moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie można oszczędzać na zbrojeniach

Polska jest państwem frontowym dla NATO i UE, dlatego powinniśmy inwestować w obronność – uważa Tomasz Badowski, wiceprezes Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi.

Państwa Unii Europejskiej od kilku lat ograniczają wydatki na obronność. Powodem jest pogłębiający się kryzys gospodarczy. Podczas spotkania ministrów obrony w Brukseli sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen, ostrzegł, że te cięcia zmniejszają nasze bezpieczeństwo. Niestety, ma rację. Potencjał obronny państw europejskich jest coraz słabszy. Widać to było chociażby podczas operacji militarnej w Libii, gdzie niezbędna była pomoc Amerykanów.

Jeśli taka tendencja utrzyma się, to Europa zacznie coraz bardziej odstawać od innych państw, które inwestują w nowe uzbrojenie i rozwijają nowoczesne technologie obronne np. Rosji czy Chin. Przepaść będzie się pogłębiać, bo na świecie pojawiają się nowe wyzwania i zagrożenia nowego typu. Państwa Europejskie powinny inwestować w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy – np. bezzałogowce, czy systemy antyrakietowe.

Czy operacja w Mali, w której wezmą udział wojska unijne sprawi, że Europa obudzi się i zacznie w większym stopniu inwestować w obronność? Wątpię. Politycy unijni są zakładnikami swoich wyborców, a ci z reguły są pacyfistami. Europa na razie czuje się bezpiecznie, bo nie widać potencjalnego zagrożenia. Wiele osób, jest przekonanych, że w razie konfliktu zbrojnego Europie przyjdzie na pomoc armia Stanów Zjednoczonych. Ale takie myślenie jest naiwne w sytuacji, gdy dla USA najważniejszy staje się region Pacyfiku. Stany Zjednoczone mają obecnie swoje własne priorytety i Europa już nie jest dla nich najważniejsza. Dlatego Europa powinna wziąć sprawy bezpieczeństwa na swoje własne barki.

Polska jest w komfortowej sytuacji, jeśli chodzi o budżet obronny, gdyż ma ustawowo zagwarantowany budżet Ministerstwa Obrony Narodowej – wynosi on 1.95 proc. PKB. Oczywiście wysokość sumy, która trafia do resortu zależy od kondycji gospodarczej kraju. Im jest ona lepsza, tym większy jest budżet MON. Jednak nikt nie może zagwarantować, że wzrost gospodarczy będzie się utrzymywać. Pozostaje też kwestia, czy środki, jakie ma do dyspozycji minister obrony, będą właściwie spożytkowane. W poprzednich latach różnie z tym bywało.

Polska jest państwem frontowym NATO i UE, dlatego powinniśmy inwestować w obronność. Nie możemy oszczędzać na naszym bezpieczeństwie. Przecież przemysł obronny i inwestycje w prace badawcze z zakresu branży zbrojeniowej napędzają także rozwój gospodarczy.O spotkaniu ministrów obrony państw NATO czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

REKLAMA

  Zagrożenia rosną, sojusznicy tną wydatki

Amerykanie mają poczucie, że w coraz większym stopniu finansują Sojusz Północnoatlantycki. Tymczasem od kilku lat państwa europejskie tną wydatki nie tylko na NATO, ale także na własną obronność – mówił w piątek Tomasz Siemoniak. Szef MON brał udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony Sojuszu.
Tomasz Badowski
wiceprezes Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi. Członek Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych w Londynie (International Institute for Strategic Studies). Redaktor Naczelny Magazynu „Stosunki Międzynarodowe”. Od 2004 związany ze Stowarzyszeniem Euro-Atlantyckim.

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi znad Garigliano
 
Żydzi od Andersa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Nurkowie w głębinach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Malutka na poligonie
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Jest Warszawa
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Na rozgrzewkę – zapasy
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Żołnierze testują nauczycieli
155 mm dla US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Pustynna burza wokół Husajna
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dołącz do zawodowców
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Amerykanie odmładzają F-16
Pandemię pokonamy szczepieniami
Symulator Orlika w Dęblinie
Co musi umieć kierowca czołgu
Ferie z gwiazdami sportu
Telefon dla seniora
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Hartowanie spadochroniarzy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie zmiany w mundurówce?
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kuźnie oficerskich kadr
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Obrady ministrów obrony NATO
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Wojsko walczy z COVID-19
Trudny rok na misjach
WBH upublicznia swoje archiwa
Agenci wywiadu na bobslejach
Daglezje na większe przeprawy
Trudny egzamin przed misją
We Never Stop
Kutno w sieci LogHubs
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Laserowa artyleria US Army
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Dama odeszła do historii
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Na straży niebieskiej linii
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Kierunek: Litwa
Kwalifikacja odbędzie się …
Wojsko – plan na życie
Armia Fight Night znów w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO