moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Złoty medal dla polskich podchorążych

Drużyna z wrocławskiej szkoły oficerskiej zwyciężyła w Międzynarodowych Mistrzostwach Uczelni Wojskowych. Wyprzedziła studentów z Ukrainy i lotników z dęblińskiej „Szkoły Orląt”. – Mistrzostwa to dobry pomysł. Nasi studenci chcą przyjechać także za rok – mówi mjr Henryk Harżbecker, opiekun niemieckiej drużyny.

Zawody zorganizowała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. – Pomysł spotkał z dużym zainteresowaniem – mówi płk Mirosław Doliński, główny sędzia mistrzostw i kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej szkoły. Na zawody przyjechali studenci ze Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Drezna, Akademii Sił Zbrojnych ze Słowacji oraz Akademii Wojsk Lądowych ze Lwowa.

Okazją do sportowej imprezy są obchody Dnia Podchorążego. Żołnierze rozegrali trzy konkurencje. Strzelali z karabinka Beryl, wzięli udział w biegu przełajowym na 5 km, musieli też pokonać wodny tor przeszkód. W rywalizacji wzięło udział siedem zespołów. Drużyny składały się z pięciu zawodników, w każdej musiała być przynajmniej jedna kobieta. Podczas strzelania sędziowie brali pod uwagę punkty zawodników całej drużyny. W konkurencjach bieg przełajowy i wodny tor przeszkód liczył się czas ostatniego zawodnika.

– Zawodnicy naszej drużyny po raz pierwszy mogli wziąć w ręce karabinek Beryl, zupełnie inny niż broń, której używają na co dzień – opowiada mjr Henryk Harżbecker, opiekun drużyny z Niemiec. – Zawodnicy zapowiadają, że jeśli za rok odbędą się podobne mistrzostwa, to znów chętnie wezmą w nich udział.

– Mistrzostwa to bardzo dobry pomysł. Poza sportową rywalizacją, są także okazją, by poznać studentów z innych wojskowych uczelni i wymienić doświadczenia – mówiła kpr. pchor. Iwona Januszek, studentka drugiego roku uczelni z Dęblina.

Pięcioosobowa drużyna podchorążych z wrocławskiej szkoły nie dała szans swoim konkurentom i zajęła pierwsze miejsce. Drugie wywalczył zespół z Ukrainy, a na trzecim miejscu podium stanęła ekipa z Dęblina. W klasyfikacji generalnej zawodów piąte miejsce zajęła drużyna Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, szóste z Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy, a siódme słuchacze Akademii Sił Zbrojnych ze Słowacji.

Wręczenie pucharów, medali i dyplomów odbędzie się podczas uroczystej zbiórki z okazji Dnia Podchorążego. Część żołnierzy, w tym warta honorowa, wystąpi w mundurach historycznych z kagankami i pochodniami. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Przeprawy na Odrze
Czas na oświadczenia majątkowe
Skromny początek wielkiej wojny
Spluwaczki w nowej odsłonie
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Focus of Every Move
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
„Jaskółka” na Bałtyku
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Outside the Box
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Desant w Putlos
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojsko wskazało priorytety
Borsuki, ognia!
Together on the Front Line and Beyond
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Cztery lata wojny w Ukrainie
Cios w serce reżimu
Oko na Bałtyk
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Kierunek Rumunia
Polski sektor obronny za SAFE
Walka o pierwszą dziesiątkę
Debiut skialpinizmu
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Morskie koło zamachowe
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Piekło „Pługa”
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Sprintem do bobsleja
Wojsko nadal na Horyzoncie
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Koniec olimpijskich zmagań
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Przemyślany każdy ruch
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
METS po nowemu
Oficer od drona
Gala MMA coraz bliżej
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Wojskowe Schengen coraz bliżej
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Debiut ogniowy Borsuków
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO