moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyprawka dla Poli

Kilkaset sztuk odzieży udało się zebrać Stowarzyszeniu „Szkoły dla Pokoju” w ramach akcji „Zima w Afganistanie”. Dary trafią do potrzebujących mieszkańców tego kraju. W tym roku za sprawą malutkiej Poli, którą znaleźli polscy żołnierze, stowarzyszenie zbierało głównie ubranka dla dzieci. Odzież można przekazać jeszcze dzisiaj do godz. 17.


Warszawskie Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” corocznie organizuje akcję „Zima w Afganistanie”, podczas której zbierana jest odzież dla potrzebujących Afgańczyków. Tegoroczna edycja rozpoczęła się, zanim polscy żołnierze znaleźli w Afganistanie maleńką dziewczynkę, którą nazwali Pola. Kiedy do Polski dotarły informacje o uratowaniu kilkudniowej dziewczynki, prezes Stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju” Beata Błaszczyk postanowiła, że organizacja zbierać będzie także ubranka i akcesoria dla niemowląt. – Akcja „Zima w Afganistanie” cieszyła się co roku umiarkowanym zainteresowaniem. Gdy pojawiła się sprawa Poli, odzew przeszedł nasze oczekiwania – opowiada Katarzyna Javaheri, działająca w stowarzyszeniu od 2007 r.

Odzież można było przynosić w wyznaczone miejsca w Warszawie i w Krakowie przez ostatnie dwa tygodnie. Organizatorzy akcji prosili głównie o ciepłe ubrania, buty dla dzieci, koce, czapki oraz zabawki. – Zainteresowanie akcją jest zaskakująco duże. Dary zbieramy jeszcze dzisiaj do godziny 17. Otrzymaliśmy już dziecięce kombinezony, kurtki, bluzy polarowe, śpioszki, czapeczki, obuwie i zabawki. Są także rzeczy dla dorosłych – opowiada Marcin Krzyżanowski, były polski konsul w Afganistanie, który przyłączył się do akcji.

W Krakowie zebrano dotąd około 300 sztuk odzieży zimowej, kilkakrotnie więcej jest w Warszawie. – Niektórzy darczyńcy podkreślali, że zależy im na tym, aby dane rzeczy trafiły konkretnie do Poli. Przed wysyłką do Afganistanu rzeczy zostaną posortowane. Już teraz widać, że Pola dostanie wyprawkę na kilka najbliższych lat – mówi Katarzyna Javaheri.

Za kilka dni wszystkie dary zostaną spakowane i przewiezione z Warszawy i Krakowa do Wrocławia, skąd będą wysłane do Afganistanu. Lot planowany jest na pierwszy tydzień października.

W tym roku Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Podczas swojej działalności udało im się w 2005 r. wybudować szkoły w Mohmandan, a rok później w Qaramqul (projekty wygrały konkurs MSZ „Pomoc rozwojowa”). W 2006 r. wolontariusze stowarzyszenia uczyli w Afganistanie języka angielskiego i obsługi komputerów. Każdego roku „Szkoły dla Pokoju” wysyłają do Afganistanu, a także do innych potrzebujących pomocy krajów, odzież, piłki, komputery, środki higieniczne. Od kilku lat wspierają także placówki oświatowe w Afganistanie, wysyłając podręczniki i pomoce szkolne. Ich afgańskim partnerem jest organizacja pozarządowa New Gulestan Arzo Organization. Stowarzyszenie działa w formie non-profit. Nie zatrudnia pracowników, nie ma wynajętego biura. Od 2005 r. posiada status organizacji pożytku publicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: www.szkolydlapokoju.pl, Wojciech Majeran

dodaj komentarz

komentarze


Fleet of the Future
 
Początek dowódczej drogi
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Pułaski” wrócił do kraju
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Kolejna szabla AFN zdobyta
Polsko-francuska szkoła uczuć
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Działalność firm na rzecz obronności
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Obława pełna białych plam
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rozdarty subkontynent
Wielkie święto kawalerii!!!
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Raki dla zawiszaków
Air-Landing Outside Comfort Zone
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Nowe nakolanniki
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Karabiny od dęblińskich saperów
Zmiany w przepisach mundurowych
Kierunek: Afganistan
Brytyjska „pamiątka”
Sojusze na fali
„Mieszko” po wodowaniu
Desant na czeskich spadochronach
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Gotowi na F-35?
„Dragon’19” od kuchni
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Moja „bazówka”
The Chariots of Jihad
Nowi szturmani w JW Agat
Tak umierał Wołyń
Gen. Joks na czele JFTC
Miroslawiec Up
Nowy pułk artylerii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Stawiamy na rozwój
Sport nie dzieli, sport łączy
Dni Huty Pieniackiej były policzone
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO