moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O odparciu wroga decyduje współdziałanie

O wojnie na północy kraju, bezpieczeństwie polskich granic i Siłach Odpowiedzi NATO mówi portalowi polska-zbrojna.pl gen. broni Zbigniew Głowienka, dowódca Wojsk Lądowych.


Media pełne są komunikatów i relacji o epizodach z ćwiczeń „Anakonda-12”. Mało jest jednak doniesień o co w nich tak naprawdę chodzi, z kim walczymy i o co?

Trwa wojna. Na szczęście tylko na mapach i poligonach. Według scenariusza sztabowców żołnierze obcej armii hipotetycznie wdarli się na terytorium Polski. Główne uderzenie przeciwnika nastąpiło z północnego-wschodu. Nasze związki taktyczne, jednostki i pododdziały bronią się.

Atak z północnego-wschodu może być źle odczytany…

Sądzę, że przy odrobinie złej woli każdy wybór kierunku mógłby zostać źle odebrany. Nasza historia jest bogata i wszystkie strony świata mogą nieść jakieś negatywne skojarzenia. Myślę, że planistom chodziło o obranie takiego kierunku działań, aby szkolić mogły się także siły Marynarki Wojennej. Morze mamy zaś tyko jedno i położone jest właśnie na północy.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim została więc utworzona główna linia obrony?

Na mapach sztabowcy używają realnych odległości taktycznych zgodnych ze sztuką wojenną. Wirtualne działania zbrojne mogą więc trwać teraz w różnych miejscach kraju, a mieszkający tam ludzie nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Natomiast praktyczne działanie wojsk, użycie sprzętu czy strzelanie ze zrozumiałych względów organizuje się tylko na poligonach.

W niektórych przekazach medialnych padają sformułowania, że wojsko na ćwiczeniach działa zgodnie z artykułem 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Co to oznacza?

Chodzi o zapis w traktacie, który mówi o tym, że w przypadku agresji na państwo członka NATO pozostałe udzielą mu natychmiastowej pomocy. Podczas „Anakondy” ćwiczymy właśnie takie rozwiązania. Dlatego w manewrach biorą udział żołnierze z USA i Kanady. Ćwiczy z nami także dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód. Skojarzenia z tym artykułem traktatu są więc uzasadnione.

Czyli w przypadku realnego zagrożenia sojusznicy natychmiast przyjdą nam z pomocą?

Oczywiście. W NATO istnieją przecież tak zwane Siły Odpowiedzi, w których dyżury mają również nasze jednostki i pododdziały. W tym roku taki dyżur pełnił jeden z batalionów zmechanizowanych z 12 Brygady Zmechanizowanej. Są to wojska gotowe do reagowania niemal natychmiast. 

Dowódcy, z którymi rozmawiałem, podkreślali, że ćwiczenia są bardzo ciekawe, ponieważ obfitują w wiele operacji połączonych.

Chodzi o takie działania taktyczne, w których biorą udział nie tylko pododdziały lądowe, ale także Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna i Wojska Specjalne. W ich trakcie żołnierze uczą się walczyć ramię w ramię, współpracować ze sobą i uzupełniać się, by osiągnąć wspólny cel. Natomiast sztabowcy uczą się, jak organizować taką współpracę militarną.

Główną siłą ćwiczeń są jednak żołnierze wojsk lądowych – Pana podwładni.

Jest ich ponad 7 tysięcy. Czyli około 80 procent wszystkich ćwiczących. Główną siłą są żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Z samego dowództwa Wojsk Lądowych przyjechało prawie 300 oficerów. Szkolimy się nie tylko w Drawsku Pomorskim. Nasi żołnierze działają także na poligonach w Ustce i Orzyszu. Nie można jednak umniejszać znaczenia, wkładu i zaangażowania pozostałych rodzajów sił zbrojnych. Jak wspomniałem, o odparciu przeciwnika decyduje współdziałanie.

Znaczna część żołnierzy to doświadczeni specjaliści zaprawieni w bojach na misjach zagranicznych. Takich chyba już niewiele można nauczyć?

Prawda jest nieco inna. Ich bojowe doświadczenia są oczywiście ważne i częściowo przydatne, jednak dotyczą innych rodzajów działań. W typowej taktyce inne niż na misjach są rozbudowy inżynieryjne, sposoby walki w natarciu i obronie. Na misjach nie pokonuje się na przykład przeszkód wodnych. Takich różnic jest więcej. Żołnierze, nawet ci najbardziej doświadczeni, muszą więc sobie przypomnieć wiele zagadnień związanych z tradycyjną taktyką wojny symetrycznej.

Czy jest Pan zadowolony z ćwiczących żołnierzy?

Na razie tak. Jednak do końca „Anakondy” pozostało jeszcze kilka dni. O prawdziwym sukcesie będę więc mówił wtedy, gdy ostatni żołnierz powróci bezpiecznie z ćwiczeń do macierzystego garnizonu.
 
Rozmawiał Bogusław Politowski

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Biuro prasowe DWL

dodaj komentarz

komentarze

~MM
1348784160
Bardzo przepraszam, mój błąd moja niewiedza. Potwierdzacie tym swój profesjonalizm. Jeszcze raz przepraszam za niesłuszną uwagę.
38-5E-6B-E5
~Polska Zbrojna
1348677540
Dyżur w Siłach Odpowiedzi pełnił batalion 12 Brygady. Natomiast 17 Brygada wystawiła pododdział do Weimarskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej.
68-29-C8-55
~MM
1348674780
"W tym roku taki dyżur pełnił jeden z batalionów zmechanizowanych z 12 Brygady Zmechanizowanej. Są to wojska gotowe do reagowania niemal natychmiast..." Proponuję sprawdzić z której brygady jest ten batalion, chyba że tzw. literówka ale 2 jest daleko ok 7?
9B-DC-66-47

Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
 
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Kolejne kontrakty na Wisłę
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Darłowo czeka na śmigłowce
We Are All Darfur
Śmierć bohatera
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Defender Europe 2020”: Amerykanie dotarli do Polski
Arsenał Iranu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Defender” wkracza do Polski
JWK z odznaką pamiątkową
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Polowy „Brave Band”
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Obradowała Rada Gabinetowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Ważka bliżej
Security Game
Symulatory strzelań Rosomaków
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Bolko” w służbie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Defense Without Politics
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
They Train Together, They Fight Together
Pretorianie na Mazurach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Polacy najlepsi w Hackathonie
Militaria na Zamku Królewskim
Krwawe walki o Monte Cassino
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy wiceminister w MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Palmiry – miejsce kaźni
Iran uderza w USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO