moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Młodszy chorąży Piotr Ciesielski

Był dobrym kolegą i urodzonym dowódcą, nie bał się odpowiedzialności – tak wspominają go żołnierze z bartoszyckiej brygady. „Niemożliwe jest tylko trzaśnięcie obrotowymi drzwiami” – to jedno z ulubionych powiedzonek Cichego, które doskonale oddaje jego charakter. 21 grudnia 2011 roku zginął w Afganistanie.

Służba na X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego była jego pierwszą misją poza granicami kraju. St. kpr. Piotr Ciesielski, nazywany przez kolegów „Cichy”, był dowódcą drużyny. Nie brał udziału w akcjach bojowych, zajmował się ochroną specjalistów z Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT), którzy pomagali lokalnej ludności: budowali szkoły, drogi czy szpitale.

21 grudnia 2011 r. konwój kilku pojazdów wracał do bazy w Ghazni. Pod czterokołowym opancerzonym wozem typu M-ATV wybuchł odpalony ręcznie ponad stukilogramowy ładunek, tak zwany śpioch. Nikt z załogi pojazdu nie przeżył. Zginął st. kpr. Ciesielski oraz czterech szeregowych. To był najtragiczniejszy w skutkach zamach na polskich żołnierzy w historii afgańskiej misji.

Piotr Ciesielski (awansowany pośmiertnie do stopnia młodszego chorążego) pochodził z Ostródy, miał 33 lata. Do armii trafił w 2000 r. jako żołnierz zasadniczej służby wojskowej. Potem jako żołnierz nadterminowy służył w 2 Ośrodku Szkolenia Kierowców w Ostródzie. W listopadzie 2005 r. jako żołnierz zawodowy rozpoczął służbę w 16 Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu. Od listopada 2008 r. był dowódcą sekcji w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.


Ojciec Piotra, Jerzy Ciesielski, uważa, że to sukcesy w sporcie sprawiły, iż syn poszedł do wojska. – Był świetnym wioślarzem. Zawsze do czegoś dążył, miał różnorodne pasje – wspomina.

– To był dobry żołnierz, opanowany, starał się perfekcyjnie wykonać zadanie – mówią st. kpr. Daniel Prusaczyk i st. szer. Ariel Czajkowski. Koledzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej są zgodni, że Piotr sprawdzał się jako dowódca, miał autorytet, zawsze był dobrze przygotowany do wykonania zadania. Zawsze wysłuchał, czasem zażartował, śmiechem rozładowywał napięcie.

– Miał zasady i nimi się kierował. Był ambitny. Trenował kajakarstwo, a kontakt z wodą wymaga silnego charakteru – mówi chor. Robert Romańczyk, który razem z Piotrem służył na X zmianie PKW.

– Był urodzonym dowódcą, nie bał się odpowiedzialności. Zawsze na pierwszej linii, tam, gdzie się coś działo. Często powtarzał, że nie ma co się mazać, trzeba iść do przodu – wspomina przyjaciela st. kpr. Paweł Czermiński.

– Sporo wymagał od podwładnych, ale gdy ktoś nawalił, nie przekreślał go, zawsze dawał drugą szansę – dodaje st. kpr. Marcin Woźniak.

Piotr Ciesielski zostawił żonę Annę i dwie córki – czteroletnią Natalkę i roczną Julkę. Por. Krzysztof Markowski, dowódca 2 kompanii zmechanizowanej 16 Batalionu Zmechanizowanego w Morągu wspiera rodzinę poległego żołnierza i opiekuje się nią.

– Bliskich stawiał zawsze na pierwszym miejscu, był dla nich niczym skała. Z Afganistanu posłał żonie na urodziny bukiet kwiatów. Tęsknił za córeczkami, często o nich opowiadał – mówi por. Markowski. – Jako żołnierz kochał to, co robił, „niemożliwe jest tylko trzaśnięcie drzwiami obrotowymi” powtarzał, gdy słyszał, że czegoś nie da się zrobić – dodaje.


REKLAMA

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fot Archiwum PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze


Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
 
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Współzawodnictwo rozwija
Zbiegowie z innego świata
Laserowa artyleria US Army
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Prezydent Duda jedzie do USA
Szkolenie wodne Podhalańczyków
Ofensywa Tuchaczewskiego
16 sekund Liberatora
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Most do współpracy
Ogromne zainteresowanie Soną
Rakiety z Mesko w F-35
Ochotnicy na ratunek
Groty z granatnikiem
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
Brawurowe zagony motorowe
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szef MON w Żelaznej Dywizji
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Przysięga podkarpackich terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kolejne Groty dla wojska
Weterani znów staną na macie
Online z mistrzami sportu
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
PGZ będzie obecna na MSPO
Powstaną kolejne strzelnice
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ułańska szarża
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Amerykanie odmładzają F-16
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraby w Bolesławcu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Defender” – pracowity poligon saperów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko ma ofertę dla cywili
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO