moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Resort obrony zadba o stabilność służby

W ciągu kilku tygodni do Sejmu trafi rządowy projekt ustawy pragmatycznej – poinformował Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej. Ta „mała konstytucja” polityki kadrowej w armii ma ustabilizować służbę wojskową i zapewnić żołnierzom przejrzyste i elastyczne możliwości rozwoju.


Na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej przestawili sprawozdanie na temat polityki kadrowej w Siłach Zbrojnych. – Celem jest utrzymanie optymalnej struktury i liczebności armii, tak by możliwa była realizacja zadań postawionych przed siłami zbrojnymi – mówił gen. Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr MON.

Zarówno przedstawiciele ministerstwa, jak i posłowie zgodzili się, że najważniejszą sprawą jest zapewnienie odpowiedniej stabilizacji służby. – Chcemy, by z roku na rok liczba odejść z wojska była coraz mniejsza, bo wpływa to na jakość armii i jej gotowość do realizacji postawionych zadań – zapewniał Czesław Mroczek. W latach 2010-2011 z armii odeszło łącznie ponad 12 tys. żołnierzy. Tymczasem, przy obecnej liczebności wojska, MON uznaje za naturalny poziom rotacji wielkość około 3500 osób rocznie.

– Udało się zahamować to negatywne zjawisko. W ubiegłym roku ze służby odeszło 1800 żołnierzy. Także w 2013 roku notujemy znacznie mniej próśb o zwolnienie niż w analogicznych okresach lat ubiegłych – mówił gen. Wasilewski. Na poprawę sytuacji złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim zakończyła się reforma emerytur wojskowych. W trakcie prac nad nią żołnierze nie byli pewni ostatecznego kształtu systemu i wielu z nich szukało atrakcyjniejszych ścieżek kariery w cywilu. Drugim czynnikiem, wpływającym na zwiększoną liczbę odejść ze służby, był proces modernizacji armii. – Likwidacja części jednostek i garnizonów, łączenie ich i dyslokacja z pewnością wpływały na brak poczucia stabilności służby. Tę trudną operację mamy już za sobą – mówił wiceminister obrony.

Obecny na posiedzeniu Komisji płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, zwrócił jednak uwagę na możliwość wystąpienia kolejnych zagrożeń dla poczucia stabilności. – Wielu żołnierzy obawia się planowanej reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Jeżeli te obawy nie zostaną rozwiane, to w 2014 roku możemy obserwować zwiększoną liczbę odejść z wojska, ale tym razem przede wszystkim wśród wyższych stopniem oficerów – stwierdził pułkownik.

– W czasie kryzysu wojsko jawi się jako dobry pracodawca i nie ma problemów z naborem. Ale co będzie, gdy gospodarka znów zacznie się szybko rozwijać? – pytał poseł Michał Jach (PiS). Gen. Wasilewski zwrócił uwagę na ubiegłoroczne podwyżki pensji żołnierzy i zmiany w wysokości i zasadach przyznawania dodatków do wynagrodzenia podstawowego. Zaznaczył jednak, że armia zdaje sobie sprawę, że musi być konkurencyjna na rynku. – Interesują nas tylko najlepsi kandydaci na żołnierzy. By takich przyciągnąć, musimy zagwarantować im odpowiednie zarobki i możliwość rozwoju – powiedział dyrektor Departament Kadr.

Podstawą polityki kadrowej w armii jest uchwalona w 2004 roku ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. – To „mała konstytucja” polityki kadrowej. W tej chwili resort obrony pracuje nad nowelizacją ustawy pragmatycznej i w ciągu kilku tygodni dokument ten trafi pod obrady Sejmu – zapowiedział Czesław Mroczek.Awanse bez zmiany stanowiska oraz nowy system opiniowania żołnierzy to tylko niektóre zmiany, jakie ma wprowadzić nowelizacja ustawy pragmatycznej. Więcej o tym dokumencie czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Ustawa o służbie żołnierzy zawodowych

Minęło ponad pół roku od czasu, gdy rząd przyjął założenia do projektu ustawy pragmatycznej. Prace nad jej nowelizacją wciąż trwają. Uwagi na etapie uzgodnień zgłosił resort finansów. Nowe przepisy mają wprowadzić, między innymi, awanse bez zmiany stanowiska oraz nowy system opiniowania żołnierzy.
MC

autor zdjęć: Krzysztof Wojciewski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1362737460
~wojo Szeregowy Zawodowy powinien zarabiać netto : 2400 pensja podstawowa , 30 % za zaliczony ( na ocenę 5) WF 720 zł = 3120 zł , strzelanie 30 % 936 zł ( na 5) = 4056 zł . Jakieś dodatkowe pytania ? p.s. po niżej oceny 2 przez 2 kolejne egzaminy . Do cywila... .
00-B3-ED-57
~wojo
1362689580
Szeregowy zawodowy powinien zarabiać na starcie 2400 zł. By ludzie z wojska nie odchodzili organizujcie jednostki w okolicy miast powiatowych gdyż nawet 2500 zł w Poznaniu czy Warszawie szału nie robi, a w miastach powiatowych jak najbardziej :) Wartość 13 pensji przeliczcie na miesiące i zlikwidujcie ten komunistyczny twór. Nikt nie będzie gadać że w wojsku mają 13 itd. Pieniędzy nie zabierzecie wojskowym a przywrócicie normalność. Później niech zrobią tak wszędzie gdzie występuje takie coś O_o
CC-1E-F7-2A
~scoobydoopoznan
1362651240
1. Gospodarka w najbliższych latach nie przyspieszy , ponieważ kryzys został przez rządzących rozciągnięty na lata. 2. 50 tyś wojskowych nie ma własnego mieszkania. 3. Zasadnicze wynagrodzenie Szeregowego Zawodowego winno być minimalnie w wysokości 4000 zł netto ( nie licząc dodatków np. mieszkaniowych). Cześć pieniędzy jest przeżerana przez - rozrośniętą kadrę oficerską, która w dobie współczesnych środków zarządzania polem walki w naszym wojsku jest rozrośnięta do rozmiarów monstrualnych. 5. Kolejny problem to masa różnych instytucji wojskowych nie związanych z działaniami wojskowymi i pionem bojowy, będącymi obciążeniem dla budżetu MON a wręcz markującymi swoje działania np. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. 6. oraz zaszłości historyczne : np. 23 Admirałów z 48 floty okrętów.
00-B3-ED-57

Medyczne ćwiczenia zawiszaków
 
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Własne interesy Europy
Polowy „Brave Band”
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Arsenał Iranu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Kolejne kontrakty na Wisłę
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
We Are All Darfur
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
They Train Together, They Fight Together
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Obradowała Rada Gabinetowa
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Bolko” w służbie
Śmierć bohatera
Palmiry – miejsce kaźni
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Darłowo czeka na śmigłowce
Pretorianie na Mazurach
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Defense Without Politics
Security Game
Krwawe walki o Monte Cassino
Militaria na Zamku Królewskim
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Ważka bliżej
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Symulatory strzelań Rosomaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Polacy najlepsi w Hackathonie
JWK z odznaką pamiątkową
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO