moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepszy snajper świata nie żyje

Na strzelnicy w Teksasie zginął najbardziej znany snajper Chris Kyle. Prawdopodobnie zastrzelił go weteran z Iraku, który cierpiał na zespół stresu pourazowego.

Do tragedii doszło na strzelnicy. Kyle zginął w ośrodku wypoczynkowym 16 km na zachód od miasteczka Glen Rose w hrabstwie Somervell. Zabójcą 39-letniego snajpera i jego sąsiada jest prawdopodobnie 25-letni Eddie Ray Routh, amerykański weteran z Iraku. Zatrzymano go w Lancaster pięć godzin po strzelaninie po krótkim policyjnym pościgu. Nie wiadomo jaki był powód zabójstwa, ale pojawiła się informacja, że sprawca mógł mieć problemy psychiczne. Zabójca cierpiał na zespół stresu pourazowego (PTSD).

Kyle, były żołnierz jednostek specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej, służył przez cztery zmiany w Iraku w składzie kompanii C (Charlie) 3 Zespołu Navy SEAL. Tam współdziałał z żołnierzami polskiej jednostki wojsk specjalnych GROM. Za swą służbę otrzymał wiele odznaczeń, m.in. dwie srebrne gwiazdy i pięć brązowych gwiazd za odwagę. Amerykanin, który w latach 1999‒2009 zabił co najmniej 160 osób (Pentagon potwierdził ponad 150) zyskał u wrogów przydomek „Diabeł”. Sam podchodził do tego „rekordu” z dystansem.

Chris Kyle słynął z niebywałej celności. Trafiał do celu odległego nawet o 2 km. ‒ Straciliśmy więcej niż możemy zastąpić – powiedział Scott McEwen, współautor książki „Amerykański Snajper”, historii Kyle’a. Po zakończeniu czynnej służby Kyle szkolił instruktorów w swej specjalności i był autorem pierwszej napisanej doktryny działania snajperów sil specjalnych US Navy. Zaangażował się w pomoc byłym żołnierzom cierpiącym na zespołu stresu pourazowego.

Chris Kyle pozostawił żonę i dwoje dzieci. W 2012 roku odwiedził Polskę promując swą książkę. 

Źródła: dailymail.uk, abcnews.go.uk, onet.pl, dallasnews.com

wr

autor zdjęć: Archiwum Europejskiego Instytutu Bezpieczeństwa

dodaj komentarz

komentarze

~lucek12
1423166100
BARDZO KOCHAŁEM CHRISA KYLE ALE ON UMARŁ ŻAŁUJE
2B-9A-67-DA
~scoobydoopoznan
1359975900
Ireneusz Sylwester Waryszewski · rodziny zabitych tak nie twierdzą. Krzysztof Lubos - jaką wojnę -chowanie się w krzaczkach i strzelanie z 2 km to wojna. ah ci fejsbukowcy ...
00-B3-ED-57
~manfreda
1359937740
['] Chwała i cześć Jego pamięci...
9A-AF-F0-7E
~monazdoła
1359916080
no no szkoda człowieka,fajnie się z nim wódke piło ... (*)
CE-64-9F-18
~niezwykly janusz
1359911580
Szkoda.. Bardzo dobry snajper, którego poznałem poprzez Jego książkę. Na prawdę polecam "Cel Snajpera" 40zł ale można dużo przeczytać i się o Nim dowiedzieć. Cały czas po przeczytaniu tej książki mam w pamięci opisaną sytuację, gdy zabił pierwszą osobę, kobietę z dzieckiem.
61-0B-4B-10

Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Dawka wiedzy na trudne czasy
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Sportowa rewolucja na AWL-u
Gen wojownika
Pieta Michniowska
Szerszeń z Sochaczewa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Wielki sukces podchorążych z AMW
Prezydent RP o szczycie NATO
Marzenia częściowo spełnione
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Ostatni lot „Pałera”
NATO zwiększy produkcję broni
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Zbrodnicza farsa
MON i MSZ o szczycie NATO
Pierwszy krok do specjalsów
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Ostatnia niedziela…
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Polski projekt, światowe znaczenie
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Wsparcie ma znaczenie
Śmierć w sercu Azji
Morska bryza w dwóch odsłonach
Borsuki i roje dronów
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Saperzy w akcji pod wodą
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Połączeni na Bałtyku
W drodze po oficerskie gwiazdki
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Przełomowe porozumienie
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Paliwowy krwiobieg NATO
Mundur i bokserskie rękawice
Nowa koalicja dronowa
Tour przez garnizony
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polski Gnom
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Spadochronowy triumf
PKW Irak zostaje w Jordanii
Cyfrowa niedyskrecja
Integracja F-35 rozpoczęta
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO