moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi szefowie MON w Czechach i na Litwie

Wicepremier Karolina Peake stanęła na czele czeskiego resortu obrony. Już pierwszego dnia zwolniła kilku znaczących urzędników, m.in. sekretarza stanu i szefa do spraw uzbrojenia. Także Litwini mają nowego szefa MON – został nim Juozas Olekas, który kierował tym resortem cztery lata temu.

Po lewej minister obrony Litwy Juozas Olekas.

37-letnia Karolina Peake, z wykształcenia prawnik, jest przewodniczącą liberalnego ugrupowania Lidem. Na stanowisku ministra obrony zastąpiła Alexandra Vondra, który po przegranych wyborach do czeskiego Senatu nie chciał dalej kierować resortem.

Na czele czeskiego resortu obrony stanęła Karolina Peake.

Nowa szefowa MON już pierwszego dnia zdymisjonowała kilku znaczących urzędników resortu i współpracowników byłego ministra. Stanowisko stracił m.in. sekretarz stanu Vlastimil Picek (były szef Sztabu Generalnego), który prowadził negocjacje na temat przedłużenia dzierżawy szwedzkich myśliwców Gripen, oraz szef ds. uzbrojenia generał Pavel Bulanta.

Takimi decyzjami Peake zaskoczony jest premier czeskiego rządu i prezydent Vaclav Klaus. – Zmiany kadrowe w MON są według mnie naturalne. Karolina Peake, wchodząc do resortu, wyczyściła sobie pole. Zapewne chciała otoczyć się ludźmi, do których będzie miała stuprocentowe zaufanie. Każdy minister ma do tego prawo – tłumaczy Jakub Groszkowski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

Zmiana na stanowisku szefa MON odbyła się także na Litwie. Tam jednak sytuacja związana jest z zaprzysiężeniem nowego gabinetu. Ministerstwem obrony pokieruje teraz Juozas Olekas, który w latach 2006–2008 kierował już tym resortem. Olekas jest związany z Litewską Partią Socjaldemokratyczną. Z jej ramienia zajmował też stanowisko ministra zdrowia. W MON zastąpił minister Rasę Juknevičienė.

Zmiany na stanowiskach ministrów obrony u naszych sąsiadów skomentował na Facebooku szef polskiego MON Tomasz Siemoniak. – Pod względem stażu na stanowisku wśród obecnych ministrów w krajach NATO przesunąłem się zatem na wysokie dziesiąte miejsce, mimo że jestem ministrem 16 miesięcy. Odnotuję, że obok czeskiej minister jeszcze sprawują tę funkcję dwie kobiety – Norweżka i Holenderka, obydwie od niedawna. Wcześniej panie minister reprezentowały Hiszpanię i Słowenię – napisał Tomasz Siemoniak.

MKS

autor zdjęć: US DoD, MON Czech

dodaj komentarz

komentarze


Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Na granicy stratosfery
Śmierć w sercu Azji
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Litwini z polskimi Gromami
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Uniforms Are Worn by Real People
Łączą nas wspólne cele
DOL(a) pilota
Kajakarze i judocy w medalowej formie
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Stała baza wojsk USA w Polsce
Wielka gra na ukraińskim froncie
Krok w stronę pokoju
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Polski wkład w operację „Overlord”
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Bez zmian w emeryturach
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Kraków zaprosił weteranów
W centrum uwagi
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Ruszyły największe targi obronne
Podróż w ciemność
Groźny incydent w Libanie
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Nowy Grot zatwierdzony
Marsz prawdę ci powie
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Drugi dom efów
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Wsparcie ma znaczenie
Powitanie F-35 z Polską
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Generał z cienia
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Najzdrowsi z najtwardszych
Jego ofiara – nasza pamięć
Sojusz kontra drony
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Od eksperymentu do elity NATO
Czerwieńsze będą…
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Trening działań połączonych
Koszykarskie widowisko
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Równanie z „Iksem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO