moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jubileusz okrętów Marynarki Wojennej

ORP „Błyskawica” – najstarszy na świecie przedstawiciel swojej klasy i jeden z nielicznych zachowanych okrętów, które walczyły w drugiej wojnie światowej obchodzi 75 rocznicę podniesienia bandery. Jubileusz mają też szkoleniowa „Iskra” oraz hydrograficzne „Arctowski” i „Heweliusz”.

ORP „Błyskawica”

Trzydziestą rocznicę podniesienia bandery świętują należące do Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego: ORP „Arctowski” i ORP „Heweliusz”. – Znaczenie tych dwóch okrętów trudno przecenić. Pracują nie tylko na rzecz wojska, ale i gospodarki morskiej – podkreśla kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik Marynarki Wojennej. – Zbierają one dane o trasach żeglugowych, podmorskich przeszkodach, portach, latarniach morskich, łączności radiowej czy pogody – wylicza kmdr por. Zajda.

Materiał ten trafia potem do Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, gdzie opracowywane są mapy morskie zarówno papierowe, jak i elektroniczne. Dane zebrane przez okręty umożliwiają także przygotowanie tzw. locji, czyli specjalistycznych książek z informacjami dla jednostek wchodzących do portów.

ORP „Arctowski”

Okręty hydrograficzne na co dzień wykonują żmudną, mało efektowną, ale niezwykle pożyteczną pracę. Bywa jednak, że na chwilę staje się o nich głośno. Tak było choćby z „Arctowskim”, którego załoga odkryła miejsce, gdzie spoczywa wrak słynnego liniowca „Steuben”. Podczas drugiej wojny światowej jednostka ta była wykorzystywana przez Niemców jako transportowiec. 10 lutego 1945 roku, podczas rejsu z Piławy do Swinemuende (dziś Bałtyjsk i Świnoujście) została zatopiona przez sowiecki okręt podwodny.

„Arctowski” pomógł też w identyfikacji wraku spoczywającego u wybrzeży Polski niemieckiego lotniskowca „Graf Zeppelin”. To prawdopodobnie największy bałtycki wrak.

ORP „Iskra”

Z kolei ORP „Iskra” to trzymasztowy żaglowiec, na pokładzie którego rejsy szkoleniowe odbywają przyszli oficerowie Marynarki Wojennej. Jednostka przez ponad 200 dni w roku znajduje się poza polskimi portami. Żeglowała przez wszystkie oceany i większość mórz świata. Co roku bierze udział w regatach Tall Ships Race, na koncie ma triumf w prestiżowych zmaganiach „Cutty Sark Trophy”. W 1990 roku „Iskra” została nagrodzona przez Sekretarza Generalnego ONZ Medalem Pokoju.

Z okazji święta ORP „Arctowskiego”, ORP „Heweliusza” i ORP „Iskry” w Gdyni została zorganizowana uroczystość, podczas której można było obejrzeć sprzęt i pamiątki okrętowe. Były okolicznościowe listy i rozkazy, wyróżnienia dla członków załogi oraz pamiątkowe wpisy do kronik okrętowych.

Z kolei jutro rano rozpoczną się obchody 75-lecia podniesienia bandery na ORP „Błyskawica”. Obecnie to najstarszy na świecie przedstawiciel swojej klasy i jeden z nielicznych zachowanych okrętów, które walczyły w drugiej wojnie światowej.

Biało-czerwona bandera po raz pierwszy załopotała na nim 25 listopada 1937 roku. Miało to miejsce w angielskim mieście Cowes. Potem okręt służył w Gdyni. W przededniu wojny w ramach operacji „Peking” opuścił jednak tamtejszy port i wraz z dwoma innymi niszczycielami skierował się do Wielkiej Brytanii. Podczas wojennych zmagań przepłynął 150 tysięcy mil morskich, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, osłaniał 83 konwoje. Ma udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz uszkodzeniu trzech okrętów podwodnych przeciwnika. Z jego pokładu żołnierze zestrzelili cztery wrogie samoloty. Sam był trzykrotnie uszkodzony. Za zasługi „Błyskawica” dostała Order Virtuti Militari.

ORP „Błyskawica” po remoncie w 1943 roku

Po wojnie wrócił do Gdyni, gdzie przez 20 lat służył jako niszczyciel. W 1976 roku zorganizowano na nim muzeum. Rocznie odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy turystów. Cumuje przy gdyńskim Skwerze Kościuszki.

Rocznicowe uroczystości rozpoczną się w sobotę rano. Zgodnie z marynarską tradycją załoga okrętu podniesie wielką galę banderową. – Podczas obchodów bandera ORP „Błyskawica” zostanie udekorowana medalem „Pro Memoria”, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca 75-lecie służby okrętu, a z pokładu oddany zostanie świąteczny salut armatni, na który złoży się siedem wystrzałów – wylicza kmdr ppor. Piotr Adamczak, zastępca rzecznika Marynarki Wojennej.

Goście uroczystości obejrzą też pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej MW przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej MW. W obchodach wezmą udział m.in. admirał floty Tomasz Mathea, dowódca MW, Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciele samorządów Gdyni i Cowes, a także byli i obecni marynarze ORP „Błyskawica” i ich rodziny.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński; Tomasz Nalikowski, Dark;

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Terytorialsi na wysokościach
Nowa misja i nowy sprzęt
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Kosmiczny gość
Wrzesień ’39 na południu Polski
Irańskie szachy
Polskie firmy na targach w Londynie
A Torn Subcontinent
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Defendery 2019 – część 3
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
„Robot” w akcji
Śląskie sceny z życia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polska nie pozostanie osamotniona
Historia Liberatora wyjaśniona
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Walka i dyplomacja
Większe dotacje na budowę strzelnic
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Warszawa – miasto nieujarzmione
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Iranian Chess Game
Nowy wiceminister w MON
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Samochód do desantowania
Jedna misja, jeden zespół
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Sprawdzają Brutusa
Umarły dla świata
Głos (z) płonącej Warszawy
Chorwacki test polskich kadetów
Zapal światło dla ofiar Katynia
Thin Blue Line
Cienka niebieska linia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Przetrwać do świtu
Rozpoczynamy nową erę
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Defendery 2019 – część 4
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Klasy wojskowe po nowemu
Rok Żelaznej Dywizji
Oko na Europę
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Cyberprzestrzeń priorytetem MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO