moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze na traktory

Mają mieć przynajmniej sto koni mechanicznych, po dwanaście biegów do tyłu i do przodu, klimatyzację i być przystosowane do zasilania paliwem lotniczym. Polska armia chce kupić czterdzieści nowych ciągników rolniczych, które zastąpią wyeksploatowane czterdziestoletnie traktory.


Kiedy w PRL-u wojsko miało swoje gospodarstwa rolne, siły zbrojne posiadały tysiące ciągników rolniczych. Teraz, kiedy armia nie musi już hodować świń i krów ani uprawiać zboża i ziemniaków, w służbie zostało ponad czterysta. Mają je na wyposażeniu wojskowe oddziały gospodarcze, ośrodki szkolenia poligonowego oraz bazy lotnicze. Jak podkreśla ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, traktory są niezbędne do ich codziennego funkcjonowania.

– Wojsko ma ogromne areały zarówno leśne, jak i rolne, za które jest odpowiedzialne. Bez ciągników nie da się zrobić w poligonowych lasach przecinki, nie da się wytyczyć pasów bezpieczeństwa – wyjaśnia ppłk Chmiel, dodając, że z traktorów korzystają także marynarze i lotnicy. – Zimą wszyscy używają ich do odśnieżania, a obsługi lotnisk – do koszenia trawy oraz kołowania statków powietrznych.

Nowe traktory są naszej armii niezbędne, bo te które obecnie posiada, są w coraz gorszym stanie technicznym. Spośród czterystu ciągników czterdzieści cztery zostały zakwalifikowane jako „nieużytkowe”. W najbliższym czasie trafią do Agencji Mienia Wojskowego. Z resztą nie jest lepiej. Większości ciągników kończą się bowiem resursy techniczne i w najbliższych latach trzeba będzie je wycofać ze służby.

3 Rejonowa Baza Logistyczna z Krakowa ogłosiła przetarg na dostawę 40 ciągników rolniczych. Firmy zainteresowane kontraktem mają czas do 2 kwietnia na złożenie ofert handlowych. Wojsko szuka maszyn o mocy przynajmniej 100 koni mechanicznych, z klimatyzowanymi kabinami, które mogą być napędzane – poza klasycznym paliwem – także paliwem lotniczym.

Ciągniki trafią m.in. do Ośrodków Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu, Wędrzynie, Orzyszu, Drawsku Pomorskim, baz lotniczych w Łasku, Powidzu i Dęblinie a także portów w Gdyni i Świnoujściu.

MON zamierza przeznaczyć na nowe ciągniki kilka milionów złotych.


 

O zakupach dla polskiej armii czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~badygard
1362247500
Tak zlikwodowali OWC to se kupią traktory wypasione !!! A czy SUFO to tańsze od OWC?
42-B7-31-2A

Bez zmian w emeryturach
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Równanie z „Iksem”
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Symbol skupiający wiele znaczeń
Kraków zaprosił weteranów
Tu nie ma miejsca na błędy
Wsparcie ma znaczenie
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
SAFE dla marynarki
Początek wielkiej historii
Marsz prawdę ci powie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Generał z cienia
SAFE dla Tarczy Wschód
Odbić farmę z rąk przeciwnika
SAFE – czas kontraktów
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Leopardy 2PL na podium
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Przed misją w Rumunii
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Ochrona lasu dla obronności
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Adaptacja i realizm
Bez patosu o misjach
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Specjalsi: mała, wielka siła
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Syndrom Karbali
Podziemny szpital na trudne czasy
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Czerwieńsze będą…
Tatuaże pod mundurem
Roboty saperskie bez tajemnic
Sprawdzian na Bornholmie
Wypadek w PKW UNIFIL
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Groźny incydent w Libanie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Od cyberkursu po mundurówkę
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Pierwsze umowy z SAFE
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Blizny, których nie widzimy
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Polsko-estońska współpraca
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Biało-czerwona na Monte Cassino
Drony z SAFE
Polsko-kanadyjska współpraca
NATO i USA o Iranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ślady, których nie widać
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO