moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Z Berylem na defiladę?

Żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego będą wkrótce paradować z nową bronią. Wiele wskazuje na to, że może to być zmodyfikowany karabinek Beryl. Konstruktorzy już pracują między innymi nad wzmocnieniem kolby tak, by wytrzymała musztrę i uderzenia o ziemię. Żołnierze chcą także, by broń była lżejsza.


Kompania reprezentacyjna potrzebuje nowych karabinów, bo używane przez nią samopowtarzalne Simonowy mają już po kilkadziesiąt lat i często się psują. Żołnierze nie uczestniczą, co prawda, w działaniach bojowych, ale biorą udział w najważniejszych państwowych uroczystościach i muszą mieć sprawną broń.

Naprzeciw ich oczekiwaniom chce wyjść Fabryka Broni „Łucznik”. Radomscy inżynierowie zaprezentowali już wojskowym prototyp zmodyfikowanej wersji szturmowego Beryla. Model wymaga jednak zmian.

Wersja Beryla dla pododdziałów reprezentacyjnych musi być przede wszystkim lepiej wyważona i wydłużona. – Zastanawiamy się, jak spełnić oczekiwania żołnierzy – mówi Sebastian Babula z radomskiej fabryki. Przyznaje, że oryginalny karabinek Beryl jest krótszy niż używany dotychczas Simonow. Konstruktorzy wzmocnią także kolbę, która w obecnej wersji nie wytrzymałaby musztry paradnej i uderzania o ziemię.


Wojskowi chcieliby też, żeby „reprezentacyjny” Beryl był lżejszy. – Niestety, pod tym względem możemy zrobić jedynie niewielkie zmiany. Niektóre elementy można wykonać z lekkiego aluminium, ale nie wszystko da się podmienić. Poza tym idea jest taka, że nasz wzór ma być maksymalnie zbliżony do karabinka szturmowego używanego na co dzień przez żołnierzy – wyjaśnia Babula.

Jeśli zmodyfikowany Beryl nie spełni oczekiwań żołnierzy, wojsko rozważa inną koncepcję. Podpułkownik Paweł Zduniak, rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa, któremu podlega Batalion Reprezentacyjny, przyznaje, że brany jest pod uwagę także powrót do Mausera, czyli historycznej broni używanej w okresie międzywojennym. – Można też wrócić do repliki broni z epoki napoleońskiej – zastanawia się ppłk Zduniak.

Pewne jest, że na nowe Simonowy żołnierze nie mają co liczyć, bo tego karabinka nie produkuje się już od wielu lat.

Kiedy pododdziały reprezentacyjne mogą dostać nową broń? – Ze względu na wiek karabinków Simonowa decyzja o ich ewentualnej wymianie powinna zapaść szybko – wyjaśnia ppłk Zduniak. Ostatecznie o wymianie broni zadecyduje minister obrony narodowej.O problemach z bronią dla Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pisaliśmy już na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Wojsko szuka „Simonowa”

Żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego potrzebują nowej broni. Ich karabinki samopowtarzalne Simonowa mają po kilkadziesiąt lat i są mocno zużyte. Wojsko chce dokupić nowe, problem w tym, że nie są one produkowane od bardzo wielu lat.
MKS

autor zdjęć: Sylwia Guzowska, Studio Iwona ISW

dodaj komentarz

komentarze

~KarLag
1469275800
No i proszę. Jest MSBS.
76-BF-F9-22
~kapral z KRWP
1370129160
~scoobydoopoznan- kolego posłuż trochę w BRWP a potem pomyśl jakie klepiesz głupoty. Wiesz ile czasu trzeba spędzić na placu musztry aby zgrać całą kompanię aby na komendę wykonywała jednakowe czynności? Pan Zdzisław ma rację Mauser byłby najlepszy jako następca karabinku Simonowa. Służyłem z KRWP w latach 1994-1998 i wiem co mówię. Służbę w Kompanii Reprezentacyjnej traktuje do dzisiaj jako wielki zaszczyt.
49-DF-4E-2D
~scoobydoopoznan
1361740500
...a ja bym tam wstawił husarię . . .
00-B3-ED-57
~scoobydoopoznan
1361701860
1. Odpuścić sobie bagnety w wojsku. Tej broni się już nie stosuje. 2. Ograniczyć kompanie reprezentacyjną o połowę. 3. Przestać walić bronią o ziemię ( to głupie).4. Mausera - w późniejszym czasie źle się kojarzył - odpada. 5.cyt: " repliki broni z epoki napoleońskiej" - kompania ma nas reprezentować więc musi posiadać najnowocześniejszy sprzęt jaki mamy- reprezentacyjny. Dla tych co mają ambicje historyczne są odpowiednie grupy i stowarzyszenia.
00-B3-ED-57

Snajper walczy także z wiatrem
 
Trening medyczny przed misją
Rozpoczynamy nową erę
Rusza budowa szpitala w Legionowie
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Gavia na Atlantyku
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Iranian Chess Game
Wabik z WAT-u
Osa na patrole
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W drodze po zwycięstwo
Klasy wojskowe po nowemu
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wojskowe szkolenie dla studentów
Bożeny do modyfikacji
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Kolejne Raki dla wojska
Rescue Like You Would in a War
68W znaczy ratownik
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Wsparcie dla saperów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Raki strzelały na Bałkanach
Nowa misja i nowy sprzęt
Jani, cudem ocalony
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
„Albatros” już na wodzie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Sosnkowski przywrócony
Na strzelnicy w szczytnym celu
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Wypadek saperów
Życie po zdjęciu munduru
Niezwyciężeni znowu trenują
Cienka niebieska linia
Lotem przeciw bolszewikom
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Groty i VIS-y dla armii
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Niechciany traktat
68W Means Lifesaver
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Wyjątkowa operacja minerów
Fort zagłady
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO