moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Siemoniak w Paryżu i Berlinie

Wspólna polityka obronna państw Unii Europejskiej była głównym tematem rozmów ministrów obrony oraz spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego. Oprócz Tomasza Siemoniaka i Radosława Sikorskiego w spotkaniu wzięli udział politycy z Francji, Niemiec oraz Hiszpanii i Włoch.


Czwartkowe spotkanie, które odbyło się w Paryżu, poświęcone było przede wszystkim współpracy obronnej oraz przyszłości Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO). 
Ministrowie rozmawiali m.in. o europejskiej misji w Kosowie i sytuacjach, w których należy korzystać ze wsparcia Grupy Bojowej UE. Politycy zastanawiali się również, w jaki sposób Unia powinna reagować na wyzwania i kryzysy w jej bezpośrednim sąsiedztwie. - Jeśli chcemy, by Unia stała się supermocarstwem, musimy czasem dyplomację wesprzeć siłą – przekonywał Radosław Sikorski, szef MSZ. – Wzmacnianie obronności UE oczywiście będzie kosztowało, dlatego m.in. potrzebujemy ambitnego budżetu Unii.



Ministrowie przyjęli deklarację grupy państw „Weimar+” przed posiedzeniem Rady ds. Zagranicznych, która odbędzie się w listopadzie. W grudniu natomiast ma zostać zwołana Rada Europejska poświęcona wspólnej polityce obronnej.
Z kolei w środę Tomasz Siemoniak rozmawiał w Berlinie z niemieckim ministrem obrony Thomasem de Maiziere. Spotkanie dotyczyło zarówno współpracy pomiędzy polską i niemiecką armią, jaki i w ramach NATO i UE. Ministrowie omówili plany dotyczące przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń na Bałtyku. – Szefowie marynarek obu państw dostali już odpowiednie wytyczne w tej sprawie – mówił Tomasz Siemoniak. Minister zapowiedział też, że w przyszłości odbywać się będą także wspólne patrole na morzu. – Dla nas Bałtyk jest najważniejszy, bo jedyny – tłumaczył minister Siemoniak. – Dla Niemców to morze też jest bardzo ważne, więc trzeba połączyć siły – dodał szef MON.
Polska będzie współpracować z Niemcami przy budowie polskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Ministrowie obrony w ciągu kilku tygodni mają przedstawić szczegółowy plan działań w tej sprawie.

Źródło: PAP

JT

autor zdjęć: Martha Kohler

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1353060180
Tomasz Siemoniak " Dla nas Bałtyk jest najważniejszy" to jakaś paranoja, takich głupot nie można wygadywać nawet w przedszkolu a co dopiero za granicą,to ośmieszanie już tak skompromitowanego państwa i to za nasze podatki wstyd
D5-F5-41-4B

Plan na WAM
Z Su-22 dronów nie będzie
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Dzień wart stu lat
Wojsko przetestuje nowe technologie
Mundurowi z benefitami
Polski „Wiking” dla Danii
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Kapral Bartnik mistrzem świata
Po co wojsku satelity?
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Czwarta dostawa Abramsów
W krainie Świętego Mikołaja
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Wojsko ma swojego satelitę!
Borsuki jadą do wojska!
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Nadchodzi era Borsuka
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Artylerzyści mają moc!
Czas na polskie Borsuki
Przygotowani znaczy bezpieczni
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Razem na ratunek
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wojskowa łączność w Kosmosie
Gdy ucichnie artyleria
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Holenderska misja na polskim niebie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Trzy „Duchy" na Bałtyk
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Militarne Schengen
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Komplet medali wojskowych na ringu
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Pancerniacy jadą na misję
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Niebo pod osłoną
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Szwedzi w pętli
Najdłuższa noc
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Don’t Get Hacked
Uczelnie łączą siły
Nowe zdolności sił zbrojnych
Zwrot na Bałtyk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO