moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uczcili niepodległość na sportowo

Dziesiątki biegów ulicznych zorganizowano w całej Polsce z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Największa tego typu impreza odbyła się w Warszawie, gdzie na starcie stanęła rekordowa liczba 8,5 tys. uczestników. 24. edycję Biegu Niepodległości wygrał szer. Mariusz Giżyński z Zespołu Sportowego Sił Powietrznych.


Szer. Giżyński jest zawodnikiem Wojskowego Klubu Sportowego „Grunwald” Poznań. Na 10-kilometrowej trasie w Warszawie zwyciężył z czasem 29 min 52 s. Tegoroczny brązowy medalista wojskowych mistrzostw Europy w biegu na 20 km wyprzedził o 22 s Jakuba Nowaka i o 39 s Radosława Dudycza. W rywalizacji pań triumfowała Agnieszka Mierzejewska-Ciołek, a trzecie miejsce zajęła reprezentantka Wojskowego Klubu Biegacza „Meta” Lubliniec Karolina Pilarska.

Impreza, organizowana w stolicy od 1989 r., jest bardzo ważną w kalendarzu startów Mariusza Giżyńskiego. Po raz pierwszy wystartował w niej jako czternastoletni chłopak i była to jego pierwsza w życiu impreza biegowa. W 2010 r. pierwszy raz został zwycięzcą warszawskiego Biegu Niepodległości. W zeszłym roku był natomiast drugi, ale przegrał tylko z kolegą z reprezentacji Wojska Polskiego st. szer. Arkadiuszem Gardzielewskim. – Dzisiejszy bieg był bardziej taktyczny, czas był drugorzędny. Liczyło się tylko zwycięstwo – mówi szer. Mariusz Giżyński. – Na 5 km mocno zaatakowałem i rywale nie wytrzymali mojego tempa. Do końca starałem się utrzymać przewagę. I udało mi się zrealizować ten plan. W tym roku było troszkę łatwiej wygrać niż przed dwoma laty. Rywale byli teoretycznie mocniejsi, ale okazało się, że i ja byłem lepiej przygotowany do startu – dodaje zwycięzca.

Zawodnik „Grunwaldu” przyznaje, że mógł uzyskać jeszcze lepszy czas, gdyby na pierwszych pięciu kilometrach było lepsze tempo. – Pierwszą piątkę pokonaliśmy w 15 min 13 s. Drugą część dystansu pobiegłem w 14 min 39 s. Zazwyczaj jest tak, że pierwsze pięć kilometrów powinno być szybsze, żeby osiągnąć optymalny wynik. Tutaj było odwrotnie. Swoje zrobił też wiatr. Najpierw wiało w twarz, a potem w plecy – relacjonuje biegacz „Grunwaldu”. Na dodatek reprezentant WP myślał o czekającym go w środę starcie na dystansie 8 km w międzynarodowych zawodach dla żołnierzy z Sił Powietrznych. – Pamiętałem o tym ważnym dla mnie biegu. Dlatego, mając pewną wygraną, już nie forsowałem tempa – dodaje Giżyński, który zapowiada, że w środę zamierza powalczyć o wysoką lokatę m.in. z rekordzistą Polski w maratonie st. szer. Henrykiem Szostem.

Przedstawiciele wojska startowali również w wielu innych imprezach zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości. Bardzo dobrze spisali się w XIX Ogólnopolskim Biegu Niepodległości w Górze st. szer. Arkadiusz Gardzielewski z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu i st. szer. Agnieszka Jerzyk z poznańskiego Zespołu Sportowego Sił Powietrznych. Zawodnik z Wrocławia był drugi w biegu na 10 km, a zeszłoroczna wojskowa mistrzyni świata w triatlonie triumfowała w rywalizacji pań.

szus

autor zdjęć: Archiwum organizatora Biegu Niepodległości

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Jedna misja, jeden zespół
Większe dotacje na budowę strzelnic
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 3
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Umarły dla świata
Nowa misja i nowy sprzęt
Polskie firmy na targach w Londynie
Defendery 2019 – część 4
Iranian Chess Game
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Warszawa – miasto nieujarzmione
Nowy wiceminister w MON
Oko na Europę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Terytorialsi na wysokościach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Torn Subcontinent
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Kosmiczny gość
Wrzesień ’39 na południu Polski
„Robot” w akcji
Przetrwać do świtu
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Chorwacki test polskich kadetów
Historia Liberatora wyjaśniona
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Samochód do desantowania
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Zapal światło dla ofiar Katynia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Cienka niebieska linia
Głos (z) płonącej Warszawy
Irańskie szachy
Rok Żelaznej Dywizji
Klasy wojskowe po nowemu
Thin Blue Line
Polska nie pozostanie osamotniona
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Śląskie sceny z życia
Walka i dyplomacja
Sprawdzają Brutusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO