w judo, czyli: ustąp, aby zwyciężyć, w przyszłym roku mają zamiar zgarnąć złoto w klasyfikacji drużynowej i zespołowej. W tym roku zdobyli srebro w klasyfikacji zespołowej i brąz w drużynowej. – W przyszłym roku zwyciężymy – opowiadają z uśmiechem i chęcią do dalszej walki.

W skład medalowego zespołu weszło 10 żołnierzy 17 WBZ, 3 z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 2 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 1 z 5 Lubuskiego pułku Artylerii z Sulechowa.

Reprezentanci 17 WBZ, którzy przywieźli cenne medale to ppor. Arkadiusz Lesiewicz (brąz), ppor. Piotr Sromala (brąz), kpr. Patryk Janik (złoto), st. szer. Piotr Sulecki (srebro) oraz szer. Rafał Looze (brąz).

Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny

PZ

autor zdjęć: Fot. Klub Sportowy Judo Spartakus

dodaj komentarz

komentarze


JWK z odznaką pamiątkową
 
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nowy wiceminister w MON
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Polacy najlepsi w Hackathonie
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Własne interesy Europy
Iran uderza w USA
Ważka bliżej
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Kolejne kontrakty na Wisłę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał Iranu
Symulatory strzelań Rosomaków
Obradowała Rada Gabinetowa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Security Game
„Defender” wkracza do Polski
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Klasy wojskowe po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Defense Without Politics
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Polowy „Brave Band”
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Militaria na Zamku Królewskim
Pretorianie na Mazurach
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
„Bolko” w służbie
Śmierć bohatera
We Are All Darfur
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Palmiry – miejsce kaźni
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Darłowo czeka na śmigłowce
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
They Train Together, They Fight Together
Rozpoznają skażenie Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO