moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zakończyło się największe ćwiczenie NATO

Atak terrorystyczny z użyciem broni masowego rażenia i cyberatak na sieć informatyczną to zagrożenia, z jakimi musieli poradzić sobie uczestnicy natowskich ćwiczeń z zarządzania kryzysowego. Wzięło w nich udział około 2,5 tys. osób z całego świata. Tylko w Polsce przed komputerami zasiadło kilkaset osób z administracji cywilnej i wojska.


Crisis Management Exercise – CMX 2012 miało sprawdzić skuteczność procedur i koordynację działań w przypadku zmasowanego ataku terrorystycznego na kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ćwiczenie Sojusz przeprowadza co roku. Tym razem sprawdzano, jak krajowe i sojusznicze struktury administracji publicznej są przygotowane do odparcia ataku terrorystycznego z użyciem broni masowego rażenia oraz cyberataku.


W Polsce przeprowadzenie CMX 2012 koordynowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wzięło w nim udział piętnaście ministerstw i instytucji centralnych, w tym m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obserwatorem ćwiczenia było Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Na użytek ćwiczeń wymyślono dwa fikcyjne, zaprzyjaźnione ze sobą państwa– Glefa i Eridor. Oba są oskarżane o wspieranie organizacji terrorystycznej Halucha i wrogo nastawione do NATO. Dodatkowo na terytorium jednego z nich prowadzona jest operacja stabilizacyjna sił Sojuszu. Zaś z informacji wywiadowczych wynika, że Glefa ma możliwości wyprodukowania broni chemicznej i biologicznej. Do niedawna jednak zagrożenie atakiem ze strony Glefy było uznawane za stosunkowo niskie, bo ani ten kraj ani jego sojusznik nie miały możliwości przenoszenia broni masowego rażenia. Co więcej wojska Eridoru włączyły do służby nowy model rakiet, których zasięg pozwala zaatakować terytorium NATO. Wywiad podejrzewa, że ten kraj może przeprowadzić cyberatak na infrastrukturę teleinformatyczną któregoś z państw członków Sojuszu.


Na terytorium państw członkowskich NATO dochodzi do serii zdarzeń, które mogą, ale wcale nie muszą, mieć związek z obserwowaną organizacją terrorystyczną lub z którymś z jej sojuszników. Z elektrowni atomowej skradziono materiał rozszczepialny. 300 osób trafia do szpitala z powodu zatrucia pokarmowego. W tym czasie zaatakowany zostaje bankowy system informatyczny. Dochodzi do wybuchu w porcie w jednym z państw NATO. A w Internecie hakerzy przeprowadzają cyberataki na ważne serwery i witryny. NATO podejmuje decyzję o wprowadzeniu podwyższonego stopnia alarmowego. 

Tak wyglądało tło ćwiczeń. Zaś zadaniem sztabów biorących w nich udział była analiza spływających na bieżąco informacji, ich weryfikacja i podejmowanie decyzji. Jaka w sojuszniczym łańcuszku reagowania kryzysowego była rola Polski? Nasz kraj nie był bezpośrednim celem uderzenia Haluchy, ale po ataku terrorystycznym z użyciem broni masowego rażenia zaoferował swoją pomoc. Zadeklarował gotowość do przyjęcia osób ewakuowanych z miejsca tragedii. Propozycja ta sprawiła, że trzeba było m.in. zorganizować transport, miejsce pobytu, zapewnić opiekę medyczną i wyżywienie.

– Realizm symulowanych zdarzeń i parę pracowitych dni i nocy dały odpowiedź na ważne pytania. Pozwoliło nam to sformułować istotne wnioski i modyfikacje do naszych procedur. Najistotniejsze, że mamy w Centrum Zarządzania Kryzysowego ekspertów i wiemy, jak wykorzystać ich potencjał – mówi płk Andrzej Wiatrowski, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP.

Razem z państwami sojuszniczymi w CMX uczestniczyły państwa partnerskie: Austria, Finlandia i Szwecja, natomiast Australia, Irlandia i Szwajcaria wzięły udział jako obserwatorzy. W takiej samej roli wystąpili przedstawiciele Unii Europejskiej, specjaliści w zakresie ochrony cyberprzestrzeni.


MC

autor zdjęć: Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze


NATO pozostaje w Iraku, Polska także
 
Nieoczekiwany test z gotowości
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Iran uderza w USA
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Programiści w walce z koronawirusem
Sukcesy sportowców w mundurach
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Żadnej kapitulacji
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Nowa misja polskich żołnierzy
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Bomby w Odrze
Ochotnik do Polski
PKW Orlik na półmetku
Następca RPG-7
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Certyfikacja na „Tarczowni”
Rajd porucznika „Podkowy”
Początek katyńskiej zbrodni
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Sześć dekad pod wirnikiem
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Gen. Mika jest już zdrowy!
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
As w potrzasku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Obradowała Rada Gabinetowa
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Poprad w kolejnej jednostce
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
USA nie zacznie wojny z Iranem
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Defense Without Politics
„Gwiezdne wojny” Reagana
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Rakiety w celu
Trzy cele na ścieżce
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO