moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zamiast grzybów zbiorą mandaty

Tablice ostrzegawcze, kary finansowe, a nawet ryzyko utraty życia nie są w stanie powstrzymać grzybiarzy i zbieraczy złomu od wejścia na poligon. Tylko w tym roku za spacery po wojskowym terenie żandarmi ukarali mandatami 77 osób. Najwyższa kara wynosiła 500 zł.


– Ludzie zazwyczaj są świadomi zagrożeń, ale chęć zebrania grzybów często wygrywa ze zdrowym rozsądkiem – mówi ppłk Marcin Wiącek, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej. We wrześniu na poligonie pod Toruniem tylko podczas jednej trzygodzinnej wspólnej akcji Żandarmerii Wojskowej, policji i straży leśnej mundurowi wystawili 20 mandatów i pouczyli 15 osób. To dopiero początek, bo sezon na grzyby właśnie się rozpoczął.

Znaków zakazu wejścia na teren wojskowy nie sposób nie zauważyć. Żołnierze z komend poligonu oraz pracownicy Lasów Państwowych ustawiają specjalne tablice i szlabany: biało-zielone i biało-czerwone. Dodatkowe środki ostrożności armia podejmuje przed manewrami i w trakcie ich trwania. Przy drogach dojazdowych zawsze stoją wartownicy. – Bezpośrednio przed ćwiczeniami, podczas których żołnierze strzelają, patrole przeczesują dany teren, by mieć pewność, że nie ma na nim nikogo postronnego. – O tym, kiedy i na jakim terenie odbędą się manewry, informujemy w naszej wojskowej rozgłośni. Powiadamiamy także władze samorządowe – mówi płk Jerzy Zdrojewski, szef Oddziału Bazy Szkoleniowej w Dowództwie Wojsk Lądowych.

Najczęściej zakaz łamią grzybiarze i złomiarze. – Tłumaczenia są bardzo różne. W 2008 r. na poligonie wędrzyńskim starszy mężczyzna przekonywał nas, że zabłądził. Okazało się, że całe życie mieszkał kilka kilometrów od miejsca, w którym go spotkaliśmy – opowiada płk Zdrojewski.– Są też ludzie, którzy dziwią się nam, że ich przeganiamy. Często mówią, że od lat chodzą tymi ścieżkami i jeszcze nic im się nie stało.

Armia ma także kłopot ze złomiarzami. – Przychodzą na poligon, by zbierać niewybuchy. Zdarza się, że pozbierane pociski tną w domu szlifierkami. Nietrudno zgadnąć, jak może się to skończyć – mówi ppłk Wiącek i podkreśla, żeteren poligonu jest niebezpieczny także wtedy, gdy żołnierzy na nim nie ma.

Bo choć wojsko dwa razy w roku, w kwietniu i październiku, oczyszcza użytkowany poligon, nigdy nie ma gwarancji, że nie ma już na nim żadnych niebezpiecznych materiałów. – Przy tak ogromnej liczbie wystrzelonych pocisków poligon staje się zbiorowiskiem „zardzewiałej śmierci”. Jeśli dodać do tego pozostałości z czasów wojny, to żaden myślący człowiek nie powinien tu wchodzić – zaznacza płk Zdrojewski.

Wszyscy, którzy ignorują zakaz wstępu na poligon, muszą się liczyć z karą finansową. Mandat może wynieść nawet 500 zł. Na ulgowe potraktowanie mogą liczyć tylko osoby, które przyjechały z odległych miejscowości i rzeczywiście zabłądziły w lesie. – Ci, którzy przychodzą świadomie czy to na grzyby, czy zbierać złom lub rozkradać urządzenia poligonowe są karani finansowo – zastrzega ppłk Wiącek.

W  ubiegłym roku żandarmi wystawili 222 mandaty i 196 pouczeń. W tym roku, od stycznia do końca września, ukaranych zostało 77 osób, a 162 zostały pouczone. Wypadków śmiertelnych w ostatnich latach nie odnotowano.

PG

autor zdjęć: Studio Iwona - ISW

dodaj komentarz

komentarze

~ziomek ak
1350681780
po pierwsze nie zbiera sie pocisków tylko odłamki po drugie panstwo niech da prace to tego nie bendzie a ja zadnymi zakazami i zołmierzykami nie bende sie orał a po trzecie odajcie nam rowery ps. ziomek z aleksa.
24-E7-37-86

Double Eagle po nowemu
 
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Rywalizacja strzelców wyborowych
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Nauka zimowego pływania
Darłowo czeka na śmigłowce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Szturmani na Lipie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
We Are All Darfur
Czerwoni w odwrocie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Podziemna potęga
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Ważka bliżej
Krwawe walki o Monte Cassino
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Iskra – dama polskiego lotnictwa
O Patriotach na WAT
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Żyj zdrowiej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
They Train Together, They Fight Together
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
For the Right Cause
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Defense Without Politics
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Arsenał Iranu
Własne interesy Europy
Symulatory strzelań Rosomaków
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chciałem walczyć z Niemcami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Iran uderza w USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Stulatka hydrografia
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO