moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Moda na futsal

Dziesięciu zawodników w dwóch drużynach, boisko pod dachem i lotne zmiany jak w hokeju – to najkrótsza definicja futsalu, czyli halowej odmiany piłki nożnej. Dyscyplina ta stała się w ostatnich latach bardzo popularna także w polskiej armii. Dzisiaj rozpoczęły się w Toruniu VI Mistrzostwa Wojska Polskiego. O miano najlepszych rywalizuje jedenaście drużyn z całego kraju.


Futsal przebojem wdarł się do armii. – W wojskowych halach dzisiaj częściej kopie się piłkę niż odbija nad siatką – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Swoje drużyny mają nie tylko rodzaje Sił Zbrojnych, ale także jednostki i pododdziały. Na każdym szczeblu prowadzone są rozgrywki i piłkarze rywalizują o tytuły mistrzów. Drużyny wojskowe biorą także udział, nie bez powodzenia, w zawodach i turniejach organizowanych poza WP. Włączenie rozgrywek w piłce halowej do współzawodnictwa w sporcie powszechnym tylko potwierdziło ogromną popularność tej dyscypliny wśród żołnierzy. – Teraz w futsal gra się wszędzie – dodaje ppłk Bembnowicz.

Piłkarze halowi nie mogą narzekać na brak imprez. Poza rozgrywkami na szczeblu dywizji czy rodzajów Sił Zbrojnych, mogą brać udział w coraz popularniejszych zawodach dla służb mundurowych. Od 2000 r. rozgrywane są Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Futsalu. Pierwszym mistrzem została drużyna z 1 Pułku Specjalnego Komandosów. Potem już wojskowym nie szło tak dobrze. W historii tego turnieju żołnierzom udało się zdobyć jeszcze tylko jeden medal. W 2003 r. brąz wywalczyła ekipa 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.

– W mistrzostwach organizowanych na Śląsku w najmocniejszych ekipach grali piłkarze, którzy ocierali się o drużyny ekstraklasy w futsalu – podkreśla kpt. Jakub Wołyński z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, który przed kilkoma laty jako oficer 10 Brygady Kawalerii Pancernej grał w MP Służb Mundurowych. – W 2007 i 2008 r. zajęliśmy w czempionacie piąte miejsce. Byliśmy najlepszą drużyną z wojska – dodaje kpt. Wołyński.

Organizatorem kolejnego czempionatu dla służb mundurowych jest chor. Ryszard Walendziak z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Mistrzostwa Polski Formacji Mundurowych w Futsalu organizuje od 2007 r. W lutym tego roku w Toruniu odbyła się piąta edycja imprezy. Jej zwycięzcą została drużyna z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, a najlepszym zespołem z wojska był zespół z 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska – zajął 4. miejsce.

W tym roku w Tychach zorganizowano kolejny, duży turniej futsalowy – I Puchar Polski Pracowników Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej. Pierwszym triumfatorem imprezy zostali piłkarze z 10 BKPanc, którzy w półfinale pokonali drużynę z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, a w finale wygrali 5:3 z reprezentacją Polskich Kolei Państwowych Energetyka Katowice.

Dzisiaj rozpoczęły się w Toruniu VI Mistrzostwa Wojska Polskiego w Futsalu. Poprzedziły je dziesiątki mniejszych turniejów mistrzowskich, podczas których wyłaniano reprezentantów jedenastu drużyn, które walczą o medale w grodzie Kopernika. Na portalu polska-zbrojna.pl będziemy obszernie relacjonować tę imprezę.

* * * * *

Kolebką popularnej „halówki” jest Ameryka Południowa, w której pierwsze mecze rozegrano w 1930 r. W Polsce pionierami w popularyzowaniu rozgrywek w halowej piłce nożnej był Śląsk. Pierwszy turniej zorganizowano w Gliwicach w 1983 r., a do udziału w nim zgłosiły się aż 132 zespoły. Pod koniec lat 80. XX wieku moda na halowe turnieje pod dachem dotarła i do stolicy, a duży udział w popularyzacji tej odmiany futbolu mieli dziennikarze. Żurnaliści toczyli zacięte boje w hali we Włochach, a w rywalizacji m.in. z drużynami „Piłki Nożnej” i „Życia Warszawy” nie zabrakło także ekipy „Polski Zbrojnej”.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


We Are All Darfur
 
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowy wiceminister w MON
Nauka zimowego pływania
Symulatory strzelań Rosomaków
Militaria na Zamku Królewskim
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Podziemna potęga
They Train Together, They Fight Together
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Defense Without Politics
Palmiry – miejsce kaźni
Security Game
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Krwawe walki o Monte Cassino
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Arsenał Iranu
Pretorianie na Mazurach
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Rywalizacja strzelców wyborowych
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Double Eagle po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Bolko” w służbie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Śmierć bohatera
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Ważka bliżej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Chciałem walczyć z Niemcami
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe po nowemu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
For the Right Cause
Darłowo czeka na śmigłowce
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Stulatka hydrografia
JWK z odznaką pamiątkową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO