moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe fakty w sprawie śmierci twórcy GROM

Generał Sławomir Petelicki nie był pod wpływem żadnych środków odurzających, leków czy alkoholu – ustaliła Prokuratura Okręgowa w Warszawie, badająca okoliczności jego śmierci. Śledczy pracują teraz nad odtworzeniem przebiegu zdarzeń. Dochodzenie potrwa prawdopodobnie do końca marca 2013 roku.


Wykonanie badań toksykologicznych zlecono po przeprowadzeniu sekcji zwłok generała. W czerwcu jego ciało znaleziono w podziemnym garażu w budynku, w którym mieszkał. Obok leżał pistolet. Przybyły na miejsce lekarz wykluczył udział osób trzecich w tragedii. Według policji, wiele wskazywało na to, że gen. Petelicki popełnił samobójstwo. Media spekulowały, że podupadł na zdrowiu i mógł mieć problemy osobiste. Okoliczności śmierci gen. Petelickiego, twórcy jednostki GROM, nadal bada prokuratura.

Oprócz opinii toksykologów, śledczy czekają także na wyniki innych badań. – W ramach tego postępowania prokurator prowadzący sprawę zlecił biegłym z zakresu balistyki i rekonstrukcji, by odtworzyli przebieg zdarzenia – powiedział portalowi tvp.info prok. Dariusz Ślepokura, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Chodzi m.in. o to, w którym miejscu stał generał i z której strony padł strzał. Biegli zbadają też ślady biologiczne i odciski palców znalezione na miejscu zdarzenia. – W toku postępowania przesłuchaliśmy już ok. 50 świadków, z kręgu rodziny i najbliższych znajomych gen. Petelickiego, oraz osoby, które miały z nim kontakt w dniach poprzedzających jego śmierć – dodał prok. Ślepokura.

Sprawie przyjrzy się także psycholog. Ma on opracować profil psychologiczny gen. Sławomira Petelickiego i ocenić, czy jakaś osoba lub zdarzenie mogło mieć wpływ na jego decyzję o popełnieniu samobójstwa.

Śledztwo prawdopodobnie potrwa do końca pierwszego kwartału 2013 r. Dotychczasowe ustalenia wykluczają, aby ktokolwiek przyczynił się do śmierci byłego szefa jednostki GROM.

Na ten temat czytaj także:

Generał Petelicki nie żyje

W armii żałoba i niedowierzanie

IS/MP

autor zdjęć: Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze


Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Pięściarska uczta w Suwałkach
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Sportowcy na poligonie
Marynarze podjęli wyzwanie
Szansa na nowe życie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Niespokojny poranek pilotów
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Męska sprawa: profilaktyka
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
Polski „Wiking” dla Danii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
„Road Runner” w Libanie
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Wellington „Zosia” znad Bremy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Mity i manipulacje
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Standardy NATO w Siedlcach
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Nowe zasady dla kobiet w armii
Brytyjczycy na wschodniej straży
Starcie pancerniaków
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Inwestycja w bezpieczeństwo
Nie daj się zhakować
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Koniec dzieciństwa
Kircholm 1605
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Abolicja dla ochotników
Husarze bliżej Polski
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Kolejny kontrakt Dezametu
Odznaczenia za wzorową służbę
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Pomnik nieznanych bohaterów
Sukces Polaka w biegu z marines
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Marynarze mają nowe motorówki
Zasiać strach w szeregach wroga
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Mundurowi z benefitami
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO