moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rząd przygotowuje kwalifikację wojskową

280 tysięcy osób obejmie przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa. Rozpocznie się 4 lutego i potrwa do końca kwietnia 2013 roku. Armia sprawdzi w ten sposób, kto jest zdolny do służby. Kwalifikację przeprowadzać będą wojewodowie, starostowie i wójtowie razem z szefami wojewódzkich sztabów.


– Tym razem obowiązek stawienia się przed komisjami będzie miało 280 tys. osób, głównie mężczyzn urodzonych w 1994 roku – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przed komisją będą musieli stanąć także mężczyźni urodzeni w latach 1989–1993, niemający jeszcze określonej kategorii, oraz osoby urodzone w latach 1992–1993, które zostały uznane za czasowo niezdolne do służby. Kwalifikacji będą podlegały także m.in. kobiety urodzone w latach 1989–1994 i posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, np. lekarze i pielęgniarki. Przyszłoroczna liczba osób podlegających kwalifikacji będzie mniejsza od tegorocznej o 10 tys.

Wszystkie osoby przejdą badania lekarskie, pozwalające ocenić ogólny stan ich zdrowia. Lekarze sprawdzą m.in. stan wzroku i słuchu, uzębienia i kręgosłup. W razie konieczności przewodniczący komisji lekarskiej może skierować na dodatkowe badania specjalistyczne.

Szczegółowe informacje o terminach i miejscach kwalifikacji w poszczególnych województwach i powiatach będą podane do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Ponadto, zanim dana osoba stawi się przed komisją, otrzyma pocztą imienne wezwanie z informacją o terminie i miejscu jej przeprowadzenia oraz wykaz dokumentów, które musi ze sobą zabrać (np. dokumenty tożsamości i ewentualna dokumentacja medyczna).

Osoby uznane przez komisje lekarskie za zdolne do czynnej służby wojskowej zostaną przeniesione do rezerwy i tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Ci, którzy będą zainteresowani służbą w armii, otrzymają wskazówki, co dokładnie należy zrobić, aby wstąpić w jej szeregi.

Jeśli ktoś z różnych powodów nie będzie mógł stawić się przed komisją w wyznaczonym terminie, powinien zawiadomić o tym właściwe organy, np. wójta lub burmistrza. Nieobecność trzeba zgłosić najpóźniej w dniu, w którym odbywa się kwalifikacja. W takim przypadku konieczne jest także podanie przyczyn nieobecności.

W Rządowym Centrum Legislacji trwają obecnie prace nad projektem rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2013 r. Po ich zakończeniu akt prawny zostanie podpisany przez obu ministrów. Kwalifikacja zostanie ogłoszona 21 stycznia 2013 r.

PG

autor zdjęć: Arch. WKU Ostrołęka

dodaj komentarz

komentarze


Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Spluwaczki w nowej odsłonie
Outside the Box
Kierunek Rumunia
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Polska poza konwencją ottawską
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Chciałem być na pierwszej linii
Litwa drugim największym użytkownikiem JLTV na świecie
Cztery lata wojny w Ukrainie
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Selonia, czyli łotewski poligon
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Gorąco wśród lodu
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Skromny początek wielkiej wojny
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Arktyka pod lupą NATO
Walka o pierwszą dziesiątkę
Koniec olimpijskich zmagań
Together on the Front Line and Beyond
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Oko na Bałtyk
Sprintem do bobsleja
Arktyczne polowanie NATO
Rubio: należymy do siebie
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Desant w Putlos
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Życie pod ostrzałem
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Partnerstwo dla artylerii
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Finlandia dla Sojuszu
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Laboratorium obrony państwa
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Torami po horyzont
Engineer Kościuszko Saves America
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Debiut skialpinizmu
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Fenomen podziemnej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO