moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zbrojenia w czasach kryzysu

Nasza pozycja w Sojuszu Północnoatlantyckim wzrośnie, jeśli będziemy partnerem mającym własny, nowoczesny potencjał obronny – mówi Marcin Kierwiński (PO), poseł sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W ciągu najbliższych 10 lat Polska planuje wydać około 130 mld zł na unowocześnienie armii. W czasach światowego kryzysu ta kwota może niektórym wydawać się bardzo wysoka. Pamiętajmy jednak, że obowiązująca formuła finansowania sił zbrojnych zakłada, iż co roku Ministerstwo Obrony Narodowej dysponuje stałym współczynnikiem 1,95 procent PKB. Według szacunków będzie to właśnie 130 mld zł. Pamiętajmy także, że na pieniądze wydane na uzbrojenie nie należy patrzeć tylko w kontekście poprawy bezpieczeństwa państwa.

W modernizację naszego wojska warto inwestować także z innego powodu. Zarówno premier, jak i minister obrony narodowej, zapowiadają, że będzie to także sposób na wzmocnienie polskiej gospodarki. MON zapowiada, że dołoży wszelkich starań, aby większość planowanych inwestycji była realizowana w Polsce lub przy udziale polskich przedsiębiorstw. Przeniesienie produkcji niektórych elementów czy też ich montaż w krajowych zakładach wpłynie korzystnie na naszą gospodarkę, dając tysiącom Polaków zatrudnienie. Zamówienia na rzecz wojska mogą być siłą napędową polskiego sektora badawczo-rozwojowego i w tym kontekście wpływać na polski potencjał technologiczny.

Polska jest członkiem NATO, możemy więc liczyć na sojusznicze wsparcie. Jednak członkostwo w Sojuszu nie może być dla nas jedyną gwarancją bezpieczeństwa. Co więcej, nasze położenie geograficzne jest szczególne, gdyż jesteśmy krajem brzegowym UE i NATO. Nasza pozycja w Sojuszu Północnoatlantyckim wzrośnie, jeśli będziemy partnerem mającym własny, nowoczesny potencjał obronny.

Trudno oczekiwać, że w czasach ogólnoświatowego kryzysu wydatki na uzbrojenie będą się cieszyć poparciem całego społeczeństwa. Jednak duża jego część rozumie, że Polska musi być przygotowana na rozmaite sytuacje konfliktowe, które nasze wojsko będzie musiało rozwiązywać. Nie mówię nawet o tak skrajnych przypadkach jak wojna, ale na przykład o konieczności wysłania żołnierzy na zagraniczną misję czy walkę z terroryzmem. Nie wszyscy zdają sobie także sprawę z zagrożeń nowego typu – takich jak cyberatak czy ataki rakietami średniego i dalekiego zasięgu. W XXI wieku liczy się właśnie posiadanie środków obrony, które przeciwdziałać mogą atakom przy użyciu takich metod. Czas spokoju to nigdy nie jest dobry moment na duże wydatki na obronność. Zawsze wydaje się, że są wydatki ważniejsze i pilniejsze. Jednakże tylko w takich czasach mogą one być ponoszone. Tak też należy patrzeć na zapowiedziany przez MON program inwestycji w polskie siły zbrojne. Nas po prostu nie stać, by oszczędzać na bezpieczeństwie.Plany modernizacji polskiej armii w komentarzach na portalu polska-zbrojna.pl

  Plan modernizacji technicznej armii, jaki opracowało Ministerstwo Obrony Narodowej, trafnie ocenia potrzeby armii. MON ma również wystarczająco dużo środków, by sfinansować swoje zamierzenia. Czy jednak uda się przeprowadzić skuteczne przetargi i podpisać wielomilionowe kontrakty? – zastanawia się Janusz Zemke, europoseł SLD, były wiceminister obrony narodowej/więcej/


Więcej o „Programie rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022”

 
Minister określił kierunki rozwoju   Nowe śmigłowce dla polskiej armii
     
 
  Leopardy jak nowe
Marcin Kierwiński
poseł PO, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~alehandro poray
1358699160
Tak należy pamiętać, że budżet MON zależny jest od wzrostu PKB i każdy kto potrafi liczyć może określić ze aby dopiąć do pułapu 130 miliardów złotych do roku 2022 przyrost PKB w skali roku musiałby osiągnąć poziom 5%. Opieranie strategicznych planów na wzroście na takim poziomie PKB, mając na względzie załamywanie się gospodarki i obecne wskaźniki jest delikatnie rzecz ujmując niepoważne. Co za tym idzie za sukces będzie można uznać, jeśli MON wyda na ten cel 90-100 miliardów złotych. SUMUJĄC CZY MINISTROWIE I SPECJALIŚCI NIE POTRAFIĄ LICZYĆ CZY LICZĄ NA GŁUPOTĘ SPOŁECZEŃSTWA ?
6F-6A-82-06

Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Puma i Kuguar na Mazurach
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Eurosatory 2018 zakończone
Starcie pancernych plutonów
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Polskie Bryzy nad Afryką
Porady z paragrafem
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Legenda polskiej partyzantki
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Trening z koktajlami Mołotowa
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
LOT Szkoły Orląt
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Eurosatory – osobiste wymogi
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Kierunek – wschodnia flanka
Na jakich zasadach powrót do armii?
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Francja inwestuje w obronność
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Nowy inspektor marynarki wojennej
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Polskie skrzydła w Afryce
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Wyjątkowa misja
Wojskowi judocy na tatami
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Bliski Wschód – definicja chaosu
GROM, jak rodziła się legenda
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Scenariusze dla Tygrysów
Załoga Bergepanzera w akcji
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Polityka fałszywego uśmiechu
Sukces Trumpa czy Kima?
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO