moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w przetargach ułatwią zakupy sprzętu dla armii

Możliwość udzielania zaliczek producentom i rozliczania się z dostawcami za pośrednictwem banku chce wprowadzić ministerstwo obrony. Zdaniem resortu, regulacje dotyczące zamówień publicznych muszą zostać dostosowane do specyfiki zakupów dla wojska.


Przedstawiciele MON poinformowali o tych planach podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej. Sprawa zaczęła się od kontroli NIK dotyczącej realizacji budżetu MON na rok 2011. Uwagę kontrolerów przyciągnęły zaliczki udzielane firmom mającym dostarczyć sprzęt i uzbrojenie. W dokumencie pokontrolnym NIK zwróciła uwagę, że nie zostały prawnie uregulowane zasady udzielania takich zaliczek. Izba zobowiązała więc Ministra Obrony Narodowej do zajęcia się tą kwestią.

– Wprowadziliśmy już odpowiednie regulacje, ale są to nasze wewnętrzne ustalenia. Chcielibyśmy, by sprawę zaliczek rozstrzygała ustawa – mówił podczas posiedzenia komisji Czesław Mroczek, wiceminister obrony. Poinformował on posłów, że resort zamierza zaproponować odpowiednie zmiany ustawowe.

Z kolei gen. bryg. Grzegorz Sodolski, dyrektor Departamentu Budżetowego MON, zaznaczył, że NIK nie podważała zasadności udzielonych zaliczek. Podkreślał on specyfikę zakupów realizowanych przez MON. „Dostawa Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego nie odbywa się z tzw. „półki”. Wyprodukowanie np. czołgu, transportera opancerzonego, samolotu, śmigłowca lub okrętu wojennego, wiąże się z: koniecznością poniesienia wielomilionowych nakładów refinansowych (...) oraz często nawet półtorarocznym i dłuższym okresem od podpisania umowy do dostarczenia gotowego wyrobu.” – czytamy w dokumencie dostarczonym posłom przez urzędników ministerstwa.

Udzielanie zaliczek jest w tej sytuacji koniecznością. Bez nich żaden z kontrahentów nie chce podpisać umowy i rozpocząć kosztownej i długoletniej produkcji. Co więcej, MON jest zmuszony wypłacać zaliczki coraz częściej. Wiąże się to z rosnącą kwotą przeznaczoną na modernizację techniczną polskiego wojska. Dla porównania, w 2009 roku resort wypłacił zaliczki na UiSW w wysokości 862,5 mln zł. Rok później była to już suma 1595,6 mln zł. A w 2011 roku – 1668,7 mln zł.

NIK wskazała w raporcie pokontrolnym konieczność opracowania precyzyjnych zasad korzystania z akredytywy dokumentowej. – To instrument finansowy stosowany wtedy, gdy sprzedający nie ma zaufania do kupującego i nie jest pewien, czy będzie on w stanie sfinansować zamówiony sprzęt – tłumaczył gen. Sodolski. Wówczas do transakcji pomiędzy klientem (np. MON) a wykonawcą (producent czy dostawca sprzętu) włącza się bank, który otwiera specjalny rachunek i udziela – na zlecenie klienta – akredytywy. Tym samym, kontrahent uzyskuje gwarancję, że ustalona zapłata wpłynie na jego konto, może więc rozpocząć produkcję zamówionego towaru. Ten sposób finansowania transakcji zbrojeniowych jest jednym z najbezpieczniejszych, niestety podnosi koszty zakupów o kilkanaście procent. Akredytywy często żądają od klientów producenci uzbrojenia z USA i Rosji.

Przedstawiciele MON zwrócili się do Ministerstwa Finansów z prośbą o opracowanie zmian przepisów ustawy o finansach publicznych. Tak, by MON uzyskał możliwość stosowania nie tylko zaliczek, ale także rachunków akredytyw dokumentowych.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik - Combat Camera / DO SZ

dodaj komentarz

komentarze


Cienka niebieska linia
 
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wozy amunicyjne do Raków
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Jedna misja, jeden zespół
Przysięga śląskich terytorialsów
Preselekcja u komandosów
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Spełniliśmy swój obowiązek
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Rozpoczynamy nową erę
High Confidence Operations
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Sprawdzają Brutusa
Przez krew zdobyty Śląsk
Strzelać nauczyłem się sam
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wielofunkcyjny scyzoryk
Blitzkrieg na stepach Mongolii
A Wave of Alliances
Rivalry on Closed Sea
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wojna wywiadów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Czarny odchodzi do cywila
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zielonka dla Patriotów
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
A Torn Subcontinent
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Warszawa walczy, wracamy
„Pułaski” wrócił do kraju
Irańskie szachy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Od sojusznika do kata
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Piknik ze smakiem
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Śladami Pierwszej Pancernej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Amerykańska przyszłość WZL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO