moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medalowy rok kapral Sylwii Bogackiej

Najpierw przeprowadzka z warszawskiej Cytadeli, a potem zmiany organizacyjne – to były pracowite miesiące dla działaczy Wojskowego Zespołu Sportowego w Zegrzu. Na szczęście, nie zaszkodziło to zawodnikom. Najwięcej radości dały występy kpr. Sylwii Bogackiej, srebrnej medalistki igrzysk w Londynie.

Kpr. Sylwia Bogacka

Po dziesięciu latach działania w warszawskiej Cytadeli Grupa Sportowa Wojsk Lądowych, kierowana od samego początku przez mjr. Jerzego Świnogę, w maju przeprowadziła się do Zegrza. Nowe miejsce okazało się szczęśliwe. Passę sukcesów rozpoczęła w czerwcu szablistka st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski. We włoskim Legnano wywalczyła na mistrzostwach Starego Kontynentu brązowy krążek. Kolejne medale na międzynarodowych arenach zdobywała dla zegrzyńskiej GS WL, a od września Wojskowego Zespołu Sportowego, już tylko Sylwia Bogacka.

Dobry rok strzelczyni rozpoczęła w pierwszym finale Igrzysk XXX Olimpiady w Londynie. Sylwia Bogacka w konkurencji karabinku pneumatycznego stoczyła z Chinkami pasjonujący pojedynek o medal. Zdobyła srebrny krążek i niewiele brakowało, aby poszła śladem Renaty Mauer-Różańskiej, która przed 16 laty wywalczyła w tej samej konkurencji złoty medal, a w drugim finale brązowy. Zawodniczce z Zegrza w karabinie sportowym 3x20 strzałów z trzech postaw do miejsca na podium zabrakło jedynie 1,1 pkt. Zajęła czwarte miejsce, ale i tak podbiła serca kibiców. Karabin sportowy 3x20 strzałów z trzech postaw – to jej ulubiona konkurencja. Bogacka potwierdziła to w finale Pucharu Świata w Bangkoku, gdzie zdobyła srebrny medal, a potem na wojskowym czempionacie w chińskim Guangzhou. Najpierw w Chinach „wystrzelała” z koleżankami srebrny medal w konkursie drużynowym, a potem w indywidualnym w swojej ulubionej konkurencji zdobyła brąz. Kolekcję medalową w Guangzhou kpr. Bogacka uzupełniła o złoty krążek, który „wystrzelała” z koleżankami w karabinie sportowym w konkurencji 60 strzałów z postawy leżącej.

St. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski, z lewej, podczas walki o złoty medal na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro.

REKLAMA

– Jest medal olimpijski Sylwii i brązowy z mistrzostw Starego Kontynentu Oli. Ten rok nie był bogaty w sportowe sukcesy reprezentantów Polski, a my mamy dwa medale. Jest więc się z czego cieszyć – mówi mjr Jerzy Świnoga, szef zegrzyńskiego WZS. – Może nie było wysypu medali, ale uważam, że ten rok jest dobry dla zespołu – podkreśla major. Mógł być jeszcze lepszy, gdyby w Londynie zawodu nie sprawili szermierze. – Z tego powodu doszło do dużych zmian w Polskim Związku Szermierczym. Z nowym prezesem bardzo dobrze układa się nam współpraca i mam nadzieję, że będzie to owocować dobrymi wynikami szermierzy, których mamy w wojskowych zespołach – dodaje szef WZS z Zegrza.

Mjr Świnoga liczy również na lepszą współpracę z pięciobojową centralą, która ostatnio doceniła wkład wojskowego pięcioboju nowoczesnego w rozwój tej dyscypliny w Polsce. –
Przyjąłem propozycję prowadzenia do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro kadry męskiej – mówi major. – Planuję organizować wspólne zgrupowania pięcioboistów i szermierzy. Tego wcześniej nie było, a wspólne treningi powinny moim zdaniem przynieść korzyści przedstawicielom obu dyscyplin – przyznaje nowy trener kadry.

Przeprowadzka z Cytadeli do Zegrza da zespołowi szansę na rozbudowę bazy. – Brakuje nam obiektów sportowych. Za dwa lata wybudowana zostanie pływalnia i hala widowiskowa. Teraz skoncentrowaliśmy się na powoływaniu do zespołu nowych zawodników. Ten najtrudniejszy etap w naszej pracy mamy już prawie za sobą – twierdzi mjr Świnoga. – Po jego zakończeniu skupimy się na szkoleniu zawodników i budowie nowo powołanej u nas sekcji pięcioboju wojskowego. Na razie trener Jacek Fafiński, poza Januszem Putem, szkoli nowo powołanego do zespołu Michała Kacera. Niedługo trafi pod jego skrzydła lekkoatletka Katarzyna Florek i pięcioboiści nowocześni, którzy sprawdzać się będą w nowej dyscyplinie sportu – dodaje szef zegrzyńskiego WZS.

Sekcja pięcioboju wojskowego powstała w Zegrzu w miejsce rozwiązanej sekcji kolarskiej. W innych sekcjach doszło do wymiany zawodników. Z WZS odeszli pięcioboiści nowocześni, którzy w zeszłym roku reprezentowali Wojsko Polskie na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro: st. szer. Marcin Horbacz i st. szer. Tomasz Chmielewski. Zastąpią ich: Maciej Baranowski, Michał Gralewski i Jarosław Świderski. Do sekcji szermierczej przybył ostatnio Seweryn Brzozowski, a dojdą jeszcze Blanka Błach i Mateusz Nycz. Strzelców wzmocni szer. Paula Wrońska, złota i srebrna medalistka wojskowego czempionatu w Guangzhou. W Chinach młoda zawodniczka z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu „wystrzelała” miejsce na podium z koleżankami z drużyny: kpr. Sylwią Bogacką i st. szer. Agnieszką Nagay. Ponadto w tym sezonie wywalczyła dwa medale na Akademickich Mistrzostwach Świata w Kazaniu – złoty indywidualnie i brązowy w drużynie.

Z nowymi zawodnikami mjr Świnoga wiąże spore nadzieje. – Paula Wrońska przebojem wdarła się do reprezentacji narodowej i Wojska Polskiego. W debiucie na wojskowym czempionacie zdobyła dwa medale. Seweryn Brzozowski już mocno zaczyna „rozrabiać” w krajowej czołówce szpadzistów. Mateusz Nycz również jest świetnie zapowiadającym się szpadzistą. Ci młodzi zawodnicy będą walczyć o miejsce w drużynie z doświadczonymi Robertem Andrzejukiem, Radkiem Zawrotniakiem i Krzysztofem Mikołajczakiem – mówi szef zegrzyńskiego WZS. – W pięcioboju nowoczesnym mamy młodych, zdolnych chłopców. Świetnie biegają i pływają. Trenerski nos mi podpowiada, że z tej grupy wyrośnie światowej klasy zawodnik – dodaje nowy trener kadry narodowej męskiego pentatlonu.

Czytelnicy „Przeglądu Sportowego” już po raz 78. wybiorą najlepszych sportowców Polski. Listę nominowanych (ułożoną alfabetyczne) otwiera Sylwia Bogacka. Nic więc dziwnego, że srebrną medalistkę z Londynu szef zegrzyńskiego WZS zgłosił też do naszego Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Wojska Polskiego. Oprócz kapral Bogackiej mjr Świnoga zaproponował dwie zawodniczki: st. szer. Aleksandrę Sochę-Szelagowski i szer. Paulę Wrońską. Tę drugą zgłosił do wyróżnienia tytułem Nadzieja Sportu Wojskowego.

******

Podsumowanie roku w sporcie wojskowym na portalu polska-zbrojna.pl:

W Bydgoszczy mają najlepszych juniorów

Specjaliści od pięcioboju morskiego

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Dagil, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
 
Sześć dekad pod wirnikiem
Walka z niewidzialnym wrogiem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Defense Without Politics
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
As w potrzasku
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
H.E.L.P. na pandemię
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Certyfikacja na „Tarczowni”
Strategiczny most powietrzny
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Obradowała Rada Gabinetowa
Początek katyńskiej zbrodni
Sukcesy sportowców w mundurach
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Gen. Mika jest już zdrowy!
Trzy cele na ścieżce
Nowy wiceminister w MON
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Gorąca północ
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Sztuka szukania niedoskonałości
Żadnej kapitulacji
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Poprad w kolejnej jednostce
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Iran uderza w USA
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Nieoczekiwany test z gotowości
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
PKW Orlik na półmetku
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
„Gwiezdne wojny” Reagana
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rajd porucznika „Podkowy”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
AMW wspiera przedsiębiorców
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Legioniści wciąż się szkolą
Programiści w walce z koronawirusem
Nowa misja polskich żołnierzy
Wirtualny dzień otwarty
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Misje w cieniu pandemii
Następca RPG-7
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Rakiety w celu
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO