moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
XIII zmiana gotowa!

W kwietniu 1600 żołnierzy wyleci do Afganistanu, aby rozpocząć służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym. – Misja ISAF zbliża się do końca. W 2014 roku ostatni żołnierze opuszczą ten kraj – mówił minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas pożegnania żołnierzy. Szef MON-u życzył, aby „trzynastka” była dla nich szczęśliwa.


Uroczysta zbiórka przed wyjazdem odbyła się na terenie 7 Dywizjonu Lotniczego w Nowym Glinniku. Wzięły w niej udział pododdziały 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, które będą stanowić ponad połowę wojsk XIII zmiany. Do Afganistanu wyjadą także m.in. żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Minister przypomniał, że Polski Kontyngent zmienia charakter działań, ale nie oznacza to, że będą one łatwiejsze. – XIII zmiana ma doradzać i szkolić afgańskie siły bezpieczeństwa, kontynuować programy pomocowe, przygotowywać lokalne władze do samodzielnego zarządzania dystryktami – mówił szef MON-u. Dodał, że stopniowo Afgańczycy przejmują odpowiedzialność za swój kraj, ale nasi żołnierze są tam nadal bardzo potrzebni.

Gdy powrócą jesienią, Polska do Afganistanu wyśle jeszcze tylko dwie półroczne zmiany PKW. XV zmiana w 2014 roku ma być ostatnia. – Jednak na finiszu trzeba dać z siebie najwięcej – mówił minister.

Gen. bryg. Marek Sokołowski, dowódca 25 BKPow, który będzie dowodził XIII zmianą podkreślał gotowość swoich żołnierzy do wyjazdu. – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej już od 2003 roku bierze udział w misjach poza granicami kraju. Teraz nie tylko wystawiamy Grupę Szturmową, ale pierwszy raz przejmujemy dowodzenie polskimi siłami. To dla nas wyzwanie, ale też olbrzymia odpowiedzialność – powiedział gen. Sokołowski.

Symbolicznym aktem potwierdzającym osiągnięcie pełnej gotowości do misji było podpisanie protokołu o przekazaniu żołnierzy XIII zmiany w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnemu.

Część oficjalną ceremonii tradycyjnie zakończyła defilada. Po niej minister Siemoniak spotkał się z żołnierzami oraz ich rodzinami. – Zaczyna się trudny czas rozłąki, ale w życiu rodzin wojskowych to już norma, więc życzę wam byście odczuwali wzajemne wsparcie – mówił minister.

W uroczystym apelu uczestniczyli m. in. gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego WP, gen. broni Zbigniew Głowienka, dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni Edward Gruszka, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych, dowódcy związków taktycznych, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.


Jednym z głównych zadań XIII zmiany będzie szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa. Jak polscy żołnierze wykonują te obowiązki, czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 DROGA DO SAMODZIELNOŚCI
REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: sekcja prasowa 25 BKPow

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1363023840
Rozumiem żołnierze mają beret i muszą być twardzi ale chyba stać was by ktoś przytrzymał ministrowi parasol. Panowie musimy zachowywać się jak profesjonaliści a to pierwszy krok do tego, by nimi się stać. Wojsko musi być przygotowane na każdą ewentualność. Również na zła pogodę.
00-B3-ED-57

Nagroda dla medyka GROM-u
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Fly Eye dla terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Wojna zaczyna się w czwartek
W Brukseli o bezpieczeństwie
Zmiany w ustawie o weteranach
Przetrwać na wrogim terenie
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Centrum w zawieszeniu
Krew na wagę zwycięstwa
Cel – bezpieczna Europa
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Nothing Can Stop Our Tanks
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Wyjątkowy Vis
Our efforts passed muster
Rząd za kluczowymi zmianami
Wyślij paczkę do PKW
Orliki kupione
One step ahead of the enemy
Who Reaps the Whirlwind
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Pomoc dla bohaterów
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Miła sercu epoka Periniego
Kawalerzyści na górskich trasach
Natowska dywizja gotowa do działania
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Klątwa czarnego złota
Kompania pełna braci
Pokazy od kuchni
Shows from the backstage
Stępka pod „Albatrosa”
Okręty NATO w polskich portach
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Nominacje generalskie
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Playing the World
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Testament geopolityczny prezydenta
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Opłatek u kombatantów
Świąteczna paczka dla powstańca
Polska Casa nad Irakiem
Curse of the Black Gold
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO