moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsza wojskowa pilot-instruktor

Wychowała się w Dęblinie, zasypiała przy szumie śmigieł i silników samolotów. Por. Anna Górecka jest dziś jedyną w Siłach Powietrznych kobietą pilotem-instruktorem. Wyszkoliła już kilkudziesięciu pilotów śmigłowców. Kilka dni temu uzyskała uprawnienia do nauki latania na trzecim typie śmigłowca – W-3 Sokół.


Por. Anna Górecka służy w Lotniczej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej w Powidzu. Podstawowym zadaniem pilotów tej jednostki jest szkolenie personelu – młodych pilotów – którzy służyć będą w grupach poszukiwawczo-ratowniczych w Krakowie, Mińsku Mazowieckim i Świdwinie. Kilka dni temu por. Górecka zdobyła uprawnienia do szkolenia młodych pilotów z latania na Sokole. Jest pierwszą kobietą-pilotem w SP, która pracuje jako instruktor lotów.

Od dziecka lubiłam samoloty i interesowałam się lotnictwem – wspomina por. Anna Górecka. Jej ojciec, ppłk Andrzej Krajewski – dziś emerytowany pilot, często zabierał ją do jednostki i na wojskowe lotnisko. Po studiach wojskowych przez kilka lat uczyła młodych podchorążych pilotażu na śmigłowcach, głównie na szkolnych Mi-2 i SW-4 Puszczyk, dziś lata i uczy na W-3 Sokół.

Ale droga do wojskowej kariery nie była łatwa. Była w liceum ogólnokształcącym, gdy dowiedziała się, że Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych zaczęła przyjmować kobiety. Postanowiła wtedy zrealizować swoje marzenia – zaczęła przygotowywać się do egzaminów wstępnych. Jej ojciec był wówczas dyrektorem Liceum Lotniczego w Dęblinie, a mama cywilnym pracownikiem wojska. Jednak oboje odradzali jej służbę wojskową, podkreślali, że to zbyt ciężkie wyzwanie dla kobiety. Ale nie chciała ich słuchać. Postawiła wszystko na jedną kartę, nie szukała innych – cywilnych kierunków studiów. Zapisała się do aeroklubu, gdzie uczyła się pilotażu na samolocie Zlin-42.

W 2000 roku zdała egzaminy i jako jedna z 10 kobiet rozpoczęła naukę w dęblińskiej „Szkole orląt”. Była wśród czterech pań, które w szkole uczyły się pilotażu. Studia wspomina jako czas ciężkiej pracy.

– Zawsze byłam wysportowana, więc zajęcia fizyczne nie były dla mnie żadnym problemem. Problemem były za to przedmioty typowo techniczne. Koledzy i tata pomagali mi na pierwszym roku w nauce nawigacji i aerodynamiki – wspomina porucznik Górecka. Nigdy jednak nie żałowała swojego wyboru. – Kocham swoją pracę i nigdy nie zamieniłabym jej na nic innego – przyznaje.


Po promocji dostała przydział do 1 Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie (dzisiejsza 41 Baza Lotnictwa Szkolnego). Od 2007 roku por. Anna Górecka pracuje jako instruktor. Za sterami śmigłowców spędziła ponad 1000 godzin, co jest bardzo dobrym wynikiem (np. podoficer roku Sił Powietrznych chor. sztab. Mariusz Pankow przez 29 lat służby w powietrzu spędził 2,5 tysiąca godzin). Przez ponad cztery lata uczyła podchorążych techniki pilotażu na śmigłowcach Mi-2 i SW-4 Puszczyk.

Przyznaje, że praca instruktora jest wymagająca, ale według niej nie ma znaczenia, czy na fotelu instruktora w śmigłowcu siedzi kobieta czy mężczyzna. – Nikt nigdy nie ułatwiał mi pracy, tylko dlatego, że jestem kobietą. Mam czasami wrażenie, że więcej się ode mnie wymaga niż od pozostałych pilotów. Mam duże doświadczenie, odpowiednio wysoki nalot, dlatego skierowano mnie na szkolenie instruktorskie. Chciałabym, żeby inne kobiety-piloci podnosiły swoje kwalifikacje i też były instruktorkami – mówi por. Górecka.

– Lubię uczyć innych. Mam z tego ogromną satysfakcję. Cieszy mnie to, że mój uczeń reaguje na moje polecania, poprawia swoje błędy. Już kilkudziesięciu moich wychowanków lata po Polsce – opowiada por. Górecka i dodaje: – Na początku byłam bardzo zestresowana. Trzeba bardzo uważać, bo nawet jeśli uczeń teorię ma opanowaną na piątkę, to kiedy siada w śmigłowcu, zapomina połowę tego, co wiedział.

Do jednostki por. Górecka przyjeżdża motocyklem. Jeździ chopperem, Junakiem M16. Dlaczego nie wybrała ścigacza? – To tak, jak z lataniem. Inni wolą szybkie samoloty i szybkie motocykle. Ja wybrałam śmigłowce, a jazda chopperem sprawia mi po prostu wielką przyjemność – mówi.

– Ania jest skromna, ale to profesjonalistka, jest jedną z bardziej doświadczonych pilotów w bazie – mówi kpt. Włodzimierz Baran z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

W jednostce ma pseudonim „Kraja”. To skrót od jej panieńskiego nazwiska – Krajewska. – „Kraja” to taki nasz Tom Cruise, tyle że w spódnicy. No i nie gwiazdorzy tak, jak on – żartuje jej kolega z pracy.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Włodzimierz Baran; arch. pryw. Anny Góreckiej

dodaj komentarz

komentarze

~vipmig
1370187420
Sie ma to sie ma,jak mozna to mozna bo niby dlaczego nie.Ci co wymawiaja znajomosci i kontakty robia to bo sami niewiele potrafia i chcieli by by ktos cos zrobil za nich.Konyakty i znajomosci to tylko narzedzie.Przynajmniej wlasciwe geny na wlasciwym miejscu w postaci pieknej kobiety.Gratuluje.
FA-3B-9A-B7
~osa1975_30
1355916540
GRATULACJE !!!!!!!!
B1-32-B1-EF
~HUGO
1355916480
Szacun wielki!!!
5C-11-A2-2B
~BoskiKobe
1355864580
Gratuluje Aniu...koleżanko po fachu....oby tak dalej...pozdrawiam z szerokim uśmiechem.... kobe :-))
F5-D1-2F-EF
~Dareczek
1355817900
LGPR nie szkoli pilotów dla GPRów!
BA-38-66-0F

Terytorialsi nie ustają z pomocą
 
Amerykanie odmładzają F-16
Urodzony żołnierz
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Gepard’ 20” na Mazurach
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Pilica – ostateczne odliczanie
Święto sportowców w mundurach
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Nauka pobierania wymazów
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Brother from Overseas
Komisje sejmowe o umowie z USA
Miasto niezłomne składa broń
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Włosko-polski czołg?
Obrady ministrów obrony NATO
Gotowi na trzynastą zmianę
Among Us, Allies
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Ochotnik za wszystkich
Nowe wojskowe karetki kupione
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Żołnierze NATO na polskich drogach
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
F-16 kończą misję w Estonii
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Rozejm dla prowadzenia wojny
Jeszcze więcej OPW
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Charytatywny rekord Buzdygana
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Szef MON ma koronawirusa
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO