moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zamiast grzybów zbiorą mandaty

Tablice ostrzegawcze, kary finansowe, a nawet ryzyko utraty życia nie są w stanie powstrzymać grzybiarzy i zbieraczy złomu od wejścia na poligon. Tylko w tym roku za spacery po wojskowym terenie żandarmi ukarali mandatami 77 osób. Najwyższa kara wynosiła 500 zł.


– Ludzie zazwyczaj są świadomi zagrożeń, ale chęć zebrania grzybów często wygrywa ze zdrowym rozsądkiem – mówi ppłk Marcin Wiącek, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej. We wrześniu na poligonie pod Toruniem tylko podczas jednej trzygodzinnej wspólnej akcji Żandarmerii Wojskowej, policji i straży leśnej mundurowi wystawili 20 mandatów i pouczyli 15 osób. To dopiero początek, bo sezon na grzyby właśnie się rozpoczął.

Znaków zakazu wejścia na teren wojskowy nie sposób nie zauważyć. Żołnierze z komend poligonu oraz pracownicy Lasów Państwowych ustawiają specjalne tablice i szlabany: biało-zielone i biało-czerwone. Dodatkowe środki ostrożności armia podejmuje przed manewrami i w trakcie ich trwania. Przy drogach dojazdowych zawsze stoją wartownicy. – Bezpośrednio przed ćwiczeniami, podczas których żołnierze strzelają, patrole przeczesują dany teren, by mieć pewność, że nie ma na nim nikogo postronnego. – O tym, kiedy i na jakim terenie odbędą się manewry, informujemy w naszej wojskowej rozgłośni. Powiadamiamy także władze samorządowe – mówi płk Jerzy Zdrojewski, szef Oddziału Bazy Szkoleniowej w Dowództwie Wojsk Lądowych.

Najczęściej zakaz łamią grzybiarze i złomiarze. – Tłumaczenia są bardzo różne. W 2008 r. na poligonie wędrzyńskim starszy mężczyzna przekonywał nas, że zabłądził. Okazało się, że całe życie mieszkał kilka kilometrów od miejsca, w którym go spotkaliśmy – opowiada płk Zdrojewski.– Są też ludzie, którzy dziwią się nam, że ich przeganiamy. Często mówią, że od lat chodzą tymi ścieżkami i jeszcze nic im się nie stało.

Armia ma także kłopot ze złomiarzami. – Przychodzą na poligon, by zbierać niewybuchy. Zdarza się, że pozbierane pociski tną w domu szlifierkami. Nietrudno zgadnąć, jak może się to skończyć – mówi ppłk Wiącek i podkreśla, żeteren poligonu jest niebezpieczny także wtedy, gdy żołnierzy na nim nie ma.

Bo choć wojsko dwa razy w roku, w kwietniu i październiku, oczyszcza użytkowany poligon, nigdy nie ma gwarancji, że nie ma już na nim żadnych niebezpiecznych materiałów. – Przy tak ogromnej liczbie wystrzelonych pocisków poligon staje się zbiorowiskiem „zardzewiałej śmierci”. Jeśli dodać do tego pozostałości z czasów wojny, to żaden myślący człowiek nie powinien tu wchodzić – zaznacza płk Zdrojewski.

Wszyscy, którzy ignorują zakaz wstępu na poligon, muszą się liczyć z karą finansową. Mandat może wynieść nawet 500 zł. Na ulgowe potraktowanie mogą liczyć tylko osoby, które przyjechały z odległych miejscowości i rzeczywiście zabłądziły w lesie. – Ci, którzy przychodzą świadomie czy to na grzyby, czy zbierać złom lub rozkradać urządzenia poligonowe są karani finansowo – zastrzega ppłk Wiącek.

W  ubiegłym roku żandarmi wystawili 222 mandaty i 196 pouczeń. W tym roku, od stycznia do końca września, ukaranych zostało 77 osób, a 162 zostały pouczone. Wypadków śmiertelnych w ostatnich latach nie odnotowano.

PG

autor zdjęć: Studio Iwona - ISW

dodaj komentarz

komentarze

~ziomek ak
1350681780
po pierwsze nie zbiera sie pocisków tylko odłamki po drugie panstwo niech da prace to tego nie bendzie a ja zadnymi zakazami i zołmierzykami nie bende sie orał a po trzecie odajcie nam rowery ps. ziomek z aleksa.
24-E7-37-86

Czarny odchodzi do cywila
 
Wojsko wróciło do Lublina
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Wielofunkcyjny scyzoryk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wojna wywiadów
Amerykańska przyszłość WZL
Preselekcja u komandosów
Przez krew zdobyty Śląsk
Strzelać nauczyłem się sam
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Przysięga śląskich terytorialsów
Zielonka dla Patriotów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Desant z transportowca-giganta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rivalry on Closed Sea
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Piknik ze smakiem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Rozpoczynamy nową erę
Brunatno-czerwona zmowa
Wędrówka dla Dwóch Serc
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Blitzkrieg na stepach Mongolii
A Torn Subcontinent
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Jedna misja, jeden zespół
Spełniliśmy swój obowiązek
A Wave of Alliances
Szukamy następcy Herculesa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
High Confidence Operations
„Pułaski” wrócił do kraju
Od sojusznika do kata
Sprawdzają Brutusa
Irańskie szachy
Cienka niebieska linia
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Bohaterowie jadą na wakacje
Śladami Pierwszej Pancernej
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Wozy amunicyjne do Raków
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowa misja i nowy sprzęt
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Prezydent przedłużył misję „Sophia”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO