moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nieobliczalny reżim znowu straszy

Korea Północna jest gotowa do przeprowadzenia prób jądrowych – wynika z informacji wywiadu wojskowego USA i Korei Południowej. Politycy tych państw ostrzegają, że jeśli dojdzie do testów broni jądrowej, nałożą dodatkowe sankcje na reżim Kim Dzong Una.


Do prób jądrowych miałoby dojść w kopalni na terenie jednego z poligonów. Na zdjęciach wykonanych przez satelitę szpiegowskiego widać dwa wydrążone niedawno tunele. – Jest szansa, że drugi z nich to zasłona dymna. Nie można jednak wykluczyć, że Korea Północna przeprowadzi próby w obydwu – podkreśla jeden z południowokoreańskich wojskowych w rozmowie z gazetą „Chosun Ilbo”. Na razie nie wiadomo, kiedy miałoby dojść do prób. Ale według cytowanej gazety satelita szpiegowski zarejestrował w pobliżu tuneli nasilony ruch pojazdów i ludzi. Z terenu wywieziono też dużo sprzętu.

Informacje wywołały zaniepokojenie zarówno w Korei Południowej, jak i Stanach Zjednoczonych. Sekretarz stanu John Kerry rozmawiał w tej sprawie z południowokoreańskim ministrem spraw zagranicznych, Kim Sung Hwanem. – Jeśli Korea Północna nie zaprzestanie prowokacyjnego zachowania, będzie to miało swoje dalsze konsekwencje – podkreśliła Victoria Nuland, rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu.

Zdaniem analityków, udane próby mogą spowodować, że północnokoreański reżim będzie w stanie wyposażyć w pociski nuklearne rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. A to da mu możliwość prowadzenia działań zaczepnych wobec południowego sąsiada.

Korea Północna zaczęła się przygotowywać do testów już pod koniec ubiegłego roku. Jak podkreślają eksperci, przywódca Kim Dzong Un chce w ten sposób zademonstrować siłę swoim przeciwnikom.

Niespełna 30-letni przywódca objął rządy w grudniu 2011 roku, po śmierci swojego ojca Kim Dzong Ila. Obydwa państwa koreańskie formalnie pozostają w stanie wojny. W 1953 roku ich zmagania zbrojne przerwał jedynie rozejm.

Źródło: BBC, Telegraph, Guardian

 



Korea Północna od kilku miesięcy jest pod stałym nadzorem społeczności międzynarodowej. Najpierw przeprowadziła testy rakiet dalekiego zasięgu, a teraz najprawdopodobniej przygotowuje się do prób jądrowych. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

 
Pogróżki Phenianu traktowane poważnie Korea Północna wystrzeliła rakietę  
Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze


Równanie z „Iksem”
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Podróż w ciemność
Niebo bez dominacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Airbus A330 MRTT
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Ważne decyzje w Brukseli
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Mundur, medale i duma
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Od dronów po lufy armatnie
Sprawdzian charakteru
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Śmierć w sercu Azji
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Sportowe jubileusze
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
SKON o budżecie MON-u
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Priorytety na szczyt NATO
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
US Army zaprasza do świętowania
Zatrzymać drona
PKW Irak zostaje w Jordanii
Orka dobiła do brzegu
Apetyt Smoka rośnie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Ramię w ramię z Amerykanami
Wsparcie ma znaczenie
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Powrót Iksa
Mewa pisze historię
Zbrodnicza farsa
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Twardy ma moc
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Szermierze i pięściarki na podium
Poznański gen wolności
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Okręt skrojony na Bałtyk
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Bez zmian w emeryturach
Wojna pod lupą
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Na straży odporności Polski
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Polski wkład w operację „Overlord”
Zasadzka w leśnych ostępach
Sojusznicza medycyna pola walki
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Kolejna operacja hybrydowa Rosji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO