moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Replika armaty pod lupą sądu

Czy rekonstruktor średniowiecznych walk trafi za kraty, bo posiadał armatę przypominającą XV-wieczną broń? Taki wyrok grozi 36-letniemu mieszkańcowi powiatu ostródzkiego. Sprawa budzi emocje w środowisku miłośników historii, którzy twierdzą, że rekonstrukcje bitew bez użycia broni palnej staną pod znakiem zapytania.


Przed Sądem Rejonowym w Ostródzie (warmińsko-mazurskie) trwa proces 36-letniego miłośnika rekonstrukcji historycznych. Prokurator zarzuca mu, że posiada nielegalną broń, czyli armatę czarnoprochową. Grozi mu 8 lat więzienia.

Ważącą 52 kg armatę znaleźli agenci ABW. Służby sprawdzały polski wątek śledztwa dotyczącego norweskiego terrorysty Andersa Breivika. Do zamachu bombowego w dzielnicy rządowej Oslo (zginęło w nim 8 osób) Breivik użył chemikaliów kupionych w polskim sklepie internetowym. Klientem tego sklepu był także mieszkaniec podostródzkiej miejscowości. Agenci trafili na jego posesję i odkryli armatę. Broń skonfiskowali wraz z wiatrówką i łukiem, na które jednak zezwolenie okazało się niepotrzebne.

Problem zaś był z armatą. Mężczyzna tłumaczył, że to replika broni, a na nią nie trzeba mieć zezwolenia. Dostał ją 10 lat temu podczas rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem od jednego z uczestników inscenizacji. W zamian dał mu inną broń. Nie przyszło mu do głowy, że armata może okazać się nielegalna.

REKLAMA

Ustawa o broni i amunicji zezwala bowiem na posiadanie broni palnej rozdzielnego ładowania wyprodukowanej przed 1885 r. Legalne jest też posiadanie jej replik. Jednak wszystko rozbija się o to, czy sporna armata jest repliką, czy też autentyczną bronią.

Prokuratura wystąpiła do Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce o ekspertyzę techniczną. Biegli uznali jednak, że armata nie jest repliką, bo do jej produkcji wykorzystano inne, bardziej współczesne materiały: „Będąca przedmiotem ekspertyzy armata jest przedmiotem przypominającym pod względem wizualnym i funkcjonalnym dawne działa artyleryjskie – hufnice, które były używane w XV–XVI wieku. (…) Nie naśladuje wiernie istniejących wówczas modeli, została wykonana współcześnie – nie jest to kopia (replika)”.

Eksperci orzekli także, że armata czarnoprochowa w myśl przepisów jest bronią, bo   można oddać z niej strzał, dlatego 36-latek powinien mieć na nią pozwolenie.

Rekonstruktorzy historycznych bitew tłumaczą, że starają się odtwarzać broń w miarę wiernie, ale trudno znaleźć XV-wieczne wzory, dlatego w niektórych egzemplarzach broni mogą się zdarzyć elementy współczesnych rozwiązań.

Ryzyko, że właściciel pechowej armaty zostanie skazany na 8 lat jest co prawda niewielkie, jednak rekonstruktorzy są zaniepokojeni. Boją się, że taki precedens może zagrozić rekonstrukcji z użyciem broni palnej.

– Podczas inscenizacji muszą być efekty dźwiękowe i wizualne: huk, iskry i dym – mówi kapitan Marcin Dominiak, rekonstruktor z WKU z Ciechanowa. – Czy mamy „strzelać” z kartonowych armat? A co z armatami będącymi własnością różnych muzeów, skansenów czy twierdz, wykorzystywanych do inscenizacji – zastanawia się kapitan.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~Maciej Mechliński
1348735620
Znowu publiczne pieniądze wywalane są w błoto. Fajnie by było, gdyby sprawami broni historycznej, oraz jej replik zajmowali się fachowcy a nie dorywczo wyciągani z WITU spece od broni współczesnej często nie rozróżniający hufnicy od bombardy, hakownicy od rusznicy czy piszczeli. Pojęcia śmigownicy, bazyliszka, folgierza czy kartauny lub kolubryny nie ma nawet co wspominać. Ponadto 90% broni czarnoprochowej sprzedawanej legalnie bez zezwolenia w sklepach z bronią wykonana jest z metalu o dużo lepszych parametrach niż wykonywano oryginały co zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowania. Także kalibry tych replik są dostosowane do międzynarodowych standardów obowiązujących w strzelectwie czarnoprochowym. Wydając werdykt w sprawie broni palnej średniowiecznej trzeba się kierować ogólnymi zasadami według których broń ta była wykonywana ponieważ w tym czasie nie istniały jeszcze standardy porównywalne choćby do tych z XVI, XVII, XVIII czy tez XIX wieku o wzorach już nie wspomnę. Nie można mówić o hufnicy systemu Żiżki, czy o folgierzu MK 1410, lub piszczeli wz 1396. Jeśli współczesna replika wykonana jest zgodnie z parametrami epoki ale przy użyciu współczesnych technologii i materiałów, które mogą wydatnie zwiększyć bezpieczeństwo jej użytkowania podczas pokazów i rekonstrukcji to nie powinno być problemu. Problemem natomiast są wszelkiego rodzaju strzeladła wykonywane przez dyletantów bez jakiejkolwiek znajomości rzeczy. Mam tu na myśli konstrukcje spawane z rur i tym podobne wynalazki, których budowa od razu wzbudza podejrzenie i obawy o bezpieczeństwo obsługi i widzów.
5F-B6-3D-E7
~swojak
1348585800
Prawo pochodzi jeszcze z socrealizmu, kiedy to było trzepane podziemie narodowościowe. Każda władza się boi o stołki.
5B-15-8C-CC
~roman
1348497540
jak nie umie się łapać gangsterów,aferzystów w białych kołnierzykach to chociaż zwykłego gościa zaciągnie się do sądu - i punkcik jest.To znacznie łatwiejsza sprawa......
30-2F-9A-36
~Pete
1348490820
Polskie przepisy dotyczące posiadania broni są jednymi z najostrzejszych-nawet na przykładzie UE.......Dura lex,sed lex....
48-5F-AE-77

Polskie porty bardziej otwarte
 
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Pracowity tydzień flotylli
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Patrioty z polskimi przyczepami
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Partyzanci rozgromili ubeków
Obradowała Rada Gabinetowa
Amerykanie odmładzają F-16
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Ratownik” od nowa
Agent w generalskich szlifach
Ćwiczenia z torpedą
NATO walczy z koronawirusem
Specjalsi świętują
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prawdziwi wojownicy
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Sukcesy sportowców w mundurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Rubiny w walce z epidemią
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Online z mistrzami sportu
Białe noce podhalańczyków
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wojsko przeciw wirusowi
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Na zakupy do sklepu AMW
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Terytorialsi nie stracą dodatku
Koniec kijowskiego snu
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Co z tegorocznym MSPO?
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Spartan” znów na Mazurach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Harpun” do walki
Podchorążowie za sterami Bielików
F-16 kończą misję w Estonii
MON nie wycofuje się z MSPO
Święto żołnierzy służących na misjach
Gotowi na „Defendera”
Widzieć i nie być widzianym
Przeciwlotnicza Sona
Army of Medics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO