moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

RAK – polskie działo światowej klasy

Samobieżny moździerz RAK w ciągu minuty może wystrzelić dziesięć granatów. Dzięki nowatorskiemu systemowi nawigacji i kierowania ogniem trafia w cel z odległości 12 kilometrów. Ten najnowocześniejszy w swojej klasie sprzęt na świecie produkuje Huta Stalowa Wola.

Samobieżny moździerz RAK

Zestaw ogniowy120 milimetrowych samobieżnych moździerzy RAK składa się z ośmiu dział. Żeby przygotować się do otwarcia ognia moździerze potrzebują tylko dwóch minut, jest to możliwe dzięki pełnej automatyzacji sprzętu. Jeszcze szybciej mogą uciec przed kontruderzeniem przeciwnika. Stanowisko ogniowe mogą zmienić już po piętnastu sekundach od wystrzelenia ostatniego granatu. Pociski trafiają do celu oddalonego 8-12 kilometrów.

- RAK to sukces polskich inżynierów. Pod względem technicznym jest bezkonkurencyjny. Jego elektronika i pełna automatyzacja są na najwyższym światowym poziomie– przekonuje Krzysztof Trofiniak prezes Huty Stalowa Wola, której inżynierowie stworzyli ultranowoczesne moździerze. – Co bardzo ważne, większość elementów tego zestawu powstaje w Polsce, więc w przyszłości skorzysta na tym polska gospodarka.

Specjaliści z Huty pracę nad samobieżnym moździerzem rozpoczęli w 2006 roku. Początkowo firma realizowała projekt badawczo-rozwojowy wykorzystując własne środki, potem otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. HSW zaprezentowała system ogniowy w lipcu 2008 roku, a kilka miesięcy później przedstawiła prototyp moździerza na podwoziu gąsienicowym. Jesienią 2009 roku Departament Polityki Zbrojeniowej MON i HSW zawarły umowę, na mocy której Huta zobowiązała się wykonać dwa prototypy automatycznych 120-milimetrowych moździerzy - gąsienicowego MAHSW-G oraz kołowego MAHSW-K. Ten pierwszy miał powstać na podwoziu haubicy 2S1 Goździk, a drugi –  transportera Rosomak.

Choć oba działa przechodzą jeszcze próby kwalifikacyjne, polskim moździerzem o kryptonimie RAK interesują się zagraniczne armie. Na początku grudnia na poligonie w Nowej Dębie oficerowie z dziesięciu państw, m.in. z Niemiec, Francji, Włoch, Litwy i Finlandii mogli zobaczyć jak w praktyce wygląda użycie RAK-ów.

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Rafał
1705235700
dlaczego wierza jest załogowa.... mam nadzieję że już są prace nad bezzałogową werdsją.
D9-01-A5-B8
~Kmicic
1427710860
Brawo, oby tak dalej
F7-A7-BD-54
~ja
1398814080
Wieża powinna być bezzałogowa. Byłaby mniejsza, lżejsza. O jej ciężar HSW stoczyło batalię. Pierwotnie była za ciężka jak na podwozie rosomaka ale i teraz wydaje się być jeszcze zbyt cięzka na podwozie kołowe.
0A-0D-D8-79
~Ossakowski
1376172600
Drogi iopiop. Na stronie Huty Stalowej Woli http://www.hsw.pl/czytaj/527 masz pełen opis techniczny pojazdu.
C6-88-A8-1C
~iopiop
1360156380
A ładowanie jest w pełni zautomatyzowane ?? pytam bo w tekscie coś niby jest ale w obecnych czasach nawet PZ nie można wierzyć
E9-4C-B5-D1
~rafex79
1355505780
5000 sztuk dla Polskie armi
EE-E7-03-A5
~GJ
1355478480
Brawo!!! Jest światełko w tunelu.Trzeba teraz jak najszybciej w odpowiednio dużej ilości i za niewygórowaną cenę wprowadzić go do naszej armii bo to jest najlepsza reklama i by ewentualni zagraniczni nabywcy nabrali zaufania, sprzedawać wszystkim zainteresowanym nie patrząc na amerykańskie zakazy i groźby.Niestety jak uczy historia Polacy potrafią s......ć nawet 100% HIT albo jak "czarna łapa" pogrozi palcem zawinąć ogon pod siebie choć chciałbym się mylić.Pożyjemy zobaczymy...
88-2B-9A-09

Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Odznaczenia za wzorową służbę
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Marynarze podjęli wyzwanie
Sukces Polaka w biegu z marines
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Mundurowi z benefitami
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
Kircholm 1605
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Mity i manipulacje
Zasiać strach w szeregach wroga
Kaman – domknięcie historii
Starcie pancerniaków
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Standardy NATO w Siedlcach
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Pięściarska uczta w Suwałkach
Abolicja dla ochotników
Nie daj się zhakować
Nowe zasady dla kobiet w armii
Męska sprawa: profilaktyka
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Niespokojny poranek pilotów
Polski „Wiking” dla Danii
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pomnik nieznanych bohaterów
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Rusza program „wGotowości”
Koniec dzieciństwa
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Kolejny kontrakt Dezametu
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Marynarze mają nowe motorówki
Wellington „Zosia” znad Bremy
Brytyjczycy na wschodniej straży
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
„Road Runner” w Libanie
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Inwestycja w bezpieczeństwo
Szansa na nowe życie
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Sportowcy na poligonie
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Husarze bliżej Polski
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO