moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jubileusz okrętów Marynarki Wojennej

ORP „Błyskawica” – najstarszy na świecie przedstawiciel swojej klasy i jeden z nielicznych zachowanych okrętów, które walczyły w drugiej wojnie światowej obchodzi 75 rocznicę podniesienia bandery. Jubileusz mają też szkoleniowa „Iskra” oraz hydrograficzne „Arctowski” i „Heweliusz”.

ORP „Błyskawica”

Trzydziestą rocznicę podniesienia bandery świętują należące do Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego: ORP „Arctowski” i ORP „Heweliusz”. – Znaczenie tych dwóch okrętów trudno przecenić. Pracują nie tylko na rzecz wojska, ale i gospodarki morskiej – podkreśla kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik Marynarki Wojennej. – Zbierają one dane o trasach żeglugowych, podmorskich przeszkodach, portach, latarniach morskich, łączności radiowej czy pogody – wylicza kmdr por. Zajda.

Materiał ten trafia potem do Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, gdzie opracowywane są mapy morskie zarówno papierowe, jak i elektroniczne. Dane zebrane przez okręty umożliwiają także przygotowanie tzw. locji, czyli specjalistycznych książek z informacjami dla jednostek wchodzących do portów.

ORP „Arctowski”

Okręty hydrograficzne na co dzień wykonują żmudną, mało efektowną, ale niezwykle pożyteczną pracę. Bywa jednak, że na chwilę staje się o nich głośno. Tak było choćby z „Arctowskim”, którego załoga odkryła miejsce, gdzie spoczywa wrak słynnego liniowca „Steuben”. Podczas drugiej wojny światowej jednostka ta była wykorzystywana przez Niemców jako transportowiec. 10 lutego 1945 roku, podczas rejsu z Piławy do Swinemuende (dziś Bałtyjsk i Świnoujście) została zatopiona przez sowiecki okręt podwodny.

„Arctowski” pomógł też w identyfikacji wraku spoczywającego u wybrzeży Polski niemieckiego lotniskowca „Graf Zeppelin”. To prawdopodobnie największy bałtycki wrak.

ORP „Iskra”

Z kolei ORP „Iskra” to trzymasztowy żaglowiec, na pokładzie którego rejsy szkoleniowe odbywają przyszli oficerowie Marynarki Wojennej. Jednostka przez ponad 200 dni w roku znajduje się poza polskimi portami. Żeglowała przez wszystkie oceany i większość mórz świata. Co roku bierze udział w regatach Tall Ships Race, na koncie ma triumf w prestiżowych zmaganiach „Cutty Sark Trophy”. W 1990 roku „Iskra” została nagrodzona przez Sekretarza Generalnego ONZ Medalem Pokoju.

Z okazji święta ORP „Arctowskiego”, ORP „Heweliusza” i ORP „Iskry” w Gdyni została zorganizowana uroczystość, podczas której można było obejrzeć sprzęt i pamiątki okrętowe. Były okolicznościowe listy i rozkazy, wyróżnienia dla członków załogi oraz pamiątkowe wpisy do kronik okrętowych.

Z kolei jutro rano rozpoczną się obchody 75-lecia podniesienia bandery na ORP „Błyskawica”. Obecnie to najstarszy na świecie przedstawiciel swojej klasy i jeden z nielicznych zachowanych okrętów, które walczyły w drugiej wojnie światowej.

Biało-czerwona bandera po raz pierwszy załopotała na nim 25 listopada 1937 roku. Miało to miejsce w angielskim mieście Cowes. Potem okręt służył w Gdyni. W przededniu wojny w ramach operacji „Peking” opuścił jednak tamtejszy port i wraz z dwoma innymi niszczycielami skierował się do Wielkiej Brytanii. Podczas wojennych zmagań przepłynął 150 tysięcy mil morskich, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, osłaniał 83 konwoje. Ma udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz uszkodzeniu trzech okrętów podwodnych przeciwnika. Z jego pokładu żołnierze zestrzelili cztery wrogie samoloty. Sam był trzykrotnie uszkodzony. Za zasługi „Błyskawica” dostała Order Virtuti Militari.

ORP „Błyskawica” po remoncie w 1943 roku

Po wojnie wrócił do Gdyni, gdzie przez 20 lat służył jako niszczyciel. W 1976 roku zorganizowano na nim muzeum. Rocznie odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy turystów. Cumuje przy gdyńskim Skwerze Kościuszki.

Rocznicowe uroczystości rozpoczną się w sobotę rano. Zgodnie z marynarską tradycją załoga okrętu podniesie wielką galę banderową. – Podczas obchodów bandera ORP „Błyskawica” zostanie udekorowana medalem „Pro Memoria”, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca 75-lecie służby okrętu, a z pokładu oddany zostanie świąteczny salut armatni, na który złoży się siedem wystrzałów – wylicza kmdr ppor. Piotr Adamczak, zastępca rzecznika Marynarki Wojennej.

Goście uroczystości obejrzą też pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej MW przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej MW. W obchodach wezmą udział m.in. admirał floty Tomasz Mathea, dowódca MW, Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciele samorządów Gdyni i Cowes, a także byli i obecni marynarze ORP „Błyskawica” i ich rodziny.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński; Tomasz Nalikowski, Dark;

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe po nowemu
 
Obronny „Brave Band”
We Are All Darfur
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Defense Without Politics
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Czerwoni w odwrocie
Krwawe walki o Monte Cassino
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Iran uderza w USA
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nauka latania
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Cenni pracownicy w mundurach
Szturmani na Lipie
Chciałem walczyć z Niemcami
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
O Patriotach na WAT
Zagłada Parośli
Nowy wiceminister w MON
F-35 – polska Harpia
Noc deportacji
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
They Train Together, They Fight Together
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Podziemna potęga
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Własne interesy Europy
Double Eagle po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Umowa na Harpie podpisana!
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał Iranu
Sowieci w lodowej pułapce
Żyj zdrowiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO