moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie czołgi przyjadą do Polski

M-48 i M-60 Amerykanie używali na wojnie w Korei i Wietnamie. Dwa egzemplarze sprowadzone z Grecji będą pierwszymi tego typu wozami pancernymi w Polsce. Dzięki staraniom naszego MON i MSZ wzbogacą zbiory Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.


Czołgi wyprodukowano pół wieku temu. Noszą nazwę „Patton” na cześć generała George’a Pattona, słynnego amerykańskiego dowódcy z II wojny światowej, który był jednym z twórców sił pancernych armii Stanów Zjednoczonych. M-48 oraz M-60 należą do serii amerykańskich czołgów, które były na dużą skalę używane podczas wojen w Korei, Wietnamie i na Bliskim Wschodzie.


Greckie wojsko dwa z wycofywanych ze swojego uzbrojenia czołgów podarowało naszej armii. Będą nie tylko pierwszymi tego typu w Polsce, ale też nielicznymi w Europie Środkowo-Wschodniej.

8 września z Poznania do greckiego Wolos pod kierownictwem mjr. Tomasza Ogrodniczuka, kustosza Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, wyruszyła delegacja. Ma sfinalizować przejęcie pancernych eksponatów.

Uroczyste przekazanie czołgów Polsce nastąpi 12 września. Tuż po nim sprzęt zostanie załadowany na specjalne przyczepy niskopodwoziowe i ruszy w drogę do kraju. W sprowadzenie eksponatów zaangażowani są nie tylko przedstawiciele poznańskiego Centrum, ale też pracownicy i oficerowie MON, MSZ i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Czołgi do Poznania mają dotrzeć 16 września.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicza medycyna pola walki
Przełomowe zdolności artylerzystów
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Na straży odporności Polski
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barakudy z Polski
Promocja oficerska na WAT
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Zatrzymać drona
Anglicy znów uciekną z obozu
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
US Army zaprasza do świętowania
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Priorytety na szczyt NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Ramię w ramię z Amerykanami
Ważne decyzje w Brukseli
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Śmierć w sercu Azji
Zbrodnicza farsa
Poznański gen wolności
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Mewa pisze historię
Bez zmian w emeryturach
Orka dobiła do brzegu
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Od dronów po lufy armatnie
Królowa wspinaczki kończy karierę
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Równanie z „Iksem”
Niebo bez dominacji
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Sportowe jubileusze
Polski wkład w operację „Overlord”
Szermierze i pięściarki na podium
Mundur, medale i duma
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Airbus A330 MRTT
Apetyt Smoka rośnie
Powrót Iksa
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
NATO liczy wydatki przed szczytem
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wsparcie ma znaczenie
Podróż w ciemność
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
„Iks” nasz powszedni
SKON o budżecie MON-u
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO