moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pięcioboiści walczyli na mokrym torze

Drugiego dnia wojskowego czempionatu w pięcioboju wojskowym zawodnicy rywalizowali na lądowym torze przeszkód. Najlepsze wyniki uzyskali: ppor. Ewa Arciszewska i kpr. Adam Marcinkowski. Zwycięzcy trzeciej konkurencji mistrzostw awansowali również na pozycje liderów klasyfikacji generalnej.


Rywalizację na nowym torze przeszkód, dostosowanym do rozgrywania zawodów w myśl przepisów Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM), utrudnił padający deszcz. Nieprzychylna aura spowodowała, że pięcioboiści uzyskiwali wyniki o 10-20 s gorsze niż na treningach. Na dodatek sędziowie nie stosowali już żadnej taryfy ulgowej i wymagali od zawodniczek i zawodników regulaminowego pokonywania przeszkód. – Wszystko odbywało się zgodnie z regulaminem CISM – podkreśla sędzia główny zawodów ppłk Marek Oleszczuk.

Wśród kobiet najszybciej trudny tor pokonała ppor. Ewa Arciszewska. Reprezentantka 16 Dywizji Zmechanizowanej wbiegła na metę po 3 min 4,9 s biegu. Drugi czas dnia – 3:08:0 –miała st. kpr. Elżbieta Sarnecka z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a trzecie miejsce zajęła ppor. Katarzyna Szuman (3:09:0).

Dzięki bardzo dobremu biegowi ppor. Arciszewska przesunęła się w klasyfikacji generalnej z piątej pozycji na pierwszą. Natomiast liderka po pierwszych dwóch konkurencjach st. szer. Natalia Szczęsnowicz z 11 LDKPanc miała dopiero dziewiąty wynik dnia i spadła na trzecią lokatę. St. szer. Natalia Szczęsnowicz i jej koleżanki z 11 LDKPanc nie są też już liderkami klasyfikacji drużynowej. Wyprzedziły je reprezentantki 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina.


Rywalizację mężczyzn wygrał piłkarz Twardego Świętoszów kpr. Adam Marcinkowski. Wszechstronny zawodnik z 10 Brygady Kawalerii Pancernej biegł 2 min 45,7 s. Drugie miejsce zajął szer. Przemysław Kobyliński z 16 DZ (3:04:1), trzecie szer. Łukasz Parszczyński z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (3:04:9).

Znakomity bieg pozwolił Marcinkowskiemu awansować na pozycję lidera, a nad drugim w klasyfikacji st. kpr. Rafałem Serafinem ma aż 177,2 pkt. przewagi. Warto jednak zaznaczyć, że po trzeciej konkurencji z 15. pozycji na siódmą awansował szer. Łukasz Parszczyński. I to on – jeśli nie straci zbyt wiele punktów na strzelnicy – może być najgroźniejszym rywalem dla piłkarza Twardego. Parszczyński jest bowiem aktualnym mistrzem Polski w biegu na 10 000 m, 3 000 z przeszkodami i halowym mistrzem kraju w biegu na 3 000 m. W tym roku reprezentował też Polskę na londyńskich igrzyskach – w biegu na 3 000 m z przeszkodami odpadł w eliminacjach.

Plut. Janusz Put, który w tym roku jako jedyny z Polaków brał udział w 59. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Pięcioboju Wojskowym, w Zegrzu startuje poza konkursem. Jest pełen uznania dla zawodników, którzy na jedynym w Polsce lądowym torze przeszkód do pięcioboju wojskowego przy tak fatalnych warunkach pogodowych uzyskali wyniki poniżej 3 min 5 s. Chwalił też Marcinkowskiego. – Nie zdążył dobrze przeprowadzić rozgrzewki, a mimo to uzyskał rewelacyjny czas – mówi Put. – Adam jednak nie może być pewnym końcowego zwycięstwa. Z olimpijczykiem Parszczyńskim w biegu przełajowym na 8 km może przegrać i o 6 min. Dużo więc będzie zależało od strzelania – dodaje zawodnik z Grupy Sportowej Wojsk Lądowych w Zegrzu.


Wyniki po rozegraniu trzech konkurencji

Klasyfikacja indywidualna kobiet
1. ppor. Ewa Arciszewska (16 Dywizja Zmechanizowana Elbląg) 2397,7 punktów;
2. st. kpr. Elżbieta Sarnecka (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań) 2376,0;
3. st. szer. Natalia Szczęsnowicz (11 LDKPanc) 2368,4;
4. ppor. Katarzyna Szuman (12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin) 2353,4;
5. ppor. Aleksandra Ponikwia (6 Brygada Powietrznodesantowa Kraków) 2314,8;
6. ppor. Marcelina Kusza (12 DZ) 2287,7.

Klasyfikacja indywidualna mężczyzn
1. kpr. Adam Marcinkowski (11 LDKPanc) 2848,9;
2. st. kpr. Rafał Serafin (25 Brygada Kawalerii Powietrznej Tomaszów Mazowiecki) 2671,7;
3. st. szer. Dawid Dworak (12 DZ) 2600,3;
4. szer. Przemysław Kobyliński (16 DZ) 2598,1;
5. por. Wojciech Masłowski (16 DZ) 2576,5;
6. kpr. Andrzej Kanicki (11 LDKPanc) 2555,1.

Klasyfikacja drużynowa kobiet
1. 12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin – 6570,8;
2. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań – 6361,6;
3. 16 Dywizja Zmechanizowana Elbląg – 5373,0;
4. Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki Zegrze – 4580,6;
5. Centrum Szkolenia Wojsk Chemicznych i Inżynieryjnych Wrocław – 4283,7;
6. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej Tomaszów Mazowiecki – 4202,4.
 
Klasyfikacja drużynowa mężczyzn
1. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań – 7833,4;
2. 16 Dywizja Zmechanizowana Elbląg – 7685,2;
3. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej Tomaszów Mazowiecki – 7361,1;
4. Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki Zegrze – 7025,5;
5. 6 Brygada Powietrznodesantowa Kraków – 6787,8;
6. 9 Pułk Rozpoznawczy Lidzbark Warmiński – 6753,1.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć w sercu Azji
Ramię w ramię z Amerykanami
Zasadzka w leśnych ostępach
Poznański gen wolności
Wsparcie ma znaczenie
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Twardy ma moc
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Szermierze i pięściarki na podium
Sojusznicza medycyna pola walki
Sportowe jubileusze
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Przerzut Abramsów do Lublina
Strzelać jak Polacy
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Okręt skrojony na Bałtyk
Zbrodnicza farsa
Cyberparasol nad wyborami
Równanie z „Iksem”
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Atak w Porcie Elbląg
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Niebo bez dominacji
Polski wkład w operację „Overlord”
Sprawdzian charakteru
Priorytety na szczyt NATO
Orka dobiła do brzegu
Apetyt Smoka rośnie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Podróż w ciemność
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
„Strzała weterana” spaja środowisko
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wojna pod lupą
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Bez zmian w emeryturach
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mewa pisze historię
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Ważne decyzje w Brukseli
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Mundur, medale i duma
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Na straży odporności Polski
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO