moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięga – pierwszy krok do oficerskich gwiazdek

Polska armia zyskała 246 kandydatów na zawodowych żołnierzy. Przysięgę wojskową złożyli studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Podchorążowie są już po szkoleniu podstawowym i 1 października rozpoczną naukę.


W sobotę przysięgę złożyło 221 podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W tym gronie znalazło się 58 kobiet. Tutaj także w imieniu grupy ślubowanie na sztandar złożyli najlepsi uczestnicy szkolenia podstawowego, szeregowi podchorążowie: Lotariusz Mainka, Rafał Boniecki, Marcin Ładak i Paweł Pindera. – Zanim studenci przystąpili do przysięgi, uczyli się regulaminów, chodzenia w szyku, postaw strzeleckich, zapoznawali się z budową broni. Słowem, oswajali się z zasadami i specyfiką życia w zespole wojskowym – tłumaczy mjr Piotr Szczepański, rzecznik uczelni.

W trakcie uroczystości do podchorążych przemawiali rektor uczelni płk prof. Mariusz Wiatr oraz zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł. – Służyć ojczyźnie można na wiele sposobów. Wy wybraliście służbę wojskową, która nie jest zawodem jednym z wielu. Armii potrzeba ludzi kreatywnych, zmotywowanych i ambitnych, a wy te cechy posiadacie – podkreślał gen. Gocuł. Zbiórka stała się też okazją do wręczenia „Gwiazd Iraku” i „Gwiazd Afganistanu”. Na wniosek ministra obrony narodowej w dowód nienagannej służby poza granicami kraju odznaczenia otrzymali ppłk dr Tomasz Dukiewicz i mjr Rafał Niedziela.


Wrocławską uroczystość zakończył pokaz wybranych elementów wyszkolenia taktycznego oraz defilada pododdziałów. Teraz podchorąży mają wolne. W koszarach muszą się stawić do północy w poniedziałek. Rok akademicki rozpocznie się 1 października. Podchorążowie formalnie są dopiero kandydatami na zawodowych żołnierzy. Faktycznie jednak złożenie przysięgi oznacza dla nich początek profesjonalnej służby wojskowej.

Studenci AMW złożyli przysięgę w piątek. Uroczystość po raz pierwszy w historii odbyła się na rynku w Pucku. Ślubowanie zakończyło tak zwany unitarny system szkolenia. – Przyszli studenci uczyli się regulaminów, musztry, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym. Strzelali do tarcz, poznawali też podstawowe zasady sztuki wojennej – wylicza kmdr ppor. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej.


Wstępne szkolenie kończył rejs kandydacki. W tym roku przyszli studenci przez siedem dni pływali po Morzu Bałtyckim fregatą rakietową ORP „Generał Tadeusz Kościuszko”. – W trakcie praktyki zapoznali się z Regulaminem Służby Okrętowej, pełnili wachty morskie na stanowiskach marynarskich, poznali podstawy obsługi urządzeń rakietowych – wyjaśnia kmdr ppor. Mundt.

Tak przygotowani przystąpili w piątek do przysięgi. Złożyło ją 25 studentów. W tym gronie znalazły się trzy kobiety. Czworo z nich w imieniu grupy złożyli ślubowanie na sztandar. Byli to marynarze podchorążowie Ewelina Roman, Marcin Kowerda, Filip Krupski oraz Mateusz Włoszczyk. Studenci zostali w ten sposób nagrodzeni za wysokie oceny zdobyte w trakcie szkolenia podstawowego. Najlepsze uzyskał pochodzący z Sosonowca Mateusz Włoszczyk. – Szkolenie było ciężkie, ale bardzo ciekawe. Teraz czeka nas kilka dni odpoczynku. Rok akademicki rozpoczyna się co prawda 1 października, ale my musimy zameldować się w koszarach AMW już we wtorek – tłumaczy podchorąży. Włoszczyk będzie studiował na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Taki wybór był podyktowany zamiłowaniem do astronomii i matematyki.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Roksana Borowska; st.chor.sztab. Marek Kańtoch; Krzysztof Miłosz

dodaj komentarz

komentarze

~vito
1348648620
[~ana] Popieram
50-72-7B-5A
~ana
1348386960
a ilu było mężczyzn???to ciagłe wyróżnianie kobiet jest nudne i już nieatrakcyjne....zacznijcie pisać o łysych, niskich, blondynkach, blondynach, brunetach i brunetkach itd. skazanych na sukces w tej szkole
10-31-FE-42

Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
15 lat JFTC
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Być krok przed Bielikiem
Obrady Rady Unii Europejskiej
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Jihadist Mill
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Czarna taktyka Agatu
Jelcze dla Wisły
Szef NATO w Warszawie
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Modernizacja bombowców
Wywiad AK w służbie aliantów
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Kierunek: Afganistan
Targi Air Fair 2019
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Zmiana warty na Mazurach
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Ich zadanie – zdobyć informację
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Święto specjalsów
Śmigłowiec na „Ślązaku”
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Kampania wyborcza poza armią
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Nowy batalion podhalańczyków
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Baltic Protector”
Medale dla uczestników walk w Karbali
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Uchylone wrota piekieł
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Tu się zadań nie wybiera
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Modernizacja floty powietrznej
Zmiany w przepisach mundurowych
Fabryka dżihadystów
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Pomóżmy bliskim żołnierza
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Region Without a Key
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
F-16 wracają do Polski
Dołącz do zawodowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO