moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Delfiny w mundurze

Przez lata były tajną bronią amerykańskiej marynarki wojennej. Brały udział w operacjach wojskowych m.in. rozminowując porty. Potrafiły nie tylko namierzyć wrogiego nurka, ale także… zakuć go w kajdanki. O kim mowa? O delfinach, lwach morskich i fokach. Ich służba wojskowa dobiega końca. Zastąpią je podwodne roboty.


Delfiny do służby w wojsku przystosowała sama natura. Ssaki te mają w mózgu swoistą echosondę, organ emitujący sygnały, które odbijają się od przeszkód znajdujących się przed delfinami. Sygnał wraca do nich niczym echo. Dzięki temu delfiny są w stanie wykryć kilkucentymetrowy przedmiot oddalony o 30 m. Takie niezwykłe zdolności morskich ssaków postanowili w latach 50. wykorzystać amerykańscy wojskowi. W specjalnych ośrodkach zaczęto szkolić delfiny butlonose oraz lwy morskie m.in. w wykrywaniu drobnych przedmiotów na dnie zbiorników.

Amerykanie badali militarną przydatność nie tylko delfinów, ale także wielorybów i lwów morskich, które dzięki doskonałemu słuchowi potrafią szybko zlokalizować przeszkodę, nawet w wodach o ograniczonej widoczności. – Orki biorące udział w eksperymencie, poszukując przedmiotu wydającego sygnały akustyczne, zeszły na głębokość poniżej 500 m. W czasie testów białuchy potrafiły znaleźć ćwiczebne torpedy na głębokości ponad 400 m – opowiada kmdr por. rez. Maksymilian Dura, publicysta wojskowych periodyków.

Po raz pierwszy umiejętności delfinów i lwów morskich wykorzystano podczas konfliktu w zatoce Rahn Bay w 1970 r. – Było to miejsce systematycznie atakowane przez płetwonurków-dywersantów z Północnego Wietnamu. Zadaniem morskich ssaków było niedopuszczanie nurków do okrętów. Były tak skuteczne, że całkowicie zastopowały ataki nieprzyjaciela, zyskując miano „psów strażniczych” – opisuje ekspert. Zwierzęta nie atakowały tam bezpośrednio nieprzyjacielskich płetwonurków, ale dostarczały w ich pobliże materiały wybuchowe.

REKLAMA

W 1987 r. amerykańska armia znów powołała do służby morskie ssaki. Sześć specjalnie wyszkolonych delfinów zostało wysłanych do Bahrajnu. Na wodach Zatoki Perskiej eskortowały okręty, szukały min i rozminowywały wodne szlaki.

Pentagon utrzymywał jednostkę złożoną z ponad 70 delfinów i 20 fok. Podobno umiały one nie tylko odstraszać nurków zbliżających się do statków, ale także zabijać. Z kolei foki nauczono nawet zakładać na nogi nurków swego rodzaju kajdanki. Zwierzęta służące w US NAVY miały swoje specjalizacje. Niektóre szkolone były do wykrywania i montowania ładunków wybuchowych do torped, min i przedmiotów, które miały nadajniki akustyczne. Inne szukały min zakopanych w mule i piachu. Specjalizacją butlonosych była ochrona okrętów i portów.

Wojskowe delfiny odwiedziły też Europę i trenowały w Bałtyku. – W 1998 r. pięć z nich uczestniczyło na Litwie w międzynarodowych ćwiczeniach „Baltic Challenge” – przypomina kmdr Dura.

Służba wojskowa amerykańskich ssaków morskich dobiega końca. W ciągu najbliższych kilku lat zostanie zlikwidowany główny ośrodek w San Diego. Decyzja zapadła z powodu oszczędności – roczne utrzymanie i szkolenie tych nietypowych żołnierzy wynosi 20 mln dolarów. Zwierzęta mają być zastąpione przez podwodne roboty.

W połowie października tego roku ukraińska armia ujawniła, że rozpoczęła szkolenie 10 delfinów bojowych. Treningi prowadzone są w oceanarium w Sewastopolu. Za pomocą przyrządów zainstalowanych na głowach ssaków delfiny mają wykrywać miny oraz broń na dnie morza. Gdy je namierzą, będą miały za zadanie zaznaczyć to miejsce specjalną boją. Ukraińscy wojskowi nie ukrywają, że chcą nauczyć zwierzęta także zabijania zbliżających się do okrętów nurków z ładunkami wybuchowymi.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: US Navy

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
 
Piekło „Pługa”
Wojskowi wspierają medyków
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
F-16 kończą misję w Estonii
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Obrady ministrów obrony NATO
Święto sportowców w mundurach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Start w nieznane
Attention, Controlled Flight
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Laserowa artyleria US Army
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Komisje sejmowe o umowie z USA
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Ukraiński kurs na Zachód
13 medali żołnierzy na ringu
Sąd nad systemem
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Proobronni wspierają potrzebujących
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Amerykanie odmładzają F-16
Kolejny dzień walki z koronawirusem
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
HackYeah, czyli programiści na start!
Świąteczne prezenty od AMW
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Żołnierze spieszą z pomocą
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Armia donatorów krwi
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dominatorzy biegów na orientację
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Jakie zmiany w mundurówce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO