moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zabrakło tylko olimpijskich krążków

Siedmioro żołnierzy z Wojskowego Zespołu Sportowego w Poznaniu wzięło udział w igrzyskach olimpijskich. I choć nie wywalczyli medali, to jak podkreśla szef poznańskiego WZS ppłk Zygmunt Skrobicki – żaden z nich nie przyniósł biało-czerwonym wstydu. Na innych imprezach było już lepiej i lotnicy często stawali na podium.

Po prawej szpadzistka szer. Ewa Nelip
Po prawej szpadzistka szer. Ewa Nelip

Sportowy rok zainaugurował st. szer. Henryk Szost. 4 marca w japońskiej miejscowości Otsu, wynikiem 2 godz. 7 min 39 s, poprawił o blisko dwie minuty rekord Polski w maratonie. Należał on od 2003 roku do sierż. sztab. Grzegorza Gajdusa, obecnego trenera długodystansowców w poznańskim WZS. Marzec był również udany dla zawodniczek uprawiających zapasy. Szer. Iwona Matkowska na mistrzostwach Starego Kontynentu w Belgradzie wywalczyła w kategorii do 51 kg złoty medal, a jej koleżanka z WZS szer. Monika Michalik w kategorii 63 kg zdobyła brąz.

Z nr. 9 - st. szer. Henryk SzostZ nr. 9 - st. szer. Henryk Szost

Na Igrzyskach XXX Olimpiady st. szer. Henryk Szost był najlepszym z Europejczyków – maratończyk finiszował na dziewiątej pozycji. Dobre wyniki osiągnęły także zapaśniczki. Szer. Monika Michalik zajęła piąte miejsce, a szer. Iwona Matkowska siódme. – Michalik przegrała pojedynek o brąz z utytułowaną Rosjanką Ljubow Wołosową, której sprzyjało szczęście w losowaniu rozstrzygającej o punktach klamry – podkreśla ppłk Skrobicki. Po igrzyskach, we wrześniu, w Żarach odbył się krajowy czempionat w zapasach. Na najwyższym stopniu podium stanęły dwie zawodniczki poznańskiego WZS: szer. Monika Michalik i szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus. Michalik zdobyła swój dziesiąty tytuł mistrzowski. Z kolei Szost po igrzyskach pomógł męskiej reprezentacji Sił Powietrznych odnieść zwycięstwo w klasyfikacji generalnej mistrzostw pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Sojuszniczego Połączonego Dowództwa Powietrznego w Ramstein oraz na początku grudnia był trzeci w maratonie w japońskiej Fukuoce, gdzie uzyskał drugi wynik w historii polskiego maratonu.

Poza maratończykiem i zapaśniczkami poznański WZS na igrzyskach w Londynie reprezentowali: triatlonistki – st. szer. Agnieszka Jerzyk (zajęła 25. miejsce) i st. szer. Maria Cześnik (31) oraz strzelczyni st. szer. Agnieszka Nagay (ósma w finale karabinu sportowego 3x20 strzałów z trzech postaw) i sprinter st. szer. Kamil Masztak (dziewiąty w sztafecie 4x100 m). – Szkoda, że sprinterom nie udało się zakwalifikować do finału – żałuje szef poznańskiego WZS. – O 0,02 s poprawili 32-letni rekord Polski, a mimo tego do awansu zabrakło im 0,02 s – przypomina ppłk Skobicki. W Londynie było siedmioro zawodników z WZS Poznań. – Wprawdzie o dwóch mniej niż cztery lata wcześniej w Pekinie, ale i tak się cieszę, że pojechało tylu. Najważniejsze, że żaden z nich nie przyniósł biało-czerwonym wstydu – mówi pułkownik.

St. szer. Agnieszka Jerzyk

Poza igrzyskami najważniejszymi imprezami w sezonie były dla sportowców-żołnierzy wojskowe czempionaty. W mistrzostwach w triatlonie zawodniczki z poznańskiego WZS: olimpijki Jerzyk i Cześnik oraz szer. Paulina Kotfica i szer. Ewa Komander wywalczyły w Lozannie srebrny medal w klasyfikacji drużynowej. Natomiast w rywalizacji indywidualnej tytuł wicemistrzowski zdobyła Jerzyk. W czempionacie strzelców w chińskim Guangzhou st. szer. Agnieszka Nagay „wystrzelała” z koleżankami dwa medale drużynowe: złoty i srebrny. W mistrzostwach w biegach na orientację w duńskim Aalborgu szer. Paulina Faron z koleżankami z reprezentacji Wojska Polskiego wywalczyła złoty medal w biegu sztafetowym oraz brązowy w klasyfikacji drużynowej. Oprócz Faron poznański WZS reprezentował w Danii 20-letni szer. Michał Olejnik. W biegu długodystansowym był najlepszy z Polaków – zajął dziewiąte miejsce, a w klasyfikacji drużynowej wraz z kolegami uplasował się na czwartym. Natomiast bez medalu wróciły z Wietnamu z czempionatu w taekwondo st. szer. Aleksandra Uścińska i st. szer. Iwona Kosiorek – reprezentantki WZS Poznań sklasyfikowano na piątej pozycji.

REKLAMA

Bardzo dobrze lotnicy spisali się w Wojskowych Mistrzostwach Europy w Biegu na 20 km, które odbyły się w Paryżu. Szer. Mariusz Giżyński był trzeci w rywalizacji indywidualnej, a plut. Michał Kaczmarek siódmy. Wraz z szer. Błażejem Brzezińskim z WZS Wrocław zdobyli też złoty medal w klasyfikacji drużynowej mężczyzn oraz z szer. Iwoną Lewandowską, która niedługo trafi do poznańskiego WZS, złoty medal w generalnej klasyfikacji drużynowej. Warto dodać, że brązowy krążek w rywalizacji indywidualnej wywalczyła szer. Olga Kalendarova-Ochal, druga z zawodniczek specjalizujących się w biegach na długich dystansach, która w styczniu zostanie powołana do WZS w Poznaniu.

Nową zawodniczką poznańskiego WZS będzie też prawdopodobnie strzelczyni Beata Bartków-Kwiatkowska. Dopiero od czerwca służą w Zespole szer. Michał Olejnik, ubiegłoroczny mistrz świata juniorów w orienteeringu w biegu sztafetowym oraz szablistka szer. Katarzyna Kędziora. Natomiast odeszli hokeiści na trawie i zapaśnik st. szer. Robert Rogalewicz. Zespół opuści również taekwondzistka st. szer. Natalia Rybarczyk, która już zakończyła karierę sportową. – Srebrna medalistka V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro jednak nie zrywa kontaktów ze sportem wojskowym. Będzie instruktorem wf w nowo otwartym kompleksie sportowym w Krzesinach, z którego chętnie będą korzystać nasi zawodnicy – informuje ppłk Skrobicki.

Szef poznańskiego WZS do tytułu „Sportowiec Roku” w naszym Plebiscycie na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego zgłosił czworo swoich podopiecznych: st. szer. Agnieszkę Jerzyk, szer. Iwonę Matkowską, szer. Monikę Michalik, st. szer. Agnieszkę Nagay i st. szer. Henryka Szosta. Na wyróżnienie w kategorii „Nadziej Sportu Wojskowego” zasłużyła szpadzistka szer. Ewę Nelip – dwukrotną mistrzynię Europy do lat 23 (indywidualną i drużynową). Pułkownik zaproponował również kandydata z Poznania do miana „Trenera Roku”. Za duży wkład pracy wniesiony w sukcesy poznańskich zapaśniczek wyróżnił trenera Władysława Stecyka – wicemistrza olimpijskiego z Moskwy (1980).

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Oficer jak biała karta...
 
Krwawy Wołyń
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Powstaną kolejne strzelnice
PGZ będzie obecna na MSPO
Zbiegowie z innego świata
Ułańska szarża
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Mały Katyń pod Augustowem
Odznaka dla ratowników pola walki
F-16 kończą misję w Estonii
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Brawurowe zagony motorowe
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ochotnicy na ratunek
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kraby w Bolesławcu
„Defender” – pracowity poligon saperów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Most do współpracy
Wojsko ma ofertę dla cywili
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Duda jedzie do USA
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Żołnierze w sztafecie pomocy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ofensywa Tuchaczewskiego
Minister Błaszczak dziękuje medykom
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Groty z granatnikiem
Wojsko przeciw wirusowi
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Kolejne Groty dla wojska
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ogromne zainteresowanie Soną
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Szkolenie wodne podhalańczyków
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Współzawodnictwo rozwija
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rakiety z Mesko w F-35
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
16 sekund Liberatora
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Na misjach święta inne niż zwykle
Weterani znów staną na macie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO