moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mali może liczyć na sojuszniczą pomoc

Państwa europejskie i afrykańskie poparły rozmieszczenie w Mali sił pokojowych ONZ – ustalono podczas wtorkowego spotkania w Brukseli. Unia Europejska przekaże na pomoc dla tego kraju ćwierć miliarda euro. Francja rozważa powolne wycofywanie z niego swoich żołnierzy.


„Błękitne hełmy” zastąpiłyby wojska z Afryki. Francuski minister rozwoju Pascal Canfin powiedział, że koncepcję przekazania ONZ odpowiedzialności za misję w Mali popierają, poza jego krajem, Unia Afrykańska, USA oraz Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). Dodał jednak, że najpierw należy – zgodnie z ustaleniami – rozmieścić tam wojska z krajów afrykańskich. Przewodniczący Komisji ECOWAS Kadre Desire Ouedraogo stwierdził, że Wspólnota i UA chcą udziału ONZ w dalszych operacjach w Mali, ale misja pokojowa musi mieć mandat, który pozwoli jej działać skutecznie. Podobnego zdania był malijski minister spraw zagranicznych Tieman Coulibaly. Inni uczestnicy brukselskiego spotkania wskazywali na istotną zaletę wysłania oficjalnych sił ONZ do Mali. W ich utrzymaniu musiałyby uczestniczyć wszystkie państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych, finansowanie zaś misji afrykańskiej opiera się jedynie na dobrowolnie przekazywanych kwotach.

Operacja "Serval" - budowa zaplecza. Reżyseria: Pascal Dupont. Produkcja: Studio Beta Prod 32. Zdjęcia: EMA/ECPAD. Muzyka: Mathieu Gauriat.

Podczas brukselskiego spotkania przedstawiciele ponad 40 państw i międzynarodowych organizacji dyskutowali także o sposobach wzmocnienia działań militarnych przeciwko islamskim rebeliantom w północnym Mali, jak również o wspieraniu demokracji i rozwoju gospodarczego oraz o przestrzeganiu praw człowieka w tym jednym z najbiedniejszych krajów świata.

Ustalono między innymi, że Unia Europejska odmrozi 250 mln euro pomocy dla Bamako. Wstrzymano ją po wojskowym zamachu stanu w marcu 2012 roku. – Pokazujemy, że UE angażuje się w pomoc w celu rozwiązania kryzysu w Mali oraz we wspieranie Malijczyków – podsumowała spotkanie w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Kraje UE potwierdziły wysłanie do Mali ponad 500-osobowej misji z zadaniem szkolenia tamtejszej armii. Najwięcej będzie w niej wojskowych z Francji i Niemiec. Polska postanowiła wysłać 20 żołnierzy. – Większość potrzeb została zaspokojona. Mamy nadzieję, że ostatnie stanowiska zostaną obsadzone w najbliższych dniach – Reuters zacytował anonimowego informatora. Grupa rekonesansowa przybędzie do Bamako w piątek.

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział w wywiadzie prasowym, że za kilka tygodni jego kraj rozpocznie wycofywanie swoich sił. – Myślę, że od marca, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, liczba francuskich żołnierzy się zmniejszy – stwierdził szef dyplomacji. Obecnie w Mali jest około 4 tys. wojskowych z Francji. Rozmieszczono tam także 3,8 tys. z 8 tys. żołnierzy zadeklarowanych przez państwa Afryki. Największy jest kontyngent czadyjski. Około 1800 Czadyjczyków stacjonuje w rejonie miasta Kidal. Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian poinformował, że od początku operacji „Serval” zginęło podczas bombardowań oraz w bezpośredniej walce kilkuset dżihadystów.

Źródła: Reuters, defense.gouv.fr, RFI, lesechos.fr, TVN 24, PAPO postępach wojsk francuskich i koalicji afrykańskiej w Mali czytaj też:

REKLAMA

WR

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1360162500
rozumiem, że handlowcy z Bumaru już jadą z ofertą. panowie jest 1 miliard złotych do "wyhaczenia".
00-B3-ED-57

Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
 
Nurkowie w głębinach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jest Warszawa
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Ukraiński kurs na Zachód
Najlepsi wśród „górali”
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Trudny rok na misjach
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Komandosi znad Garigliano
155 mm dla US Army
Kwalifikacja odbędzie się …
Kuźnie oficerskich kadr
Meta podsumowała komandoskie biegi
Obrady ministrów obrony NATO
IBCS dla Polski
WBH upublicznia swoje archiwa
Kutno w sieci LogHubs
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Taktyka w Górach Izerskich
Dama odeszła do historii
Pustynna burza wokół Husajna
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Wojsko walczy z COVID-19
Hartowanie spadochroniarzy
„Tarzan” wróci do domu
Krok po kroku do cyberwojska
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Na straży niebieskiej linii
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Otworzyli bramy Auschwitz
Na rozgrzewkę – zapasy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
VIII zmiana PKW gotowa na misję
„Wisła” łączy na rzecz Patriotów
Jakie zmiany w mundurówce?
Saperzy zimą otworzą ogień
Trudny egzamin przed misją
Laserowa artyleria US Army
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Symulator Orlika w Dęblinie
Powstali przeciw carskiej potędze
Amerykanie odmładzają F-16
Armia Fight Night znów w akcji
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Komisje sejmowe o umowie z USA
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kolejny dzień walki z koronawirusem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO