moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krystyna Pałka wicemistrzynią świata

To największy sukces w historii polskiego kobiecego biatlonu. St. szer. Krystyna Pałka wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata. Polka zajęła drugie miejsce w biegu pościgowym w zawodach rozgrywanych w czeskim Novym Mescie. Lepsza była jedynie Norweżka Tora Berger.


St. szer. Krystyna Pałka ma się z czego cieszyć – wywalczyła pierwszy indywidualny medal mistrzostw świata w historii polskiego kobiecego biatlonu.


Najbardziej wzruszony informacją, która nadeszła z Moraw, gdzie rozgrywane są tegoroczne mistrzostwa świata biatlonistów, był st. sierż. sztab. Adam Jakieła. To jeden z pierwszych trenerów, który pracował z Krystyną Pałką w Wojskowym Klubie Sportowym Zakopane, a potem w BKS WP Kościelisko. Nie dane mu było oglądać biegu na żywo, ale po tym co widział z odtworzenia przyznał, że tego nie żałuje. – Dobrze, że nie oglądałem bezpośredniej transmisji. Moje serce by chyba tego nie wytrzymało… Jestem ogromnie wzruszony. Brak mi słów – mówi ogromnie szczęśliwy i wzruszony trener. – Dla takich chwil naprawdę warto było tyle lat poświęcić dla biatlonu. Wynik Krysi jeszcze bardziej mobilizuje mnie do pracy. Przed oczami mam teraz malutką dziewczynkę. Jak ją poznałem chodziła jeszcze do szkoły podstawowej. A odkrył ją dla biatlonu trener Tadeusz Jankowski, który prowadził akcję naboru do Uczniowskich Klubów Sportowych, które współpracowały z WKS Zakopane – dodaje szkoleniowiec.

Zdaniem trenera Jakieły o sukcesie w biegu na dochodzenie zadecydowało nie tylko dobre strzelanie polskiej biatlonistki. – Pobiegła również znakomicie. Cały czas była ogromnie skoncentrowana. Na podbiegu, jak „poczuła krew”, poszła jak rakieta. Pobiegła fantastycznie. To jest zawodnik, który może wygrywać i jest w stanie powalczyć o medal olimpijski. Ma twardy charakter i przede wszystkim ona sama zapracowała na ten sukces. Jej nie wolno niczego narzucać, tylko z nią współpracować. Ten sukces ją „nakręci”. Niech świat boi się Kryśki. Będzie nie do zatrzymania – twierdzi szkoleniowiec, który doskonale zna niespełna 30-letnią zawodniczkę pochodzącą z Czerwiennego.

Bieg Krystyny Pałki po medal dostarczył bardzo wielu emocji również szefowi Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk. Wiesławowi Świtajowi. – Niewiele brakowało, a cieszylibyśmy się ze złotego medalu. Liczyłem na Krystynę Pałkę, że coś pokaże na tych mistrzostwach – mówi szef wojskowego sportu. – Już w sztafecie mieszanej świetnie startowała, a potem w sprincie była zaledwie o milimetr od medalu. Przecież minimalnie chybiła, co zadecydowało, że tylko 12 s zabrakło jej do miejsca na podium. Dzisiaj na ostatnim strzelaniu dużo ryzykowała szybko strzelając. Do pełni szczęścia tak niewiele jej zabrakło – dodaje płk Świtaj i chwali pozostałe polskie biatlonistki. – Dobrze spisała się również st. szer. Magdalena Gwizdoń oraz młoda Monika Hojnisz. Przed mistrzostwami największe nadzieje wiązaliśmy z kobiecą sztafetą. Teraz, po dobrych startach w pierwszych biegach indywidualnych, jeszcze bardziej wierzymy w sukces sztafety, ale również i coraz bardziej trzymamy kciuki za starty naszych pań w rywalizacji indywidualnej. Panie są bardzo dobrze przygotowane do czempionatu. Mam nadzieję, że utrzymają wysoką formę do marcowej II Wojskowej Zimowej Olimpiady w Annecy – dodaje pułkownik.

W 2010 roku w Aosta Valley we Włoszech na I Wojskowej Zimowej Olimpiadzie st. szer. Krystyna Pałka wywalczyła złoty medal w sprincie na 7,5 km oraz wraz z koleżankami złoty krążek w klasyfikacji drużynowej i brązowy w biegu patrolowym. Nic więc dziwnego, że działacze sportu wojskowego liczą na dobry występ naszych biatlonistek na igrzyskach we Francji. – Oczekiwania przed olimpiadą w Annecy są duże. Jednak tam wcale nie będzie łatwo o medale. Poziom rywalizacji na pewno będzie wysoki, ale mam nadzieję, że nasze biatlonistki utrzymają formę do startu we Francji – mówi szef wrocławskiego WZS mjr Leszek Korszun. Bieg Krystyny Pałki dostarczył mu wiele emocji, ale szykuje się już na kolejne związane z występami Polek, ze sztafetą na czele. – Jak ostatnio rozmawiałem z zawodniczkami to twierdziły, że zmiana obciążeń treningowych dobrze na nie wpłynęła. Mówiły przed sezonem, że czują się znakomicie. Pierwsze starty w Pucharach Świata to potwierdziły – dodaje mjr Korszun. – Przed dzisiejszym biegiem nie byłem pewny medalu, ale liczyłem, że nasze biatlonistki zajmą wysokie miejsca. Ogromnie cieszę się ze srebrnego medalu. Tora Berger była nie do pokonania. Czułem, że na ostatnim strzelaniu nie da sobie odebrać zwycięstwa – mówi zadowolony z historycznego pierwszego medalu biatlonistki z WZS major.

W przeciwieństwie do majora Korszuna mjr rez. Józef Staszel, sekretarz BKS WP Kościelisko, liczył na to, że Tora Berger spudłuje na ostatnim strzelaniu. – Jak zawodniczki wbiegały po raz ostatni na strzelnicę wierzyłem, że będziemy mieli złoto. Znam Krysię, byłem pewny, że strzeli na zero, a Berger przynajmniej raz się pomyli. Niestety, tym razem stało się inaczej – mówi major. – A przecież sytuacja na mecie mogła być inna, gdyby biegnące przed Polką dwie rywalki nie wywróciły się na wirażu. Cieszymy się ogromnie z sukcesu Krysi – dodaje sekretarz klubu z Kościeliska, który bieg pościgowy na Morawach oglądał w biatlonowym centrum w Kirach, gdzie zakończyła się właśnie Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.

W rywalizacji pań niezwykle pasjonujące było ostatnie strzelanie i dobieg do mety. Pierwsza na strzelnicę wbiegła Rosjanka Olga Zajcewa, a tuż za nią Krystyna Pałka. Mimo, iż rywalka pierwsza zaczęła składać się do strzału, szybciej rozpoczęła strzelanie Polka. Strzelała szybko i celnie, ale do czwartego strzału. Piąty był niecelny i nasza reprezentantka musiała biegać karną rundę. Zajcewa również raz chybiła. Ani razu nie pomyliła się natomiast goniąca Pałkę i Zajcewą Norweżka Tora Berger. Liderka Pucharu Świata wybiegła ze strzelnicy z przewagą 4,7 s nad Polką i 5,4 s nad Rosjanką. Czwarta była – ze stratą 12,1 s do Berger – druga z Norweżek Ann Kristin Flatland. Berger szybko odskoczyła goniącym ją rywalkom. Około 1,1 km przed metą Polka została wyprzedzona przez Zajcewą, a chwilę potem jeszcze przez świetnie biegnącą Flatland. Jednak na jednym z zakrętów Rosjanka i druga z Norweżek wywróciły się. Polka wyprzedziła rywalki i nie oddała drugiej pozycji do mety.

Bardzo dobrze w biegu pościgowym spisały się również st. szer. Magdalena Gwizdoń i Monika Hojnisz. Ta pierwsza, mimo pokonania czterech rund karnych, wywalczyła 12. pozycję, a młoda Hojnisz wbiegła na metę tuż za bardziej doświadczoną koleżanką z reprezentacji. Hojnisz po trzecim strzelaniu była nawet na dziesiątym miejscu. Miejsce w czołowej dziesiątce straciła jednak podczas ostatniego pobytu na strzelnicy. Bezbłędna na trzech pierwszych strzelaniach Polka pomyliła się na drugim strzelaniu z pozycji stojącej i musiała pokonać dodatkowe 150 m.

W rywalizacji panów pasjonującą walkę na finiszu o zwycięstwo stoczyli Emil Hegle Svendsen i Martin Fourcade. Francuz rzucił się na „kresce”, ale to Norweg cieszył się z trzeciego zwycięstwa na tym czempionacie. Svendsen wygrał zaledwie o jedną dziesiątą sekundy, a brązowy medal wywalczył Rosjanin Anton Szipulin.

Dwadzieścia lat czekaliśmy na drugi w historii kobiecego biatlonu medal mistrzostw świata. W dotychczasowych startach Polaków w biatlonowych czempionatach nasi reprezentanci wywalczyli jedenaście medali: jeden złoty oraz po pięć srebrnych i brązowych. Przed Krystyną Pałką nasze panie stały tylko raz na podium. W 1993 roku w Borowcu brązowy medal w biegu drużynowym wywalczyły: Zofia Kiełpińska, Krystyna Liberda, Anna Stera i Helena Mikołajczyk.

Wyniki

Bieg na dochodzenie kobiet
1. Tora Berger (Norwegia) 28 min 48,4 s (3 rundy karne);
2. Krystyna Pałka (Polska) – strata 18,5 s (2);
3. Olena Pidruszna (Ukraina) – 21,5 (2);
4. Olga Zajcewa (Rosja) – 23,0 (3);
5. Jekatierina Glazyrina (Rosja) – 45,4 (0);
6. Andrea Henkel (Niemcy) – 49,2 (0);

12. Magdalena Gwizdoń (Polska) – 1.22,0 (4);
13. Monika Hojnisz (Polska) – 1.22,7 (1);
27. Weronika Nowakowska-Ziemniak (Polska) – 2.27,6 (4).

Bieg na dochodzenie mężczyzn
1. Emil Hegle Svendsen (Norwegia) 32 min 35,5 s (1 runda karna);
2. Martin Fourcade (Francja) – strata 0,1 s (2);
3. Anton Szipulin (Rosja) – 3,6 (1);
4. Dmitrij Małyszko (Rosja) – 5,4 (0);
5. Dominik Landertinger (Austria) – 20,4 (0);
6. Jakov Fak (Słowenia) – 29,7 (1).Mistrzostwa Świata w biatlonie na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Siódme miejsce Krystyny Pałki

Zaledwie dwunastu sekund zabrakło st. szer. Krystynie Pałce do brązowego medalu czempionatu biatlonistów. Zawodniczka z Wojskowego Zespołu Sportowego Wrocław zajęła siódme miejsce w sprincie. Triumfowała Ukrainka Olena Pidruszna, która urodziła się w Legnicy, a dwunasta była st. szer. Magdalena Gwizdoń.
  Biatlonowa sztafeta dziesiąta na świecie

Miłą niespodziankę sprawili polscy biatloniści w pierwszej konkurencji Mistrzostw Świata. Nasza sztafeta mieszana, złożona z zawodników Wojskowego Zespołu Sportowego Wrocław, wywalczyła 10. miejsce. Na półmetku, po biegu st. szer. Krystyny Pałki i st. szer. Magdaleny Gwizdoń, Polska była na 3. pozycji.
Jacek Szustakowski

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Defense Without Politics
 
Gorące obrady NATO w Londynie
Polska pod kontrolą armii
The Army Enters the Frame
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Trudna droga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klucz do dobrych relacji
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Szwedzki baypass przed „Orką”
Błyskawiczna reakcja
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Z archiwum „Szarego”
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Unwanted Treaty
Paczki dla kresowiaków
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Los Polski naszym losem
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wojsko na święta
AMW poleca się na święta
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Kto zostawia ślady w sieci
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Trzy filary wojny minowej
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Amunicja i miny dla armii
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Nowe laboratorium WAT
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Leopardy na Podkarpaciu
Ostre strzelanie artylerzystów
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Artyleryjska interoperacyjność
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Gotowi na misję
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Terytorialsi za oceanem
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Razem się szkolą, razem walczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO