moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy rozejm na Bliskim Wschodzie się utrzyma

Blisko połowa Izraelczyków jest przeciwna zawartemu z Palestyńczykami zawieszeniu broni – wynika z najnowszych sondaży. Z kolei w Strefie Gazy panują nastroje triumfalizmu. Po obu stronach trwa liczenie strat, do jakich doszło podczas ośmiodniowej  wymiany ognia między Izraelem a palestyńskimi ugrupowaniami Hamas i Islamski Dżihad.

Zniszczenia w Strefie Gazy

Sondaż, który pojawił się w izraelskich mediach, przeprowadził niezależny ośrodek badawczy Maagar Mochot. Wynika z niego, że 49 proc. pytanych opowiedziało się za kontynuowaniem operacji „Filar obrony”. 31 proc. wybrało zawieszenie broni, a 20 proc. przyznało, że nie ma zdania.

W utrzymanie zawieszenia broni wątpi minister spraw zagranicznych Izraela Avigdor Liberman. W jednym z wywiadów telewizyjnych polityk stwierdził, że „w końcu trzeba obalić reżim Hamasu”. – Okupacja Gazy i obalenie Hamasu to proces, który trwałby ponad cztery miesiące – oceniał Liberman. Ale, jak zauważył, rozpoczynanie operacji lądowej na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi do Knesetu byłoby złym ruchem.

Dziś, zaledwie dwa dni od zawieszenia broni, na granicy między Izraelem a Strefą Gazy zastrzelony został Palestyńczyk.

Jak dotąd obie strony konfliktu starają się przestrzegać rozejmu. Trwa szacowanie kosztów i weryfikacja liczby ofiar kilkudniowych walk między Izraelem a palestyńskimi ugrupowaniami Hamas i Islamski Dżihad.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej podało, że według posiadanych przez nie informacji w enklawie palestyńskiej zginęło 158 osób, w tym 103 cywili. Wśród ofiar jest 30 dzieci i 13 kobiet. Dane te są wciąż weryfikowane. Źródła palestyńskie informują o 163 ofiarach śmiertelnych izraelskich ataków, w tym 37 dzieciach. Natomiast w Izraelu z powodu ran odniesionych od odłamków pocisku moździerzowego zmarł drugi żołnierz, kpt. rez. Boris Yarmulnik. Tym samym liczba śmiertelnych ofiar konfrontacji z ugrupowaniami palestyńskimi ze Strefy Gazy wzrosła do sześciu.

Izraelskie Siły Obrony przyznały, że w nocy, już po ogłoszeniu rozejmu, palestyńscy bojownicy wystrzelili mniej rakiet niż podawano wcześniej. Ostatecznie wojskowi potwierdzili, że było ich pięć, a dwie z nich zostały przechwycone przez system przeciwrakietowy Iron Dome.

Ogółem podczas operacji „Filar obrony” zniszczono 421 pocisków, których trajektoria lotu wskazywała, że spadną na tereny zamieszkałe. Skuteczność działań oceniono na 84 proc. Rząd izraelski podał, że ośmiodniowe użycie systemu Iron Dome kosztowało 25–30 mln dolarów.

Wśród ponad 1500 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy w kierunku Izraela po raz pierwszy użyto kilku pocisków dalekiego zasięgu Fajr-5, które mogą dosięgnąć cele odległe o 75 km. Przenoszą one 175 kg materiałów wybuchowych. Rakiety Fajr-5 są produkcji irańskiej, ale Hamas twierdzi, że wytwarza ich lokalny odpowiednik – Kassam M-75.

Jednak dowódca sił lądowych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej gen. mjr Mohamed Ali Dżafari przyznał, że technologia produkcji Fajr-5 została przekazana Palestyńczykom. Jego wypowiedź w tej sprawie pojawiła się na stronie internetowej irańskiego klubu młodych dziennikarzy.

W zasięgu Fajr-5 są Tel Awiw i Jerozolima. Według źródeł izraelskich palestyńscy bojownicy dysponują sześcioma typami rakiet o różnym zasięgu i sile rażenia. Cztery z rodziny Kassam są ich własnej produkcji. Zasięg  największej Kassam 4 wynosi 15–17 km.

Izraelski minister obrony Ehud Barak stwierdził, że świętujący „zwycięstwo” Hamas otrzymał ciężkie ciosy militarne. – Duża część rakiet średniego zasięgu została zniszczona – powiedział. Zdaniem szefa resortu obrony, rakiety, które spadły na obszary zabudowane w Izraelu, zawierały około tony materiałów wybuchowych. Na cele w Strefie Gazy spadło ich zaś około 1000 ton.

Źródło: BBC News, Jerusalem Post, Reuters

O konflikcie na Bliskim Wschodzie czytaj także:

WR

autor zdjęć: PCHR

dodaj komentarz

komentarze


Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
 
Symulatory strzelań Rosomaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Nauka zimowego pływania
Double Eagle po nowemu
They Train Together, They Fight Together
Iran uderza w USA
Krwawe walki o Monte Cassino
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Arsenał Iranu
Własne interesy Europy
„Bolko” w służbie
We Are All Darfur
Śmierć bohatera
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
JWK z odznaką pamiątkową
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Security Game
Chciałem walczyć z Niemcami
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Klasy wojskowe po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Militaria na Zamku Królewskim
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ważka bliżej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Darłowo czeka na śmigłowce
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy wiceminister w MON
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Stulatka hydrografia
Podziemna potęga
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Obradowała Rada Gabinetowa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Pretorianie na Mazurach
For the Right Cause

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO