moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Moda na futsal

Dziesięciu zawodników w dwóch drużynach, boisko pod dachem i lotne zmiany jak w hokeju – to najkrótsza definicja futsalu, czyli halowej odmiany piłki nożnej. Dyscyplina ta stała się w ostatnich latach bardzo popularna także w polskiej armii. Dzisiaj rozpoczęły się w Toruniu VI Mistrzostwa Wojska Polskiego. O miano najlepszych rywalizuje jedenaście drużyn z całego kraju.


Futsal przebojem wdarł się do armii. – W wojskowych halach dzisiaj częściej kopie się piłkę niż odbija nad siatką – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Swoje drużyny mają nie tylko rodzaje Sił Zbrojnych, ale także jednostki i pododdziały. Na każdym szczeblu prowadzone są rozgrywki i piłkarze rywalizują o tytuły mistrzów. Drużyny wojskowe biorą także udział, nie bez powodzenia, w zawodach i turniejach organizowanych poza WP. Włączenie rozgrywek w piłce halowej do współzawodnictwa w sporcie powszechnym tylko potwierdziło ogromną popularność tej dyscypliny wśród żołnierzy. – Teraz w futsal gra się wszędzie – dodaje ppłk Bembnowicz.

Piłkarze halowi nie mogą narzekać na brak imprez. Poza rozgrywkami na szczeblu dywizji czy rodzajów Sił Zbrojnych, mogą brać udział w coraz popularniejszych zawodach dla służb mundurowych. Od 2000 r. rozgrywane są Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Futsalu. Pierwszym mistrzem została drużyna z 1 Pułku Specjalnego Komandosów. Potem już wojskowym nie szło tak dobrze. W historii tego turnieju żołnierzom udało się zdobyć jeszcze tylko jeden medal. W 2003 r. brąz wywalczyła ekipa 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.

– W mistrzostwach organizowanych na Śląsku w najmocniejszych ekipach grali piłkarze, którzy ocierali się o drużyny ekstraklasy w futsalu – podkreśla kpt. Jakub Wołyński z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, który przed kilkoma laty jako oficer 10 Brygady Kawalerii Pancernej grał w MP Służb Mundurowych. – W 2007 i 2008 r. zajęliśmy w czempionacie piąte miejsce. Byliśmy najlepszą drużyną z wojska – dodaje kpt. Wołyński.

Organizatorem kolejnego czempionatu dla służb mundurowych jest chor. Ryszard Walendziak z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Mistrzostwa Polski Formacji Mundurowych w Futsalu organizuje od 2007 r. W lutym tego roku w Toruniu odbyła się piąta edycja imprezy. Jej zwycięzcą została drużyna z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, a najlepszym zespołem z wojska był zespół z 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska – zajął 4. miejsce.

W tym roku w Tychach zorganizowano kolejny, duży turniej futsalowy – I Puchar Polski Pracowników Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej. Pierwszym triumfatorem imprezy zostali piłkarze z 10 BKPanc, którzy w półfinale pokonali drużynę z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, a w finale wygrali 5:3 z reprezentacją Polskich Kolei Państwowych Energetyka Katowice.

Dzisiaj rozpoczęły się w Toruniu VI Mistrzostwa Wojska Polskiego w Futsalu. Poprzedziły je dziesiątki mniejszych turniejów mistrzowskich, podczas których wyłaniano reprezentantów jedenastu drużyn, które walczą o medale w grodzie Kopernika. Na portalu polska-zbrojna.pl będziemy obszernie relacjonować tę imprezę.

* * * * *

Kolebką popularnej „halówki” jest Ameryka Południowa, w której pierwsze mecze rozegrano w 1930 r. W Polsce pionierami w popularyzowaniu rozgrywek w halowej piłce nożnej był Śląsk. Pierwszy turniej zorganizowano w Gliwicach w 1983 r., a do udziału w nim zgłosiły się aż 132 zespoły. Pod koniec lat 80. XX wieku moda na halowe turnieje pod dachem dotarła i do stolicy, a duży udział w popularyzacji tej odmiany futbolu mieli dziennikarze. Żurnaliści toczyli zacięte boje w hali we Włochach, a w rywalizacji m.in. z drużynami „Piłki Nożnej” i „Życia Warszawy” nie zabrakło także ekipy „Polski Zbrojnej”.

REKLAMA

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Jest Warszawa
 
Kutno w sieci LogHubs
Żołnierze testują nauczycieli
Agenci wywiadu na bobslejach
Na rozgrzewkę – zapasy
Dama odeszła do historii
Kolebka biathlonu w rozbudowie
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Kuźnie oficerskich kadr
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Buzdygany dla najlepszych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Obrady ministrów obrony NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Wojsko – plan na życie
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Symulator Orlika w Dęblinie
Żydzi od Andersa
We Never Stop
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Ukraiński kurs na Zachód
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
155 mm dla US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Pandemię pokonamy szczepieniami
Ferie z gwiazdami sportu
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Na straży niebieskiej linii
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Malutka na poligonie
Komandosi znad Garigliano
Laserowa artyleria US Army
Pustynna burza wokół Husajna
Armia Fight Night znów w akcji
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
WBH upublicznia swoje archiwa
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Kierunek: Litwa
Symulator na szerokie wody
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Krotony w akcji
Daglezje na większe przeprawy
Jakie zmiany w mundurówce?
Międzynarodowy Elbląg
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Komisje sejmowe o umowie z USA
Co musi umieć kierowca czołgu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO