moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz, który zawsze gra va banque

Podczas zagranicznej misji uległ poważnemu wypadkowi. Lekarze mówili, że brakuje skali, by określić stopień jego inwalidztwa. Ale nie poddał się i dziś jest gwiazdą telewizyjnych turniejów. Gra i wygrywa – łącznie zebrał 150 tysięcy złotych, wywalczył też samochód i wycieczki zagraniczne. 


Tomasz Rżewski, major Wojska Polskiego w stanie spoczynku, to stały bywalec kilkunastu telewizyjnych teleturniejów. Występował już ponad 50 razy. Zaczął w 1995 r. od „Jednego z dziesięciu”. Potem były: „Miliard w rozumie”, „Va banque”, „Kochamy polskie seriale”, „Kochamy polskie komedie”, „Krzyżówka szczęścia”. Największe szczęście miał w „Miliardzie w rozumie”. W 2004 r. wygrał cztery kolejne odcinki, zdobywając 30 tys. zł i nagrody warte 15 tys. zł.

Dlaczego gra? – Mam twardy charakter i duszę sportowca, ale wypadek wykluczył mnie ze sportowej rywalizacji. Ciało było ułomne, umysł pozostał sprawny, znalazłem więc niszę i wyspecjalizowałem się w teleturniejach – opowiada major.

29 lat temu, gdy uczestniczył w misji ONZ w Syrii, volkswagen passat, którym jechał mjr Rżewski, uderzył w przydrożny głaz na drodze pod Damaszkiem. Lekarze stwierdzili u kierowcy całkowity paraliż. Komisja, która miała określić stopień jego inwalidztwa, stwierdziła, że brakuje skali.

REKLAMA


Dzięki wieloletniej rehabilitacji mjr Rżewski dziś samodzielnie pokonuje krótsze dystanse, na dalszych trasach korzysta z wózka. W domu ma niezbędny sprzęt do ćwiczeń. Na co dzień pomaga mu żona – wykwalifikowana rehabilitantka, którą poznał już po wypadku. Żona wspiera go nie tylko w walce z chorobą, ale też podczas startu w konkursach.

Dotychczasowe wygrane żołnierza są imponujące – w sumie ponad 150 tys. zł w gotówce, samochód, wycieczki zagraniczne oraz wiele nagród rzeczowych – telewizor i meble w salonie także pochodzą z wygranej.

W czerwcu przeszedł kolejne eliminacje, tym razem do teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Należało odpowiedzieć poprawnie na 15 z 20 pytań. Nie znał odpowiedzi tylko na jedno: „Co następuje po zasianiu maku?”. Prawidłowa odpowiedź brzmiała „cisza”. Takie podchwytliwe pytania zdarzają się często. Major pamięta, jak w programie „Va banque” miał powiedzieć co to jest libacja. Prawidłowa odpowiedź wymagała wiedzy na temat starożytnej Grecji, w której libacją określano ofiarę dla bóstwa: na ołtarz wylewano wino lub oliwę. Z kolei w teleturnieju „Kochamy polskie seriale” na własne życzenie stracił 100 tys. zł. Pytanie brzmiało: „Kto w „Janosiku” jechał do zamku do hrabiego i jego córki jako narzeczony?”. Znał właściwą odpowiedź, że był to podskarbi krakowski, ale jakaś siła wyższa poplątała mu język i  powiedział – „podkanclerzy”.

Teraz przygotowuje się do startu w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Ogląda nagrania poprzednich programów. Zapisuje pytania, na które nie zna odpowiedzi. Czyta leksykony, przegląda atlasy.

Mimo że zazwyczaj całe dnie spędza w domu, jest aktywny społecznie. Działa w Stowarzyszeniu Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, namawia członków Łódzkiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu, aby nie zamykali się w domach, lecz wychodzili do ludzi. – Drużyna złożona z członków Związku Inwalidów Narządu Ruchu gra w czwartej lidze brydża sportowego. Moim partnerem jest wielokrotny mistrz Polski w turniejach szachowych dla niewidomych – zdradza mjr Rżewski i dodaje, że najważniejsze w życiu to się nie poddawać.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Archiwum Tomasza Rżewskiego

dodaj komentarz

komentarze

~Jan Chwalewski
1347991500
Tomek, zawsze byłeś dla nas Mężczyzną przez bardzo duże M, a Ewie należy się medal za rehabilitację i cierpliwość. Dumni jesteśmy, że Was znamy. Ania i Janek Chwalewscy
15-60-36-9A

Podchorążowie za sterami Bielików
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Święto żołnierzy służących na misjach
Agent w generalskich szlifach
Ćwiczenia z torpedą
„Harpun” do walki
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO walczy z koronawirusem
Polskie porty bardziej otwarte
Nowy wiceminister w MON
Co z tegorocznym MSPO?
Na zakupy do sklepu AMW
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Wojsko przeciw wirusowi
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Przeciwlotnicza Sona
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Online z mistrzami sportu
Prawdziwi wojownicy
F-16 kończą misję w Estonii
„Ratownik” od nowa
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Sukcesy sportowców w mundurach
Patrioty z polskimi przyczepami
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Specjalsi świętują
MON nie wycofuje się z MSPO
Obradowała Rada Gabinetowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Gotowi na „Defendera”
Rubiny w walce z epidemią
Terytorialsi nie stracą dodatku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Koniec kijowskiego snu
„Spartan” znów na Mazurach
Amerykanie odmładzają F-16
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Na misjach święta inne niż zwykle
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Widzieć i nie być widzianym
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pracowity tydzień flotylli
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Partyzanci rozgromili ubeków
Army of Medics
Białe noce podhalańczyków
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO