moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Sztabu Generalnego

Polska struktura dowodzenia musi być przebudowana. Jest to konieczne jako zwieńczenie procesu reform całej armii – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w czasie obchodów 94. rocznicy odrodzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Oficjalne uroczystości odbyły się dzisiaj w jego warszawskiej siedzibie.


Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślał, że Sztab jest głównym ośrodkiem planowania, dowodzenia i programowania kształtu polskich sił zbrojnych oraz obronności kraju. – To najważniejsza dla sił zbrojnych instytucja, powołana do analizowania tego, co jest potrzebne z punktu widzenia przyszłości polskich sił zbrojnych i polskiego bezpieczeństwa – mówił Bronisław Komorowski w czasie apelu, w którym uczestniczyli m.in. minister Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Stanisław Koziej, przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz pracownicy SGWP.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypomniał też, że Sztab Generalny ma wielki udział w zmianach w polskich siłach zbrojnych po 1989 r. i w dostosowaniu ich do wymogów członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. – Dzisiaj wojsko niezmiennie cieszy się w sondażach opinii publicznej wielką sympatią i głębokim zrozumieniem jego roli – mówił Bronisław Komorowski.

Zaznaczył przy tym, że aby siły zbrojne mogły w dalszym ciągu odpowiadać na wyzwania przyszłości, muszą podlegać ciągłej transformacji. – Także polska struktura dowodzenia musi być przebudowana – podkreślił prezydent. Dodał, że jest to konieczne jako zwieńczenie procesu reform całej armii. – Jednak tu, w Sztabie Generalnym, zawsze będzie skarbnica wiedzy i doświadczenia wojskowego oraz dowódczego – zapewnił.


Do zmian w polskiej armii i SGWP odwoływał się także jego szef gen. Mieczysław Cieniuch. – Mimo wielu lat transformacji Sztabu Generalnego odgrywa on ciągle kluczową rolę w planowaniu, dowodzeniu i programowaniu rozwoju sił zbrojnych na poziomie strategicznym – mówił. Generał powołał się też na słowa jednego z oficerów sztabu: „Służba w SGWP jest dla oficera starszego tym, czym dla szeregowca czy młodego dowódcy bojowa misja w Afganistanie. Testem naszej wartości, ostatecznym egzaminem potwierdzającym naszą oficerską dojrzałość”.

– Ten cytat dobrze oddaje istotę naszej instytucji i nasz sposób myślenia, który powinien charakteryzować się otwartością na nowe idee, umiejętnością dostrzegania i rozwiązywania problemów – stwierdził gen. Cieniuch. Podkreślił, też, że wartość Sztabu tworzą pracujący w nim ludzie oraz ich zaangażowanie i determinacja.

* * * * *

Z okazji Święta Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył zasłużonych oficerów i pracowników wojska orderami i odznaczeniami państwowymi.


Za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali gen. broni Mieczysław Gocuł i płk Tadeusz Krzywda.

Za sumienną służbę podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju w warunkach szczególnie niebezpiecznych Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami odznaczony został kpt. Mariusz Lichota.

Za dokonany w czasie służby czyn przynoszący szczególną korzyść Siłom Powietrznym, a wykraczający poza zwykły obowiązek, Lotniczy Krzyż Zasługi otrzymał płk Piotr Dzięgielewski.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Złotym za Długoletnią Służbę prezydent wyróżnił gen. broni Zbigniewa Głowienkę i panią Krystynę Szachnowską-Pierechod, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę gen. bryg. Wiesława Orkisza, płk. Mieczysława Lepionkę, płk. Andrzeja Wiatrowskiego, ppłk. Pawła Raniszewskiego i ppłk. Krzysztofa Żerańskiego, a Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę kpt. Krzysztofa Stachurę.

Za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa Gwiazdę Afganistanu otrzymał ppłk Mariusz Konopa, a Gwiazdy Iraku ppłk Waldemar Śliwa i mjr Andrzej Ostaszewski.

* * * * *

SGWP został powołany do życia 25 października 1918 r. rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego, która ustanowiła urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. W 1928 r. zmienił on nazwę na Sztab Główny WP, a 1 września 1939 r. przeformowano go w Sztab Naczelnego Wodza. Pod tą nazwą funkcjonował w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Natomiast w sierpniu 1944 r. w Lublinie zorganizowano Sztab Główny WP, który w lipcu 1945 r. przemianowano na Sztab Generalny WP.

AD

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Generała Andersa akces do NATO
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Szef NATO w Warszawie
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Kampania wyborcza poza armią
Podniebny trening transportowców
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Pogromcy czołgów poszukiwani
Trzecia Setka Komandosa
Cel – bezpieczna Europa
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Trening na wieżowcu i nad wodą
Kraby na służbie w Sulechowie
Spędź sobotę w WAT
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Rok intensywnych ćwiczeń
Premier odwiedził GROM
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Podwyżki dla pracowników wojska
201 maratonów w 201 krajach
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Drugie życie Wilczego Szańca
US Army od kuchni
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Brunssum, or welcome to the Netherlands
General Anders Joins NATO
Herculesem dookoła świata
„Zoom na proobronność”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Step ahead in a different world
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Jastrzębie widzą w ciemności
Wizja marszałka prysła w Rydze
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
A Biting and Tracking Commando
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Pancerna walka w mieście
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
To był realny plan odbudowy Polski
75 lat od wielkiej ucieczki
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO