moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strażnik dobrego zachowania w armii

Rzecznik dyscypliny to jedna z najbardziej niewdzięcznych funkcji w wojsku. To on musi sprawdzić, czy żołnierz z jego jednostki zawinił i zaproponować dla niego karę. Choć rzecznikiem można być przez dwie kadencje, mało który z oficerów się na to decyduje. Pod Toruniem odbywa się właśnie dwudniowe szkolenie dla 150 wojskowych, których nie odstrasza konieczność sądzenia kolegów z pracy.

W każdej jednostce wojskowej jest od kilku do kilkunastu rzeczników dyscypliny. O tym, ilu ich ma być, decyduje dowódca. Bierze pod uwagę liczbę podległych żołnierzy oraz spraw dyscyplinarnych. A tych nadal jest sporo. – Oczywiście są jednostki, gdzie rzecznicy dyscypliny nie mają dużo pracy, ale niestety są również i takie, w których mają co robić – wyjaśnia płk Piotr Marks, szef Oddziału Wychowawczego Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Podkreśla jednak, że przejście armii na zawodowstwo niestety nie zmniejszyło przewinień, które dawniej popełniali głównie poborowi. Dziś szczególnie często mają je na sumieniu szeregowi zawodowi.

Wśród najczęściej popełnianych wykroczeń są samowolne oddalenia z jednostki, picie alkoholu  i branie narkotyków (lub ich posiadanie). Ostatnią, nie mniej liczną grupą wykroczeń, są przestępstwa przeciwko mieniu. Według statystyk Żandarmerii Wojskowej, w 2011 r. stanowiły one jedną trzecią postępowań. Głównie chodziło o „wyłudzenia świadczeń finansowych”.

W trwającym od wczoraj pod Toruniem dwudniowym szkoleniu rzeczników dyscypliny bierze udział ponad 150 żołnierzy i pracowników wojska. To wojskowi z jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. Każdy rodzaj Sił Zbrojnych powinien organizować taki kurs przynajmniej raz w roku. – Szkolenia rzeczników odbywają się regularnie nie tylko dlatego, że muszą oni poznawać aktualne przepisy, ale również dlatego, że w jednostkach jest spora rotacja na tych stanowiskach – komentuje płk Marks.

Wynika ona z kilku powodów. Pierwszym są przepisy dyscyplinarne, które dają obwinionemu sporo uprawnień, w tym również prawo do żądania zmiany rzecznika dyscyplinarnego rozpatrującego daną sprawę. – Wbrew pozorom to jest bardzo dobre rozwiązanie, gdyż nie możemy zapominać, że rzecznikami dyscypliny są żołnierze z jednostki, którzy – jakby nie patrzeć – muszą rozpatrywać przypadek kolegi z pracy – wyjaśnia ppłk Tomasz Różniakowski  z Oddziału Wychowawczego Inspektoratu. Przyznaje on, że niestety oznacza to konieczność powoływania przez dowódcę danej jednostki nowego rzecznika dyscypliny.

Choć rzecznikiem można być dwie kadencje, mało który z oficerów lub podoficerów się na to decyduje. – To bardzo stresująca praca. Decyzją o trybie postępowania czy o wysokości kary możemy komuś złamać karierę. A przecież zawsze jest to ktoś, kogo mniej lub bardziej znamy – mówi jeden z rzeczników, proszący o anonimowość. – Trudno nie wspomnieć, że dodatki, jakie dostajemy, nie są imponujące. Jeden lub trzy procent najniższego wynagrodzenia żołnierza zawodowego za jedną sprawę to nie są żadne kokosy – komentuje.

Podczas dwudniowego szkolenia rzecznicy najwięcej czasu poświęcają na analizę i omówienie zmian w prawie karnym, zasad i przebiegu postępowania dyscyplinarnego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
 
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Rywalizacja strzelców wyborowych
Pretorianie na Mazurach
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
Security Game
Symulatory strzelań Rosomaków
Stulatka hydrografia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Śmierć bohatera
For the Right Cause
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
We Are All Darfur
Double Eagle po nowemu
Arsenał Iranu
Nowy wiceminister w MON
Krwawe walki o Monte Cassino
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nauka zimowego pływania
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Darłowo czeka na śmigłowce
They Train Together, They Fight Together
Chciałem walczyć z Niemcami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Podziemna potęga
Iran uderza w USA
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Własne interesy Europy
JWK z odznaką pamiątkową
Ważka bliżej
Obradowała Rada Gabinetowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Defense Without Politics
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
„Bolko” w służbie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Militaria na Zamku Królewskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO