moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Moda na futsal

Dziesięciu zawodników w dwóch drużynach, boisko pod dachem i lotne zmiany jak w hokeju – to najkrótsza definicja futsalu, czyli halowej odmiany piłki nożnej. Dyscyplina ta stała się w ostatnich latach bardzo popularna także w polskiej armii. Dzisiaj rozpoczęły się w Toruniu VI Mistrzostwa Wojska Polskiego. O miano najlepszych rywalizuje jedenaście drużyn z całego kraju.


Futsal przebojem wdarł się do armii. – W wojskowych halach dzisiaj częściej kopie się piłkę niż odbija nad siatką – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Swoje drużyny mają nie tylko rodzaje Sił Zbrojnych, ale także jednostki i pododdziały. Na każdym szczeblu prowadzone są rozgrywki i piłkarze rywalizują o tytuły mistrzów. Drużyny wojskowe biorą także udział, nie bez powodzenia, w zawodach i turniejach organizowanych poza WP. Włączenie rozgrywek w piłce halowej do współzawodnictwa w sporcie powszechnym tylko potwierdziło ogromną popularność tej dyscypliny wśród żołnierzy. – Teraz w futsal gra się wszędzie – dodaje ppłk Bembnowicz.

Piłkarze halowi nie mogą narzekać na brak imprez. Poza rozgrywkami na szczeblu dywizji czy rodzajów Sił Zbrojnych, mogą brać udział w coraz popularniejszych zawodach dla służb mundurowych. Od 2000 r. rozgrywane są Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Futsalu. Pierwszym mistrzem została drużyna z 1 Pułku Specjalnego Komandosów. Potem już wojskowym nie szło tak dobrze. W historii tego turnieju żołnierzom udało się zdobyć jeszcze tylko jeden medal. W 2003 r. brąz wywalczyła ekipa 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.

– W mistrzostwach organizowanych na Śląsku w najmocniejszych ekipach grali piłkarze, którzy ocierali się o drużyny ekstraklasy w futsalu – podkreśla kpt. Jakub Wołyński z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, który przed kilkoma laty jako oficer 10 Brygady Kawalerii Pancernej grał w MP Służb Mundurowych. – W 2007 i 2008 r. zajęliśmy w czempionacie piąte miejsce. Byliśmy najlepszą drużyną z wojska – dodaje kpt. Wołyński.

Organizatorem kolejnego czempionatu dla służb mundurowych jest chor. Ryszard Walendziak z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Mistrzostwa Polski Formacji Mundurowych w Futsalu organizuje od 2007 r. W lutym tego roku w Toruniu odbyła się piąta edycja imprezy. Jej zwycięzcą została drużyna z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, a najlepszym zespołem z wojska był zespół z 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska – zajął 4. miejsce.

W tym roku w Tychach zorganizowano kolejny, duży turniej futsalowy – I Puchar Polski Pracowników Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej. Pierwszym triumfatorem imprezy zostali piłkarze z 10 BKPanc, którzy w półfinale pokonali drużynę z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, a w finale wygrali 5:3 z reprezentacją Polskich Kolei Państwowych Energetyka Katowice.

Dzisiaj rozpoczęły się w Toruniu VI Mistrzostwa Wojska Polskiego w Futsalu. Poprzedziły je dziesiątki mniejszych turniejów mistrzowskich, podczas których wyłaniano reprezentantów jedenastu drużyn, które walczą o medale w grodzie Kopernika. Na portalu polska-zbrojna.pl będziemy obszernie relacjonować tę imprezę.

* * * * *

Kolebką popularnej „halówki” jest Ameryka Południowa, w której pierwsze mecze rozegrano w 1930 r. W Polsce pionierami w popularyzowaniu rozgrywek w halowej piłce nożnej był Śląsk. Pierwszy turniej zorganizowano w Gliwicach w 1983 r., a do udziału w nim zgłosiły się aż 132 zespoły. Pod koniec lat 80. XX wieku moda na halowe turnieje pod dachem dotarła i do stolicy, a duży udział w popularyzacji tej odmiany futbolu mieli dziennikarze. Żurnaliści toczyli zacięte boje w hali we Włochach, a w rywalizacji m.in. z drużynami „Piłki Nożnej” i „Życia Warszawy” nie zabrakło także ekipy „Polski Zbrojnej”.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


A Torn Subcontinent
 
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Polska nie pozostanie osamotniona
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Klasy wojskowe po nowemu
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Defendery 2019 – część 3
Nowa misja i nowy sprzęt
Przetrwać do świtu
Głos (z) płonącej Warszawy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Iranian Chess Game
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
DSEI dla ludzi morza
Zapal światło dla ofiar Katynia
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polskie firmy na targach w Londynie
Chorwacki test polskich kadetów
Nowy wiceminister w MON
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Warszawa – miasto nieujarzmione
Defendery 2019 – część 4
Sprawdzają Brutusa
Rok Żelaznej Dywizji
Rozpoczynamy nową erę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Kosmiczny gość
Większe dotacje na budowę strzelnic
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Terytorialsi na wysokościach
Defendery 2019 – część 2
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Wrzesień ’39 na południu Polski
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Umarły dla świata
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Defendery 2019
Historia Liberatora wyjaśniona
Niszczyciele czołgów z PGZ
Walka i dyplomacja
Cienka niebieska linia
Thin Blue Line
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Irańskie szachy
Awaryjny most gotowy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
„Robot” w akcji
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Oko na Europę
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Podstawa silnego przemysłu
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Śląskie sceny z życia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO