moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Sztabu Generalnego

Polska struktura dowodzenia musi być przebudowana. Jest to konieczne jako zwieńczenie procesu reform całej armii – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w czasie obchodów 94. rocznicy odrodzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Oficjalne uroczystości odbyły się dzisiaj w jego warszawskiej siedzibie.


Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślał, że Sztab jest głównym ośrodkiem planowania, dowodzenia i programowania kształtu polskich sił zbrojnych oraz obronności kraju. – To najważniejsza dla sił zbrojnych instytucja, powołana do analizowania tego, co jest potrzebne z punktu widzenia przyszłości polskich sił zbrojnych i polskiego bezpieczeństwa – mówił Bronisław Komorowski w czasie apelu, w którym uczestniczyli m.in. minister Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Stanisław Koziej, przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz pracownicy SGWP.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypomniał też, że Sztab Generalny ma wielki udział w zmianach w polskich siłach zbrojnych po 1989 r. i w dostosowaniu ich do wymogów członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. – Dzisiaj wojsko niezmiennie cieszy się w sondażach opinii publicznej wielką sympatią i głębokim zrozumieniem jego roli – mówił Bronisław Komorowski.

Zaznaczył przy tym, że aby siły zbrojne mogły w dalszym ciągu odpowiadać na wyzwania przyszłości, muszą podlegać ciągłej transformacji. – Także polska struktura dowodzenia musi być przebudowana – podkreślił prezydent. Dodał, że jest to konieczne jako zwieńczenie procesu reform całej armii. – Jednak tu, w Sztabie Generalnym, zawsze będzie skarbnica wiedzy i doświadczenia wojskowego oraz dowódczego – zapewnił.


Do zmian w polskiej armii i SGWP odwoływał się także jego szef gen. Mieczysław Cieniuch. – Mimo wielu lat transformacji Sztabu Generalnego odgrywa on ciągle kluczową rolę w planowaniu, dowodzeniu i programowaniu rozwoju sił zbrojnych na poziomie strategicznym – mówił. Generał powołał się też na słowa jednego z oficerów sztabu: „Służba w SGWP jest dla oficera starszego tym, czym dla szeregowca czy młodego dowódcy bojowa misja w Afganistanie. Testem naszej wartości, ostatecznym egzaminem potwierdzającym naszą oficerską dojrzałość”.

– Ten cytat dobrze oddaje istotę naszej instytucji i nasz sposób myślenia, który powinien charakteryzować się otwartością na nowe idee, umiejętnością dostrzegania i rozwiązywania problemów – stwierdził gen. Cieniuch. Podkreślił, też, że wartość Sztabu tworzą pracujący w nim ludzie oraz ich zaangażowanie i determinacja.

* * * * *

Z okazji Święta Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył zasłużonych oficerów i pracowników wojska orderami i odznaczeniami państwowymi.


Za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali gen. broni Mieczysław Gocuł i płk Tadeusz Krzywda.

Za sumienną służbę podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju w warunkach szczególnie niebezpiecznych Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami odznaczony został kpt. Mariusz Lichota.

Za dokonany w czasie służby czyn przynoszący szczególną korzyść Siłom Powietrznym, a wykraczający poza zwykły obowiązek, Lotniczy Krzyż Zasługi otrzymał płk Piotr Dzięgielewski.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Złotym za Długoletnią Służbę prezydent wyróżnił gen. broni Zbigniewa Głowienkę i panią Krystynę Szachnowską-Pierechod, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę gen. bryg. Wiesława Orkisza, płk. Mieczysława Lepionkę, płk. Andrzeja Wiatrowskiego, ppłk. Pawła Raniszewskiego i ppłk. Krzysztofa Żerańskiego, a Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę kpt. Krzysztofa Stachurę.

Za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa Gwiazdę Afganistanu otrzymał ppłk Mariusz Konopa, a Gwiazdy Iraku ppłk Waldemar Śliwa i mjr Andrzej Ostaszewski.

* * * * *

SGWP został powołany do życia 25 października 1918 r. rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego, która ustanowiła urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. W 1928 r. zmienił on nazwę na Sztab Główny WP, a 1 września 1939 r. przeformowano go w Sztab Naczelnego Wodza. Pod tą nazwą funkcjonował w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Natomiast w sierpniu 1944 r. w Lublinie zorganizowano Sztab Główny WP, który w lipcu 1945 r. przemianowano na Sztab Generalny WP.

AD

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Lekcja zimowego przetrwania
Widzimy się na macie
„Sophia” do końca marca
Centrum w zawieszeniu
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Czarter samolotów dla VIP-ów
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Powrót lekkich czołgów w US Army
Technologiczne inwestycje HSW
Bal na rzecz weteranów
13 Desperadoes
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Proobronna „Anakonda”
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Więcej pieniędzy dla kombatantów
„Snipy” to oczy...
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Antoś, symbol Lwowa
Granice są po to, by je przekraczać
Militaria z morskiego dna
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Klątwa czarnego złota
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Playing the World
W Brukseli o bezpieczeństwie
Polscy generałowie w strukturach NATO
Curse of the Black Gold
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Cybernetyczna foka lustruje dno
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Poszukiwana Harpia
Pilot z precyzją chirurga
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Panie bez taryfy ulgowej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Polskie święta na misjach
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Morze niezgody
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
ORP „Drużno” po nowemu
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Album na urodziny „Łuka”
Testament geopolityczny prezydenta
Zrobiłem to, co do mnie należało
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Cel – bezpieczna Europa
See You On The Mat
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO