Strzelcy wracają z sześcioma medalami

Złoty, srebrny i cztery brązowe krążki – to dorobek reprezentacji Wojska Polskiego na mistrzostwach świata w strzelectwie. Celniej trafiały panie, które zdobyły 5 z nich. Żołnierze rywalizowali w chińskim Guangzhou. W ostatnim dniu najlepiej z Polaków spisała się por. mar. Sławomira Szpek, która była szósta.

Dziewczyny na medal, od lewej: st. mar. Karolina Bujakowska, st. mar. Agnieszka Korejwo, por. mar. Sławomira Szpek, kpr. Sylwia Bogacka, szer. Paula Wrońska i st. szer. Agnieszka Nagay.

Bardzo wysoki poziom miała rywalizacja kobiet w karabinie sportowym w konkurencji 60 strzałów z postawy leżącej. Pięć pierwszych miejsc zajęły zawodniczki z reprezentacji, które poprzedniego dnia nie zdobyły medali w turnieju drużynowym. Triumfowała Estonka Anžela Voronova przed obrończynią tytułu mistrzowskiego z Rio de Janeiro Szwedką Anną Normann oraz reprezentantkami Korei Północnej i Tajlandii. Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się zawodniczki, które stały na podium w klasyfikacji drużynowej. Najlepiej z Polek spisała się kpr. Sylwia Bogacka, która zajęła dziesiąte miejsce z wynikiem lepszym o jedno oczko niż w strzelaniach do rankingu drużynowego. St. szer. Agnieszka Nagay poprawiła swój rezultat z „drużynówki” o dwa punkty, ale wystarczyło jej to do zajęcia 15. pozycji w rywalizacji indywidualnej. Z kolei szer. Paula Wrońska powtórzyła swój wynik z poprzedniego dnia i z 587 pkt. sklasyfikowano ją na 19. miejscu.

O medalach w rywalizacji pań w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego musiały zadecydować dodatkowe serie. Pojedynek o złoto z zawodniczką Korei Południowej Da Young Kim wygrała Białorusinka Żanna Szapialewicz. Do wyłonienia brązowej medalistki konieczne były dwie dodatkowe serie. W drugiej o jedno oczko lepsza od Chinki Yan Zhu była reprezentantka Korei Północnej Hyang Gum Kim. Szóste miejsce zajęła najlepsza zawodniczka w strzelaniach z broni krótkiej wojskowych czempionatów w 2010 i 2011 roku por. mar. Sławomira Szpek. Polka „wystrzelała” 575 oczek. Wynik o jeden punkt gorszy od najbardziej utytułowanej naszej specjalistki od strzelań pistoletowych miała st. mar. Agnieszka Korejwo. Podobnie jak w turnieju drużynowym gorszy występ w rywalizacji indywidualnej zanotowała st. mar. Karolina Bujakowska, którą sklasyfikowano na 21. pozycji.

Wśród mężczyzn tytuł mistrzowski w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego zdobył Francuz
Boris Artaud, a miejsca na podium wywalczyli Turek Murat Kiliç i Chińczyk Chuanlin Li. Z Polaków, którzy dzień wcześniej wywalczyli brązowy medal w klasyfikacji drużynowej, najlepiej spisał się bsm. Radosław Podgórski. Brązowy medalista indywidualny wojskowych mistrzostw z 2009 roku z wynikiem 581 pkt. zajął 11. pozycję. Bsmt Piotr Daniluk był 29., a kpt. mar. Tomasz Królik 35.

Nasza reprezentacja na mistrzostwach w Guangzhou wypadła o wiele lepiej niż przed rokiem na V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Rio de Janeiro. Zdobyła tam dwa srebrne medale i jeden brązowy. Strzelcom nie udało się jednak powtórzyć osiągnięcia z najbardziej udanego czempionatu w Brazylii w 2010 roku. Przed dwoma laty na mistrzostwach w Rio de Janeiro reprezentacja WP po raz pierwszy wygrała klasyfikację medalową imprezy tej rangi – biało-czerwoni zdobyli dwa złote krążki, srebrny i dwa brązowe. W tym roku medali było więcej, ale niestety tylko jeden złoty.