moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ulga dla weterana

Niższe czesne na studiach oficerskich, zniżka za kurs prawa jazdy czy tańszy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym – stowarzyszenie skupiające weteranów zagranicznych misji namawia firmy do udzielania ulg byłym żołnierzom. Do akcji „Wspierajmy weteranów” włączyło się już kilkunastu przedsiębiorców.


– Cieszymy się, że tyle osób, które zna wojsko tylko z ekranu telewizora, docenia służbę żołnierzy i chce im pomóc – mówi Marek Rzodkiewicz ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. To właśnie Stowarzyszenie kilka miesięcy temu wpadło na pomysł zorganizowania akcji „Wspierajmy weteranów”. Biorą w niej udział szkoły, ośrodki szkolenia kierowców, hotele, wydawnictwa oraz ośrodki rehabilitacyjno-wypoczynkowe.

Dla weteranów szczególnie cenne są zniżki oferowane przez uczelnie. – Wielu żołnierzy powracających z misji rozstaje się z mundurem. Muszą zmienić zawód, dlatego zapisują się na uczelnie, by zdobyć drugi – tłumaczy Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia. Na udzielenie zniżki weteranom – jako jedna z pierwszych – zdecydowała się Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. Byli żołnierze mogą liczyć na czesne mniejsze o 5 lub 10 procent (jeśli podczas służby zostali poszkodowani). Opłata za studia na kierunku Bezpieczeństwo Publiczne i Bezpieczeństwo Narodowe, który cieszy się dużym zainteresowaniem wojskowych, wynosi 3950 złotych. W nowym roku akademickim z tej oferty zamierza skorzystać st. sierż. Jacek Żebryk. – Mam licencjat z politologii, ale chciałbym zdobyć tytuł magistra – deklaruje.

Misjonarze mogą także studiować na preferencyjnych zasadach w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Zniżki wynoszą od 5 do 20 procent.

Jedną z firm, która zaoferowała weteranom bonus na swoje usługi, jest Aeroklub Ziemi Jarosławskiej. Weterani i ich rodziny dostają tu 25–35 procent rabatu. – Wiem, jak ciężko weteranom po powrocie do domu. Chcieliśmy jakoś pomóc byłym żołnierzom – tłumaczy Zenon Zajda, dyrektor Aeroklubu.

Na apel o współpracę odpowiedziała także Szkoła Pisania SCRIBO ze Szczecina, która organizuje warsztaty pisarskie (zniżki wynoszą od 10 do 20 procent), czy też zespół Cichy Fight & Tactics Group Consulting, zajmujący się szkoleniem taktycznym funkcjonariuszy (ulgi wynoszą od 15 do 50 procent).

– Pełna lista firm, które idą na rękę weteranom, znajduje się na stronach Stowarzyszenia. Cały czas prowadzimy rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami – informuje Leszek Stępień.O innych działaniach na rzecz środowiska weteranów czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Centrum zadba o weteranów

Weterani będą mieli swoje miejsce spotkań w Warszawie. Już za dwa lata powstanie Centrum Żołnierza-Weterana Misji Zagranicznych, w którym wojskowi otrzymają porady prawne, być może będą też mogli zatrzymać się, gdy przyjadą na rehabilitację. – Ważne, aby czuli się w nim gospodarzami – mówi minister Tomasz Siemoniak portalowi polska-zbrojna.pl.
  Weterani mają swoich reprezentantów

Pełnomocnikiem zajmującym się pomocą prawną dla misjonarzy został st. sierż. Jacek Żebryk. Natomiast za sprawy związane ze sportem i rehabilitacją będzie odpowiedzialny st. sierż. Przemysław Wójtowicz. Podoficerowie zostali wybrani przez zarząd stowarzyszenia żołnierzy poszkodowanych na misjach.
Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Joanna Jankowska

dodaj komentarz

komentarze


Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
 
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Kolejna szabla AFN zdobyta
Nowi szturmani w JW Agat
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Rozpoczynamy nową erę
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Gotowi na F-35?
Od konfliktu do zgody
Wkręceni w skoki
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Dragon’19” od kuchni
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Pułaski” wrócił do kraju
Obława pełna białych plam
Obrady Rady Unii Europejskiej
Tak umierał Wołyń
Kierunek: Afganistan
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
F-35 wylądowały w Powidzu
Dni Huty Pieniackiej były policzone
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Raki dla zawiszaków
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
NATO silniejsze z rezerwistami
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Sojusze na fali
Stawiamy na rozwój
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Nowe nakolanniki
Formowanie 19 Brygady
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Moja „bazówka”
Rozdarty subkontynent
Zmiany w przepisach mundurowych
Kolejne drony dla WOT-u
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Ankona – samodzielna polska operacja
Działalność firm na rzecz obronności
Rivalry on Closed Sea
Brytyjska „pamiątka”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Desant na czeskich spadochronach
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Sport nie dzieli, sport łączy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
The Chariots of Jihad

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO